Fringe

2008 - 2013

8/10

Drama Mystery Fantasy Science Fiction

17.09.2017

Po naší planetě běhá dost lidiček, který maj povědomí o existenci kultovního seriálu The X-Files. Se slzou v oku musíme nežně poplácat vesmír po zádech, ano, zub času je na něm už lehce znát. Proto buďme rádi, že tady máme modernější sérku Fringe, která se nedá ani po lysohlávkový smaženici označit jako remake, ale stále si bere pár jednohubkovejch inspirací pod svůj kabátek.


Takže jako obvykle tu máme speciální divizi FBI, která dostane označení Fringe. Pojmenování dává smysl, protože náš tým se bude zabejvat hlavně událostma, kde potřebujete mít extrémně otevřenou hlavu, protože ve většině případů jsou minimálně mysteriozní, bourající současný vědecký poznatky či posouvající technologickej rozvoj někam, kam by se bál nakouknout i Nostradamus a šel si radši vyměnit spodní prádlo.

V našem týmu máme v čele blonďatou sympaťandu Olivii Dunham, až na to, že je to taková nenapravitelná workoholička, tak se jí nedá po lidský stránce nic moc vytknout a herečka Anna Torv odvedla precizní prácičku ve ztvárnění agentky, který budete držet palce.

Dr. Walter Bishop: Only those who risk going too far find out how far they can go.

Další nedílnou součástí týmu je taťka Dr. Walter Bishop, kterýho ho vyborně zahrál John Noble. Je to taková ta postava, která je až tak geniální, že ty kolečka v hlavě jsou poskládaný opravdu zajímavě, pár jich přebejvá a ještě víc prostě chybí (v tomhle případě doslova). Má slušný obtíže fungovat v reálným světě, porotože mu dělá problém se vypořádat s běžnejma celodenníma “výzvama” jako pozdravit kolemdoucího, nastoupit do správnýho autobusu s kolemdoucíma či si s kolemdoucíma vyrazit do sámošky pro vánočku.

O to víc se cejtí jako medůza ve vodě ve svý laboratoři, která chvílema připomíná doupěte bláznivejch “profesorů” šlechtící svoje hrůzostrašný monstra v hororovejch filmech. Místo obligátního monstra v koutě nám tady bučí kráva (tím myslím opravdu tu čtyřnohou potvoru z letáčku na mléčný výrobky), všude se povalujou vinyly s psychedelickým rockem a pokud je nálada tak si Walter ukuchtí domácí LSD. Ale obvykle se ve svý laboratoři věnuje vylepšování mléčnejch šejků.

Takže Walter je vysoce zábavná postava, i když jeho emocionální depky s postupem času začnou bejt lehce otravný. Každopádně Walter potřebuje trošku usměrnit, aby dokázal trošku fungovat a hlavně, aby pomoh v probíhajících vyšetřováních. K tomu slouží asistenka Asterix, Astro, Aspring, Asteroid… ah… Astrid Farnsworth, která Walterovi pomáhá v laboratoři, v “outside” světě, něco ví o kryptografii a rozhodně není hnidopich, takže nemá problém, když Walter pokaždý zkomolí její křestní jméno.

Druhým usměrňovačem je pak Walterův synátor Peter. Jeho oficiální rolí je poradce, ale postupem času se čím dál tím víc účastní i vyšetřování a je v podstatě i střebodem příběhu, ale na to si budete muset počkat.

Dr. Walter Bishop: I like porcupines. It shows that God has a sense of humor!

Na seriálu je nesmírně sympatický, že od startu první epizody nasadí velmi slušný tempo. Každá epizoda přináší po všech směrech úžasný případy, kdy rozřešení jednoho většinou zodpoví pár otázek a přinese ještě víc otázek. Od začátku je vám jasný, že pravděpodobně tohle tempo nám dlouho nevydrží a bohužel to tak opravdu nakonec dopadne. Ale je fakt příjemný, že se scénaristé dokázali vytasit s tolika úžasnejma nápadama v rychlým sledu a docela dlouho jim to vydrželo.

Obecně je super, že je zde minimální hromádka konspiračních hovínek, který mě vždycky trošku iritujou. Ano, furt jde o tým pod křidýlkama FBI, takže pár konspiračních bobíků tu je, ale žádný přeháňky a tornáda. Druhá fajnová věc je, že případy se snažej mít nějakej vědeckej základ. Samozřejmě je to většinou docela slušná fantasmagorie, ale nedá se autorům upřít, že vědeckej přístup stále funguje, jen prostě za hodně extrémních situací. Ale je to prostě lepší než flegmatický odmávnutí stylem - jo jo, to byli zas nějaký mimozemštani.

Dr. Walter Bishop: I suppose I’ve learned that crazy is a lot more complicated than people think.

Bohužel epizodní charakter dílů (a tenhle styl mi sed hodně) nám nevydrží dostatečně dlouho, abych seriálu otisknul na čelíčko lepší hodnocení. Pořád mám vysokej respekt k jednotlivejm postavám, kterejma se seriál hemží. Ať jsou to protivníci či spolupracovníci, záhadný postavy či lidi, co nám tu problejsknou, s motivama, o kterejch nikdo nic netuší. Většina má až překvapivě hlubokej psychologickej profil a jsou zábavný. Ale pravda je, že vědecká stránka začne utíkat do ještě vyšších extrémů (a to z bodu, kdy je většina docela pohádka).

Samotnej příběh, kterej se proplejtá jak had po 10 pivech seriálem, je zajímavě vymyšlenej. Bohužel klimax přichází moc brzo a s hrůzou zjistíte, že v zásobníku vám po takovým polofinále zbejvá ještě nějaká ta sezóna ke zkouknutí. A na autorech je pak cejtit, že jsou kvalitně v rozpacích stylem “Hm, ty vole, Béďo, co budem točit dál?”.

Seriál je vysoce kvalitní zábava hlavně první a druhou sezónu. Je v podstatě až neskutečný, že autoři držej silně zábavný podívanou skoro bez hluchejch míst. Dal bych plný hodnocení bez rozmejšlení.

Třetí sezóna je už trošku hrbolatější jízda. Je to takovej ten syndrom paralelních světů a problematika klonování postav, co jsme viděli třeba v Continuum. Přesto je to furt velká zábava a navíc je tu jedna z mejch nejoblíbenějších epizod The Plateau.

Čtvrtá sezóna zpomalí stylem hollywoodský herečky před klinikou plastický chirurgie. Vážení, řeknu to na rovinu, kdo by to čekal po všech těch monstrech popírající přírodní zákony a tisícem a jedním způsobem jak někoho zabít (střelit do hlavy to je suchý, co takhle obří slimák co ho udusí?), že se vydáme dokonce do nadejchanejch peřin argentinský telenovely, kde si k posteli přistavíte kbelík na blinkání. Pořád tu a tam vysvitne naděje a pár dílů se povede, ale jinak je to docela bída.

Poslední pátá sezóna je těžkým zklamáním. Celá (zkrácená) sezóna se věnuje pouze jednomu tématu a není apriori odsouzení k neúspěchu. Ale tím, že se vlastně změní celá struktura seriálu, to sem totálně nesedne. Při sledování prvního dílu jsem dokonce kontroloval, zda jsem nepřeskočil nějaký díly či dokonce celou sezónu. Až tak násilnej skok to je. Finále je ve stejným nemastným neslaným stylu.

Dr. Walter Bishop: So much happened here. So much is about to.

Mít celej seriál jen 3 sezóny, tak se jedná o špičku v daným žánru. Poslední dvě sezóny vám vzrušující jízdu trošku pokurvíkujou, že budete nucený přesednout do trabantu s argentinskou SPZ-tkou a vydat se na výlet do Albánie. Přesto celkově můžu jen doporučit, množství velmi kavilitních epizod je stále tak vysoký, že by to měla bejt povinnost pro každýho fanouška žánru.