Continuum

2012 - 2015

6/10

Reunion Pictures and Shaw Media

Drama Thriller Action Adventure Fantasy Science Fiction

16.04.2017

Bez mučení ve stylu poslouchání zaloopovaný desky “Best of Dechovka” na 33 RPM, jsem si po shlídnutí tohoto vybranýho kousku dal nový pravidlo - dávám si přestávku od všech “časovek” na nedeterminovanej časovej interval. Pojďme se spolu vrátit v čase a mrknout, jak jsem došel k tahle radikálnímu názoru.


Všechno začne notně idylicky. Sledujeme cvrkot života v naleštěný metropoli v budoucnosti. Futuristický gadgety na každým rohu. Samotnej život ovšem nevypadá až tak idilicky, protože vše máme pěkně okořeněno ve stylu George Orwella. A netrvá dlouho a jeden ze základních problémů tohohle kanadskýho seriálu na nás vyblafne bez varování v oranžový vestičce - rozdělení na kladnou a zápornou stranu. Bez jakýhokoliv odstínu šedý. Klasická bíla a černa strana. Za kladnou kope policejní stát pěkně dotovanej korporacema, což obyvatelů přináší jen samý “bonusy” ve stylu velkýho bratra jako sledování všeho, všude a vždycky.

Záporáci kopající za špatnou stranu černou jako noc prezentujou ideologii, z který se vám pravděpodobně má udělat špatně od žaludku. Hlásaj skandální a dechberoucí hesla jako svobodu slova, ochranu soukromí, … Taky jste se teď lehce zarazili? No babo raď, komu tady držet virtuální palce. Postupně nám tu vyraší dalších pár frakcí, všichni s trošku jinou agendou, ale ve finále se v podstatě všichni chovaj jak teroristický organizace. Díky tomu všemu jsem měl tak trošku problém zde najít jakoukoliv sympatickou postavu. Alespoň jedna postava příjemnější než beďar na zadnici by se opravdu šikla.

Kiera Cameron: 2077. My time, my city, my family.

Hlavní postavou je policistka Kierra Cameron, která se po “vzrušujících” událostech dostane spolu s partou kriminálních živlů do minulosti. Naštěstí má s sebou svoje magický plavky - tím rozuměj technologicky namakanej obleček, kterej funguje jako neprůstřelná vesta 150-tý generaci, umí výchyty jako neviditelnost, … apod. K tomu šikovnej čip v mozku dodá realtime analýzu, nahrávání videa a další vizuální vychytávky… No takhle pasiáns ani miny si na tom nezahrajete, takže mouchy to každopádně má.

Kierra jako policistka s tolika kriminálnílkama je samozřejmě, co se týče čísel, lehce v nevýhodě. Naštěstí jsou evidentně fanoušky nuda pláží a tak nemaj magický plavky jako Kierra, takže situace je docela vyrovnaná. V rámci vybalancování sil, se Kiera dá do party s Carlosem Fonnegrou, kterej je prototypem oldschool policajta a v podstatě jedna z mála postav, jejíž psychologickej profil dává smysl (minimálně ze začátku).

U záporáků, kteří si říkaj LIBER8 je situace pestřejší. Máme tu dvě ostřejší holky (nohy si stále holej, nebojte) - Sonyu a Jasminu, techno geeka Lucase a takovýho univerzální vojáka Travise (a jo,ten mě bavil).

Kellog: Two Alecs enter. One Alec leaves. Congratulations.

Ze začátku seriál ukazuje docela nadějnou tvář. Kiera s pomocí na telefonu v podobě Aleca Sadlera, což je seriálovej hlavní technologickej génius. Je nám tu prezentovanej v takovým tom úsměvným stylu holywoodskejch hackerů. Spustí PaintBrush a vesele vám jen za pomocí myši hackne všechny počítače v radiusu 100km. A pokud svoje hackerský schopnosti rozjede na 100%, tak se smutným zívnutím vyťuká i nějakej ten odstaven nesmyslů na klávesnici a pak se dějou strašidelný věci typu - jako že se váš kávovar změní na vibrátor. Jo s klasickým kovovým cinknutím.

Vůbec technomagie je na levelu 9000. Scénka, co mi uvízla v paměti:

Kierra chce zmapovat pohyb podezřelejch humanoidů v rámci jednoho zločinem smrdícího apartmentu.

Jak na to?

Velmi jednoduše, milí Sherlockové.

Nabouráme se do základnový stanice mobilní sítě. Zjistíme sílu šíření signálu z logů a dle toho zrekonstruujeme v čase pohyb postaviček ve výše zmíněným apartmentu (omg!). Vše samozřejme: holograficky, 3D a v kvalitě animací jak od Pixaru (okej, byly to jen wireframy, kdyby to bylo i věrně otexturovaný, tak by to bylo asi už moc sci-fi).

Alec: This is like kidnapping.

Carlos: No, this is exactly kidnapping.

Pokud je seriál ze začátku docela fajn, tak scénáristy pravděpodobně napadlo, že by to chtělo okořenit. Musíte mít na paměti, že v tenhle moment, už se dost motáme v klasickej problémech všech časovek, jako že tady vykoukne nějakej příbuznej, co udělá něco, co neměl, nebo naopak neudělá něco, co měl. Támhle zas vybublá historická událost, která se nedrží historickejch záznamů. Ale to evidentně nestačilo, pravděpodobně to bylo málo kreativní nebo to dávalo i nějakej smysl. Tak to teda ne!

Takže přichází další bonusový hopsání časem, což v důsledku znamená, že se nám už existující postavy naklonujou. A do toho týpci a pipky v jinejch časovejch rovinách dostanou nápad si do týhle časový roviny taky skočit… asi na nákupy. Takže se nám z toho za chvilku stane chaotickej mišmaš, kdy hrajeme hru Kdo je kdo a postavy se nám mezitím bezradně motaj městem ve více verzích. Vše kulminuje v jedný (pro mě památný epizodě), kdy jeden týpek celýmu osazenstvu pustí holografickej záznam v příšerný kvalitě (a la film natočenej mobilem v kině človíkem, kterej má akutní zimnici). A všichni ho zbaštěj bez jakejkoliv připomínek i s navijákem. Budu parafrázovat:

Vidíte, všechno je na pytel. Budoucnost se nedá změnit.

(Hromadný souhlasný pobrukování skoro všech hlavních a vedlejších postav)

Okej, prdíme na to. Nakupme pivka a kouknem na nějaký scifičko o cestováním časem.

Alec: Who are you?

Brad: Different timeline.

Kiera: Different future.

Alec: So nobody in this car is from now?

Seriál je prostě často meši či větší zmatek. Logika šla často na houby a vrátila se s víc košíkam než co si s sebou do lesa vzala. Hafo postav vypadá, jak kdyby prožila v určitejch bodech seriálu neskutečný traumata, protože prodělaj takový otočky v chování a tak velký změny v charakteru, že to absolutně nedává žádnej smysl. Takže jsem si připadal, že pozoruju jen pohybující se obrázky, občas pěkný, ale je mi naprosto fuk, jakej osud je přichystanej pro jakoukoliv postavu. A pokud nějaká (jedna z kopií) odešla nedobrovolně na onen svět, tak jsem se spíš spokojeně poplácal po bříšku, protože to znamenalo potencionálně menší demenci a útlum chaosu.

Přes to všechno je to docela fajn seriál. Některý epizody jsou povedený (jak to tak bejvá tak hlavně první sezona). V dalších sezonách přijdeme nejen o bradavici hlavní hrdinky, ale bohužel i kvalitu padá a padá nosem dolů jak Pinokio při bungee jumpingu. Doporučuju jen sklaním fanouškům časovek.

Poslední revize: 22.12.2018