Wilfred

2007 - 2010

4/10

Renegade Films

Comedy

03.06.2017

Seriály rostou na různých místech, ale samozřejmě většina mainstream produkce je made in USA. Pak už záleží na vašich preferencích. Pokud jste anesteziolog, tak možná hledáte alternativní metody poslání pacienta do říše snů v telenovelách a sledujete Jižní Ameriku. Pokud máte rádi Anime, tak čučíte co nového v Japonsku. No a pokud jste prodělali vysoce experimentální operaci mozku, tak vítězem je Bollywood. Ale napadlo vás někdy, co se kuchtí v zemi, kde klokani dávají dobrou noc?


Bohužel v tomhle případě to není žádný zázrak. Ústřední postavou seriálu je Wilfred, což je pes. Tím veškerý příjemný překvapení končí. Hraje ho Jason Gann a v reálu to znamená, že má na sobě opelichaný plyšový obleček psa. A pokud v něm někdo i tak stále vidí jen divného úchyla, tak aby byla iluze dokonalá, má ještě začerněný frňák. Ehm… prostě dokonalá iluze. Jeho povahu můžeme lehce shrnout do jednoho pěkného slova - je to prostě mega zmrd.

Wilfred žije v domku se Sarah, kterou hraje Cindy Waddingham. V podstatě jsem získal dojem, že je tam spíš jen tak do počtu, aby z toho nebyl čistý sausage fest. Do příběhu nic moc nepřináší a její psychologický vývoj se rovná bodu mrazu. Nemastná a neslaná herečka tomu kladný bodíky nepřidá. A nepomůže tomu ani jeden z dílů, kdy se nám promenáduje na ostro. Nutno podotknout, že důvodem je návštěva u jejích rodičů, kteří vyznávají naturalismus. Takže se nám tam v záběrech houpají nepěkné věci. Jo, mamka i taťka mají evidentně rádi kameru.

Wilfred: My saliva has more healing qualities than your saliva, for instance, all Sarah sees is me licking my arse. I don’t do it to be annoying. It’s not an erotic thing. It’s not erotica. It’s just part of the healing process.

A posledním kouskem do party je Adam, kterého nám přináší na obrazovku Adam Zwar. Pokud bychom ho chtěli charakterizovat jedním slovem, tak složitě vybírám mezi troubou a ňoumou. Prostě takový týpek, že když ho někam postavíte, tak ho tam taky najdete. I příští týden. Takže náš Adam se nastěhuje do domku k Sarah, kde si vesele bydlí a hýčkají svůj veskrze připrdlý vztah. S hrůzou musím konstatovat, že to je v podstatě příběh celého seriálu v kostce.

Pointa je v tom, že Wilfred, kterej se v normálním režimu chová jako zparchanťelý čokl, takže hovínko hodí sem nebo tam, počůrá tohle nebo tamto a pokud má náladu se chovat opravdu na úrovni tak ojíždí velkého plyšového medvěda, má ještě další kladné stránky osobnosti. Krom těchto vybraných hobbies totiž pěstuje ještě jeden koníček a to zbavit se jakéhokoliv potencionálního partnera Sarah.

Wilfred: Ever caught a tennis ball hurled towards you at 79kms an hour?

Cyros: 89kms an hour. Cricket ball.

Prostředky k tomu jsou sviňárny nejrůznějšího druhu. Většinou se drží stejného klíče - udělat průser a pak to hodit na Adama. A jelikož kreativita tvůrců (pokud to chceme nazvat takto vznešeně) spočívá v tom, že jediný Adam vidí místo psa maníka v plyšovém oblečku, tak si odskáče důsledky Wilfredova chování na maximum a nemá ani možnost se jakkoliv obhájit.

Když k tomu připočteme, že Adam je těžký podpantoflák a skáče jak Sarah píská a z druhý strany ho konstantně šikanuje Wilfred, tak to je v podstatě hlavní myšlenka seriálu. Zní to jako zábava? Pro mě tedy rozhodně ne.

V pozdějších dílech autoři lehce ohnou zkostnatělý schéma. Wilfred a Adam začnou víc fungovat jako parťáci a musím říct, že tahle poloha mi sedla mnohem víc.

Sarah: What’s that?

Adam: Urine.

Sarah: Think you can aim a bit better next time.

To nic nemění na faktu, že se celý seriál hodně těžce někam zařazuje. Sice se tváří jako komedie, ale bez mučení brokolicovými plackami posypanými celerovou natí se přiznám, že jsem se ani jednou nezasmál. Paradoxně tenhle fakt byl jedním z důvodů, proč jsem po prvním díle seriál nepustil z palice a nakonec to dotáhl do hořkého konce zakončeným oslavným tanečkem, že to mám konečně za sebou. Fakt mě zajímalo, zda autoři při celkové stopáži 6 hodin a 20 minut dokáží dát dohromady alespoň jednu vtipnou scénku či hlášku. Ne! Pošlete jim Oscara za přínos do komediálního žánru. Pokakaného Oscara, protože tak přesně ho mají evidentně rádi.

Je samozřejmě možné, že záměrem seriálu nebylo vyvolat výbuchy smíchu. Některé scénky by tomu možná i napovídaly. Lehce temňoučké záležitosti tu máme docela často, občas je to docela fajnově okořeněný speciální verzí Magi kostek zvaných deprese.

Wilfred: I pride myself on having an answer for everything. You ask me any question.

Adam: Okay I’ll ask you a question. What is the domino effect?

Wilfred: Dunno. Next!

Je to trošku klokaní guláš no. Možná australská verze černé komedie? Možná když máte bydliště na kontinentu, kde vás půlka zvířat sežere a druhá otráví, tak točíte podobný komedie?

Co jsem mrkal na některý komentáře k tomuhle seriálu, ano, existují lidi, které to hodně bavilo a dokonce… nevím jak to říct, vyluzovali zvuky, který se dají nazvat smíchem. Já to rozhodně nebyl. Pokud jsem nějaké zvuky vyluzoval, tak by se spíš hodily do hororového žánru. Ale vzhledem k tomu, že seriál se nikam nevyvíjí a drží se podobné kulisy od prvního dílu, tak třeba zkuste první díl a pak se rozhodněte, zda pokračovat nebo ne. Za mě můžu říct jen - doporučuji se neobtěžovat s rozhodovacím procesem a kompletně ignorovat existenci zmrda Wilfreda.


Nutno podotknout, že ze záhadného důvodu existuje i americký remake, kde dokonce běhá stejný maník ve psím oblečku. Je to dobrý? Netuším. Nevsadil bych na to ani děravou ponožku s Ferdou mravencem, že bych se na to někdy v budoucnu podíval. Pravděpodobně produkce bude na vyšší úrovni, takže možná lepší začít touhle verzí než australskou. Záleží, jak vás baví zakrslý hobit zvaný Elijah Wood, kterého osobně nemusím. Pro mě by to asi bylo ještě horší než australská verze.

Poslední revize: 29.12.2018