Weeds

2005 - 2012

7/10

Comedy Drama Crime

03.12.2017

Takže tady máme další televizní návod, jak se zachovat v situaci, kdy vám bankovní účet smutní z tý prázdnoty. Ano, podobně jako v Breaking Bad je odpověd až podezřele jednoduchá - pojdmě se vrhnout na drogovej business. V tomhle seriálu se hlavním artiklem stane tráva, takže správně předpokládáte, že tentokrát se i dost zasmějem.


Nancy Botwin je čerstvou vdovou, dvě děti na krku, a vidina snížení životního standardu pro svojí rodinu se jí rozhodně nezamlouvá. Vše je o trošku vtipnější, že barák jí stojí v takovým tom americkým satelitním městečku, takže podobně jako u nás na vesnici, každej tady ví, co jste měli k snídaní a v kolik jste se šli po ranním kafíčku vyvenčit na záchod.

Každopádně se zdá, že dobře udržovaným tajemstvím je, že tady hulí každej druhej. A tak naše milá Nancy zavětří šanci na zajímavej job bez toho aniž by musela každej den 8 hodin hákovat v kanclu. Samozřejmě seriál má dostatek sezón na to, abychom nezůstali jen u jednoduchý distribuce, takže Nancy a parta kolem ní si hobby rozšíří o další obzory jako zprovoznění útulný zahrádky pro pěstění apod.

Andy Botwin: Hey, Lupita, settle an argument for us, what do you call the thing between the dick and the asshole?

Lupita: The coffee table.

Když jsem kámošovi stručně popisoval tenhle seriál, tak jsem použil přirovnání k filmu American Beauty. A to samozřejmě ne příběhem, ale takovou tou melancholickou náladičku, syrovostí a černým humorem. Podobný seriály stojej na hlavních i vedlejších postavách a zde nás čeká jedno z nejlepších překvapení. Je tu opravdu slušná snůška rozmanitejch charakterů.

Samozřejmě každá postavička je nějakým způsobem připrdlá či divná. A i ty, co se tvářej ze začátku jako vcelku normální, vás postupně vyvedou z omylu. To by samozřejmě k samotný zábavnosti nestačilo, ale obecně si vytvoříte docela rozsáhlý psychologický profily jednotlivejch postaviček. A určitě si vybere i vy tu svojí oblíbenou - mě třeba bavil Andy, Doug, Guillermo či třeba i ta bláznivá Celia. Nancy je fajn, pokud budu parfrázovat vlastní seriál, MILF-ka, ale bohužel vzhledem k dýlce seriálu (k tomu se dostanu později) se mi trošku přejedla.

Doug Wilson: Nance, trust me, a bakery is virtually impossible to run without drug money.

Vlastní seriál přinášů slušnej mix žánrů. Jakmile jde v seriálu o nějakou nelegální činnost, tak samozřejmě není nouze o drama. Ať už jde o nechtěnou pozornost třeba od protidrogovýho, tak nesouhlasný mručení konkurence. Komediální stránka je většinou na černější vlně a nešetří se tu naprosto absurdníma situacema, do kterejch se jednotlivý postavičky nechtěně dostávaj.

Nějaká ta romantika se nám tu taky objevuje, ale ono toho starýho dobrýho sexu je tu víc. V tomhle ohledu musím autorům připsat kladnej bodík, protože nejedou ten hollywoodskej romantickej styl, kdy musíte před blbnutím (třeba) v posteli první vyloupit celý květinářství, ukrást kamion s voňavejma svíčkama a udělat 5 kilometrovej playlist s romantickejma odrhovačkama.

Nancy Botwin: I don’t give a flying fuck if you do have cancer, put your tits away in front of my kid.

Teď se dostaneme k těm ošklivejm šmouhám na kráse. Seriál trpí nemocí zvanou umělá natahovačka. První tři sezóny maj velmi slušný tempo, tunu zajímavejch situací, vtipnejch scének a údernejch hlášek. Postavy se můžou občas chovat bláznivě, ale pořád to všechno dává smysl. Bohužel v momentě kdy se nám příběh začne přesouvat i lokačně, tak nejenže přijdeme o spoustu zajímavejch postaviček, ale ty nový skoro nikdy nenahraděj vyprázděný místo po úbytcích. I několik dílu po sobě najednou zažijete naprosto prázdný epizody, kde se totálně nic neděje.

Zápletky i postavy jsou stále extrémnější, ale zábava klesá a klesá… a ve finále to sledujete už jen tak z principu bez toho aniž byste se těšili na další díl. Nejhorší je, že i stávajícím postavám začnou operovat mozky na prahu retardovanosti. Je vám docela smutno jak hluboce kvalita klesne oproti prvním ročníkům. Můžete se aspoň těšit, že seriál má docela fajn finále.

Vím, že se nemůžete držet stejnýho vzorce tolik let, ale na rovinu - buď měl mít seriál míň dílů anebo měl napsat další sezóny někdo jinej.

Doug Wilson: It’s a weed wonderland, Nancy. It’s like Amsterdam only you don’t have to visit the Anne Frank house and pretend to be all sad and shit.

Co závěrem? Na zčátku je to slušná jízda, ke konci tragická hopsanda po hrbolech. Řekněme s doporučením je to tak trošku fifty fifty. Takže jak nejlíp se rozhodnout? Doporučuju klasickej hod mincí. Panna, nebo orel?