The IT Crowd

2006 - 2010

7/10

Talkback Thames and Channel 4 Television Corporation

Comedy

17.06.2017

I přes to, že má tenhle seriál pravděpodobně přízvisko kultovní, tak na něj zkusíme kouknout realistickým tykadlem s přísnou bulvou na konci. V průběhu let jsem viděl pár scének, ale nakonec jsem si řekl, že by nebylo na škodu zkouknout seriál v celé palbě místo sbírání drobků.


Příběh nás zanese do Reynholm Industries, speciálně do přízemních prostor, kde se nachází jedno povedené IT oddělení. Ačkoliv světla si v místnosti moc neužijeme, tak vzhledem k tomu, že se jedná o komediální seriál, tak snad se zasmějeme u nějakých těch vtípků, že? Udělat seriál, jehož ústředním motivem je život IT supportu aneb ajťáků (ač ten termín osobně nesnáším, tak ho použiji), je vcelku originální myšlenka.

Na druhou stranu to může být lehkým strašákem pro lidi, co se kolem počítačů netočí anebo odborná terminologie v jejich uších zní jako opilecké žvatlání mimozemšťana, co nejen mluví neznámým jazykem, ale jako bonus ještě koktá. Dobrou zprávou je, že IT svět tu funguje jen jako exotické prostředí, do kterého je seriál zasazený. Soustředí se hlavně na technickou podporu - výměna barvy v tiskárně či nefunkčních periferií apod. Správa informačních systémů a další věci jsou jen lehounce nahozeny a nejde se nijak do hloubky. Třeba serverovna, kde se vyhřívá hlavní mainframe, je celá zredukovaná jako vtípek na jednu blikající LEDku. Pokud je vaše inteligence zredukovaná na úroveň jednobuněčného organismu, tak i tak se bez problému zasmějete. V tomto případě stačí disponovat reakcí na světlo, že. Techničtější záležitosti schované mezi řádky tu opravdu nejsou.

Roy: Hello, IT, have you tried turning it off and on again?…have you tried sticking it up your arse? Ohh…yeah, yeah. I just realized that was my mother.

IT oddělení je tvořené dvěma maníky. Je tu Roy, který prezentuje vcelku normální lidskou bytost. Je to klasický prototyp člověka, co se úplně nepřetrhne, co se týče práce. Ale pokud bychom mu chtěli dát jen jednu nálepku, asi bych zvolil pohodář. Ok, občas provede nějakou kravinu, kolem opačného pohlaví proplouvá ladně jako robotická baletka v kanadách na trampolíně, ale oproti Mossovi je to učiněný král večírků. Protože druhý panáček je opravdu veledílo. Exot, kterého by zdarma ubytovali v jakékoliv zoo.

Ano, druhý stůl nám tu obsadil Moss. Neurotická postavička, která si žije v hodně zajímavém světě. Ten přijít k psychologovi, tak při prvním sezení bude mít automaticky rezervované sezení na terapii minimálně na další celý rok. Tento neohrabaný pošuk operuje trošku na jiný úrovni než většina populace. Na druhou stranu je s ním sranda a je roztomilý a neškodný.

Sledovat tyhle dva jak řeší celodenní pracovní problémy by vystačilo jen na pár dílů, proto v rámci okořenění na pozici manažerky nastoupí Jen. Už od prvního dílu je jasné, že je to osoba na správném místě. Nejenže nemá steam-punkovou páru, co je celodenní náplní IT oddělení, ale i o počítačích ví absolutní prd. A to včetně základního poznatku, jak je vůbec zapnout. Z toho samozřejmě vzniklo slušné podhoubí pro hodně vtipných scének a hlášek (pokud je tedy uslyšíte, protože Jen ráda hystericky vřeští).

Denholm Reynholm: When I started Reynholm Industries, I had just two things in my possession: a dream and six million pounds. Today I have a business empire the like of which the world has never seen the like of which. I hope it doesn’t sound arrogant when I say that I am the greatest man in the world!

Britské seriály a speciálně ty z krabičky sitcomů tedy britcomy disponují trošku jiným humorem než na jaký jsme zvyklí. U britské produkce je to pro mě vždycky trošku “hit or miss”. Buď mi absolutně sedne a chechtám se jak opice nasávající bombičky s rajským plynem nebo čumím jak zařezaný sloup a za boha nevykouzlím na ksichtu ani náznak šklebu.

U IT Crowd je to tak něco mezi. Některé gagy jsou naprosto dokonalé. Pokud se začnete hihňat a před TV na podlaze provádět kotouly, tak jsme na stejné lodi. Bohužel problém je v tom, že nejen zřídka, ale dost často, je to prostě vtip jak z dílny nejhoršího albánského stand-up komika. A jako ono by to ani nevadilo, pokud by se holt občas nezdařilo. Nejhorší na tom ale je, že většina těchto vtipných scén je v seriálu opravdu hodně dlouze budovaná. Je to prostě ve stylu, že na začátku je vám hned jasné, jaká bude ta úžasná pointa. Jenže pak si dáte X minut než se k ní opravdu prokoušete. A pokud je pointa špatná, tak to celé vyzní neskutečně trapně. Jak se říká, že u vtipů je nejdůležitější timing, tak zde si autoři asi omylem otočili papír s poučkami o 180 stupňů.

John: I don’t think that’s true.

Jen: With all due respect John, I am the head of IT and I have it on good authority that if you type “Google” into Google, you can break the Internet. So please, no one try it, even for a joke.

Navíc bych prostě občas ocenil trošku inteligentnější humor. Dobrým příkladem jsou scénky jako:

  • čokoláda na čele (pro pomalejší z vás - ano, pojďme se všichni smát, to je asi jako hovínko, vtip jak z dílny Trošky),
  • znetvořené nohy (ano, slečny si občas ulítnou, co se týče bot či kabelek, mně to přijde roztomilé, ale rozhodně mi nepřijde roztomilé čumět na znetvořené nohy a věnovat tomu celý díl).
  • “jahodová” epizoda (“Promiň, jsem trochu mimo, mám totiž…ženskou periodu!” - jo, Červený Trpaslík na tohle téma vyvolal výbuchy smíchu, tady si užijeme atmosféru jak při čekání ve frontě na trapnost)

Nemám nic proti fekálnějšímu humoru či “slapstick” komedii, ale neškodilo by tomu občas dát lepší časování a zjevné fórky nenatahovat jak špagety. Ona i proslavená scénka z prvního dílu, kterou si můžeme interně pojmenovat jako oheň. Prostě já se při tom modlil ať už sakra ten podělaný e-mail odešle.

Moss: Just promise me we won’t do anything else with them. I want to go back to being weird. I like being weird. Weird is all I’ve got. That and my sweet style.

Pokud to doteď vyznělo lehce negativně, tak mi je to líto. Problém je opravdu neskutečně nevyrovnaná kvalita jednotlivých dílů. Geniální díly se střídají s nudnými, kdy vám nebudu mít za zlé, pokud budete zívat. Ze samotné látky (chytře vybraná tématika seriálu) se dalo vyždímat mnohem víc, pořád jsem cítil nevyužitý potenciál.

Možná přidat i víc IT vtípků, vše je škrábnuto jen lehce po povrchu. Chápu, že se tvůrci báli, že technobláboly odeženou lidičky od obrazovek jak kravské lejno na podnosu v restauraci. Ale při troše umu, se dají dialogy napsat dostatečně chytře, aby si každý publikum z toho vzalo to svoje - myslím, že např. The Big Bang Theory je dobrý příklad zdařilé realizace tohoto přístupu (v tom případě mám na mysli pouze 1. sezónu, možná druhou, protože dál to je cesta dlážděná bobky do pekla trapnosti).

I přes moje kritické brblání bych doporučil všem seriál zkouknout. Často to vrže, ale pokud konečně začne klouzat, tak to klouže o 106. Pokud to pro vás nebude fungovat, tak to prostě vypněte (a znova nezapínejte, protože v tomhle případě by to nepomohlo).

Poslední revize: 11.05.2019