The Devil Is a Part-Timer!

Hataraku Maou-sama!

はたらく魔王さま!

2013

8/10

White Fox

Anime Comedy Demons Supernatural Romance Fantasy

24.11.2018

Seriál začíná notně rozjetou epickou bitvou v kraji, kterej se zove Ente Isla. Magie sviští vzduchem a mezi tím létají hlavy nebožáků, co se neuměj rychle uhejbat. Vypadá to na klasickej a věčnej konflikt mezi démonickou hordou, co preferuje hadříky v tmavších barvách a dobrou stranou, co miluje zlatý doplňky a světlejší barvičky. Středobodem konfliktu je evidentně Lord démonů Satan, na jehož hlavu si brousí mečík hrdinka Emi.


Vlastní konflikt se vyřeší starým dobrým úkrokem stranou. Občas holt není špatnou strategií vzít chlupatý nožky do zaječích. Jedinej trabl je, že destinací je moderní doba a malá víska zvaná Tokyo. Tam Lord démonů se svým věrným generálem skončí… na chodníku. A to je tak plus mínus moment, kdy zamáváme šátečkem fantasy bitkám a nastartujeme komediální režim. Aby se naše dvojka úspěšně asimilovala do moderní společnosti, tak si zaříděj nový identity. Pan Satan proto dál bude vystupovat jako Sadao Maou a generál se bude představovat ve společnosti jako Shirou Ashiya.

S novejma občankama se pak už dá zařídit i třeba bydlení. Problém v našem světě jsou samozřejmě jako vždy zelený papírky zvaný peníze. Ze svýho světa si pak přinesou trable ohledně magie, protože jejich schopnosti jsou na naprostým minimu (tedy zásoby many zejou prázdnotou). A ačkoliv v japonskejch automatech koupíte naprosto vše, tak právě mana se tam nenajde. Shirou tedy zůstane doma, stará se o domácnost. Mno a náš milej Sadao najde jako extrémně nekvalifikovaná pracovní síla vedlejšák v MgRonaldu, což je samozřejmě slovní hříčka a asi tušíte, o jakej fast food řetězec se tu jedná.

Emi Yusa: Sword or no sword, it’ll be a piece of cake to deal with some burger-flipping Dark Lord who’s lost his magic!

Seriál si tak bere především na paškál úmornost každodenního života, za situace, kdy peněz není nazbyt. Děláte otravnou práci a navíc se potýkate s novým světem, kterej je plnej záhad, technickejch podivností a obtěžující byrokracie. Humor je nejsilnější devizou seriálu a jedním z důvodů, proč nám tu tak dobře funguje, je právě kontrast situace, v jaký pozici byl Sadao ve svým světě a jak nakonec skončil v tom našem.

Ale aby byla situace ještě zajímavější, tak je tu dalších pár trumfů po kapsách, který řádně osladěj humoristickou stránku seriálu. Tak je to především postava Emi, která je archetypem klasický hrdinky fantasy románů. Ač dala ve svým světě na šišku Satanovi, tak se chce ujistit, že už se z toho neprobere. Ve finále to znamená, že se taky hezky adaptuje v Tokyu, hákuje v call centru a ve chvilkách volna stalkuje naši démonickou dvojku a snaží se přijít na to, co maj ty dva za lubem. A k její velký smůle povětšinou… nic. Pokud tedy do velkejch plánů nepočítáte činnosti jako je sbírání slevovejch kupónů do marketu.

A to je samozřejmě kvalitním základem pro tunu vtípků, protože Sadao tak nějak rezignoval na svoje velký mocenský cíle a místo toho mu ke štěstí stačí, pokud se stane šéfem fastfoodový pobočky. Shirou je extrémně vtipnej, i když má třetinu seriálu průjem. Snaží se ušetřit, kde se dá, a tak v jejich pidi apartmánu nejen dělá domácí práce, ale taky přináší tipy, jak snížit výdaje na minimum. Víte třeba jak nahradit drahý melouny? Stačí okurka a hrstka cukru.

Sadao Maou: But seriously, innards are so good! I can finally understand all those demons who were so into guts and gore.

Ale není to zde jen u humoru. Další důležitou postavou seriálu je Chi-chan. Ta dělá taky v MgRonaldu a dost se nám zakouká do Sadaa. Ač romantický ťuťuňuňu slouží spíš jako roznětka k vtipnejm momentům, tak Chi-chan nepřináší do seriálu pouze roztomilost, ale taky příslušnici našeho světa. A tím pádem nějaký to kulturní jiskření je hned na obzoru.

Obecně se postavy v tomhle seriálu hodně povedly a je to jeden z atributů, kterej nemalou měrou pomáhá k tomu, že humor zde funguje tak dobře. Bohužel seriál nemá pouze pluska. Ač se trosečníci v našem světě snažej (alespoň trošku) vrátit zpět do Ente Isla a není to jednoduchá mise, tak tuna dalších postav evidentně nemá problém projít multidimenzionální bránou do našeho světa a zpět. Některý se stanou vedlejšíma postavičkama, ale nedá se jim upřít přínos z hlediska vtípků a hlášek. Dobrým příkladem je třeba Lucifer, z kterýho se stane pravej nefalšovanej NEET a napěchuje se k Sadaovi, kde celý dny zevluje. Nebo třeba sousedka Suzuno je slušným přírustkem do partičky a moc mě bavila.

S ostatníma postavičkama to bohužel není tak ostrý. Ač seriál začíná mega akčně, tak pak se nám uklidní a jede poklidným tempem ve slice of life stylu. Ale překvapivě tu i později máme další plně akční epizody. A neříkám, že mě nějak výrazně nebavily, ale tempo celýho seriálu pak působí rozbitě. Ale předpokládám, že až skoro kultovní status má seriál i proto, že lidi obecně maj rádi akčnější záležitosti.

Emi Yusa: I understand that my arch-enemy has sunk to a pathetic new low. But why did he have to go on a date with her?

On není problém ani v samotnejch akčních scénách jako spíš v důvodu, proč je tu máme. Seriál si bere trošku větší sousto, než dokáže spolknout aniž by skončil jako čekatel na Heimlichův manévr. Rozehraju tunu intrikářskejch nitek a politickejch dramat z Ente Isla, který pak vystrkujou růžky a další výrůstky do našeho světa. Bohužel dotažení se nedočkáte, protože seriál má pouze jednu sezónu. Už je to tak trošku ohraný meme, ale nářek fanoušků žádající další sezónu je docela hlasitej už pár let.

Já pravděpodobně spíš zůstanu sedět tiše v koutě, protože scénáristicky mi to nepřišlo moc zvládnutý. Technicky je vše velmi slušně promakaný, premisa dostatečně originální a postavy suprový. Přesto něco k dokonalosti chybí. Některý epizody jsou ze slabšího těstíčka, zobrazený události z originálního fantasy světa rozmělňujou děj a nepřínášej dostatečnou zábavu. V delším horizontu by dávalo smysl upřít pozornost i na ostatního oblasti než pozorování partičky idiotů, jak prováděj blbosti a hihňat se jejich dobrodružstvím. Ale při existenci pouze jedný sezóny to vypadá ve finále opravdu jen jako reklama na mangu.

Sadao Maou: I’ve never seen a hero who fell down the stairs and needed first aid from demons.

Zábavnej seriál, u kterýho se zahihňaj i trudomyslní neřádi. Inspirativní postavičky tomu daj pořádnou šťávu. Pár rozjetějších akčních scén tu a tam jako rozptýlení pro usínající fandy bitkoidních seriálů. Pokud nebudete nešťastný z faktu, že se nebude konat uspokojující závěr a lehoulince nám příbeh useknou, tak proč se nezachtat? V opačným případě by vás mohlo potkat neštěstí… například korpulentní (zlehčuju stav jejího těla) paní domácí by vám třeba mohla poslat svoje fotky z dovolený. Z pláže. V plavkách. A to je silná zbraň, co málem zabila i naše démonický přátele.