The Ancient Magus' Bride

Mahoutsukai no Yome

The Magician's Bride

魔法使いの嫁

2017 - 2018

9/10

Wit Studio

Anime Slice of Life Fantasy Magic Shounen

11.08.2018

Jsou seriály, který dělaj bambilion věcí docela fajn a pak totálně vystřelej v jednom aspektu stupnici vychytanosti totálně na maximum. Trošku cejtím, že to je trefnej popis vztahu mezi mým drahým já a The Ancient Magus’ Bride. Ač jsem zde našel dost chybiček a nedokonalostí, tak jsem je lehce ignoroval, protože vážení… imaginace a atmosféra je tu v koncentraci jak sůl v hranolcích ve fast foodu.


V seriálku sledujeme dosti originální životní pouť zrzky Chise. Doporučuju začít prequelem, kterej se skládá ze tří OVA. I tohle krátký seznámení vás hodí do temnějšího módu, protože dětství Chise není zrovna z rodu veselejch historek. Pokud od dětství všude vidíte hrozivý monstra, a ke všemu se nejedná jen přepísklou fantazii či halucinace, tak to s vámi lehce otřese. Takže při vyrůstání v bubákovský atmosféře je až s podivem, že se z ní vyklubala nakonec taková sympaťanda. Okej, sociálně trošku motovidlo, ale srdce má na správným místě a to se počítá.

Pokud jste si někde přečetli krátký shrnutí děje seriálu, tak jste se možná něžně a dlouze podrbali na k… kebuli. Ano, znělo to lehce jako špatnej a levnej scénář k BDSM filmečku. Ale ve zkratce to tak opravdu je. Chise není schopná najít svoje místo ve světě, tak lopíkem mrskne ručník do rohu a udělá ze sebe položku na otrocký aukci. A pěkně stylově, takže v poutech. Jejím kupcem se stane další hlavní postava seriálu - Elias Ainsworth. Prastarej čaroděj s ksichtem, kterej se opravdu v davu neztratí.

Lindel: Humans are the most easily-scared and cruel creatures of all.

Ač po podobný taškařici byste předpokládali, že se kvalita vašeho života nijak zvlášť nezlepší a pravděpodobnější je spíš pokles do hnědejch čísel, tak jak se říká, občas není blbej nápad totálně změnit prostředí. Zabere to nějakej čas, ale v dlouhodobým horizontu se Chise … tu a tam… její situace zlepší. Každopádně děj se přesune až do daleký Británie, malebná krajinka, pestrý barvy přírody a nepřehlédnutelný víly všude vesele třepotající křidýlkama. Hnedle je vám jasný, že tady opravdu kvete magie přímo ve vzduchu. Ideální prostředí pro Chise, která postupně získá útržky informací, proč byla tak exkluzivní položkou aukce.

Pro legendy a mýty starý Británie mám převelikou slabost a v tomhle ohledu seriál mimořádně exceluje. Od víl, skřítků, kočičího království až po majestátní draky… je tady opravdu nepřeberný množství mýtickej kreaturek, se kterejma se postupně zblízka seznámíme. A jelikož Elias hnedle deklaruje svůj záměr, že se plácnul přes kapsu, protože si chtěl kaufnout nevěstu (viz název seriálu), tak Chise se na to úplně nadšeně netváří a ze začátku to spíš směřuje do role učenkyně magie. Naštěstí to není jen biflování zaprášenejch knížek a spisků, ale hodně ve stylu škola hrou.

Elias Ainsworth: A child’s curiosity is terrifyingly powerful.

Chise i Elias působěj trošku ploše. A nejsou to nic moc pestrý postavičky, pokud pomineme vizuální stránku. Tak to má svůj důvod. Elias ví prdlačku o lidský psychice a Chise neměla v minulosti moc příležitostí k normálním mezilidiským vztahům. Na romantickou stránku se tu nijak zvlášť nehraje (a vzhledem k tomu jakej je Elias fešák, tak jsem osobně docela rád). O to víc se soustředí na postupný zrání osobností naší dvojky. Elias si pomalu hledá cestu k pochopení lidí - jejich emocí, jejich chování. No a z Chise se pomalu stává žena, která si umí dupnout nožkou, najít sama sebe a bojovat za svoje životní cíle.

Pokud pomineme hordy mýtickej bytůstek, tak tu máme docela slušnej zástup dalších postav, takže je opravdu o zábavu postaráno. Některý maj epizodní charakter, kdy se v dalších dílech po nich slehne voda. Dost se jich nám tu bude motat pod nohama pravidelně. Ale většina z nich otevírá další dvířka k emocím Chise a to na obouch frontách. Záporný postavičky jako Cartaphilius dokážou probudit ty temnější emoce, naopak třeba upíří víla Leanan Sidhe zas ty krásnější. Ale síla seriálu je i v tom, že postavy nejsou černobílý. I ty co vypadaj na první pohled jako chodící a řádně nakrknutý zlo se občas ukážou v trošku lepším světle a naopak.

Stella Barklem: Words aren’t for understanding each other. They exist for the sake of talking to each other.

Samozřejmě není všechny tak třepotající se růžově pod náporem magie, jak to na první pohled vypadá. Průběh seriálu je spíš epizodní, ale dokončení jedný epizody se často rozroste přes víc dílů. Ale občas máte dojem, že kapitán (režisér) to u kormidla úplně nezvládá, protože zlomil pár rekordů v chlastání rumu. Některý konce pidi příběhů nejsou taky úplně dotažený. Občasně nám to hopsá sem a tam… jak rumovej soudek na palubě kocábky, co řídí výše zmíněnej kapitán. Tempo seriálu je často pomalejší, ale na tohle si já rozhodně stěžovat nebudu. Lidi, kterejm se vzrušením rozvazujou tkaničky u tenisek při sledování akčních seriálů, můžou tu a tam zívnout.

Na co si ale rozhodně postěžuju… je humor. Máme tu zas klasickej případ seriálu, kde komická stránka je snůškou pokusů o vtip. Nejen, že mi přijde, že u tohodle seriálu to působí trošku nepatřičně, ale hlavně je to zas takovej ten humor nehumor. Často jde o gagy, který působěj trapně. Ač seriál je celkově vzato docela pohodovou projížďkou, tak je tu pořád dost temnejch scén, dramatickejch situací a ani o krváky není nouze. Hihňající se chibi kebule Eliase v podobnejch případech působí spíš strašidelně.

Technická stránka seriálu je docela legendární. Od úvodní znělky až po grafický zpracování. Občas animace působěj lehounce toporně, ale je tu tuna scén, co vám bezmála vyrazej dech. Hodně CGI, ale naštěstí to nepůsobí jako pěst na oko. Jsem rád, že seriál má pomalejší tempo, protože je dost času na to, kdy můžeme obdivovat krásný scenérie. A samozřejmě se podíváme i mimo anglickou krajinku. Uděláme si i výlety do totálně fantaskních světů. Takže animátoři a grafici se slušně vyřádili. A vy můžete u TV spokojeně vrnět.

Ruth: It’s important to love something other than yourself.

Tenhle seriál není rozhodně pro každýho. Úplně slyším to mručení, že je tu málo akčních scén, tempo vyprávění je často ve stylu línýho hlemejždě a děj tu a tam přeskakuje z místa na místo, z postavy na postavu a jak se říká… skutek utek. Ale pokud dokážete ocenit překrásnej svět opepřenej západní mytologií, silnou ženskou hlavní hrdinku a nebojíte se drsnějších a temnějších scén, tak hurá na to. Bude to magická jízda. Slibuju.