Silver Spoon

Gin no Saji

銀の匙

2013 - 2014

7/10

Anime Comedy School Shounen Slice of Life

26.08.2017

Když jsem jednou takhle brouzdal mezi doporučovanejma kouskama ze škatulky Slice of life, tak tenhle kousek byl notně opěvovanej skoro jako král tohodle žánru. Fikaně si odkašlu a prostě musím říct radikální e-e. Pravděpododně můj výslednej pocit z tohodle seriálu pramení i z počtu hvězdiček, kolik tomu majorita nalepila, ale pro mě to bylo ve finále jak šlápnutí do středu pěkně načančanýho lejna.


Hlavním motivem tohodle seriálu je, krom zřejmý problematiky zemědělství, sen. A nepředstavujte si opičárny, o kterejch se vám zdá, když upadnete do kómatu v posteli, ale v tomhle případě mluvíme o životních snech. A je jedno zda jde o zajímavej (a samozřejmě nerealistickej hlavně v našich reáliích) sen typu stát se kosmonautem či realističtější plán stát se přeborníkem v pojídaní Pribiňáků. Je to slušný klišé - ale jo, důležitý je mlátit prackama okolo a snažit se alespoň po cestě k cíly ujít pár krůčků, i když cíl může bejt nedosažitelnej.

Hachiken měl v životě zatím jen jednoduchej cíl, nad kterým nijak zvlášť nepřemejšlel. Každopádně když se dozví, že se na svojí vysněnou střední školu nedostal, tak i jednoduchej cíl se stane absolutně nedostupnej. Mno a trošku to náš panáček nezvládne a situaci nekonfrontuje “face to face”, ale zvolí cestu útěku. Cílem se stane Střední zemědělská škola Ooezo. Tím zabije pár much jednou ranou - z města uteče na vesnici a zmizne z dohledu rodičů, takže nebude muset čelit výčitkám a správně předpokládá, že studenti v zapadákově nebudou excelovat v oborech jako matematika, historie, … Ač zabití pár much jednou ranou je slušný kombo, tak samozřejmě ve finále mu to ty mouchy slušně vrátěj. Pomsta je nejlépe servírovaná u hnoje.

Aki Mikage: Remember how you’re supposed to let go right away when you fall off a horse and hit the ground? You don’t need to hurt yourself for no reason. If you don’t let go, you’ll get dragged by the horse and get hurt.

Hachiken se při příchodu na školu stále ještě mračí a nálada je na bodu mrazu. A po seznámení se se situací na škole nemá ani další důvod k radosti. Studenti a studentky sice nevynikaj v klasickejch předmětech. Ale v čemkoliv ostatním jsou pár kilometrů před Hachikenem.

Nejen že všichni vyrůstali na farmách a odmalička makaj jak křeni, ale o zemědělství (tím nemyslím jen základní věci, ale i nový trendy v technologiích apod.) maj znalosti občas jak univerzitní profesoři specializující se na danou oblast. Třešničkou na zmrzlinovým poháru je pak fakt, že ač někteří maj svou budoucnost docela naplánovanou ve stylu převzetí rodinnýho businessu v budoucnosti, tak i tak mnozí maj svoje vlastní sny a pracujou pilně na jejich splnění.

Příkladem může bejt Shinnosuke, kterej při pohledu na krev se mu dělá šoufl, tak přesto se chce stát veterinářem nebo Aki, co miluje koně a chce v budoucnosti práci kolem těhlech čtyřnoháků, ale rodina chce, aby pokračovala v tradici rodinný farmičky.

Hachiken: It’s you and me for the next three years, Pork Bowl!

Hachiken naopak nemá žádnej životní cíl, takže se cejtí v kolektivu spolužáků trošku pitomě. Naštěští nemáme seriál o flákači, takže pilně maká a hltá nový vědomosti o oblasti, kde nemá ani základní znalosti. Tohle je jedno z velkej plusů seriálu, že celou zemědělskou problematiku představuje dost realisticky.

Střetnutí s realitou je vlastně od začátku buď živným roztokem pro vtípky či dramatický situace. Přiznám se, že naivní stupidita hlavní postavy mi přišla hozená až do extrému. Opravdu si nedovedu představit, že by si někdo myslel, že slepičí vajíčka nepadaj z nejmenovanýho tělního otvoru či že šunka se vyrobí nějak bez toho aniž by čuník odjel na dovolenou na onen svět.

Krom toho sleduje každodenní starosti a radosti studentíků. Jednotlivý díly jsou epizodního charakteru, takže tu máme lepší akce ve stylu - rekonstrukce pece a následná pizza party či uzení šunky (ano, v podstatě je to dost často o žrádle). A pár vtipnejch epizod jako lovení nejnovější verze kombajnu. A pak pro mě pár nudnejch záležitostí, což jsou v podstatě všechny akce s klíčovým slovem koně.

Hachiken: Tokiwa, how can something so tasty come out of an anus?!

Většina váhy, zda je seriál ve stylu slice of life dobrej či ne, stojí na jednotlivejch postavách. Pro mě je tohle hlavní _žulovej odlitek úrazu. Máme tu opravdu na první pohled pestrou směsici postaviček, ale všechny na mě působěj takovým plochým dojmem, prostě k žádný jsem si nevypěstoval nějakej vztah, aby ve mně zaškrtla ohníček zájmu o její osud. Některý maj z mýho pohledu jen jméno a pak posloužej jen jako základ pro nějaký situace - buď vtipný nebo dramatický.

Ač se seriál snaží bejt i komediální_, tak vtípky jsou velmi často bez efektu. Dramatický situace jsou okej, ale tím, že si člověk k postavám nevybuduje žádnej vztah, tak emocionální dopad se rovná většinou nule. Máme tu nějakej náznak i romantiky, ale i během dvou epizod, to v podstatě nikam nevede a působí to naprosto zbytečně.

Ale největší trabl pro mě byla hlavní postava. Hachiken, kterej se k vlastní rodině chová jak kokos (poslední S můžete přemáznout písmenem T) a ač se to snažej autoři vysvětlit, tak osobně mi nedocvak důvod jeho chování. A ono ať si každej koexistuje jak chce, ale sakra - proč se to tam muselo furt opakovat jak kolovrátek a musel sem pozorovat jak Hachiken depresí z totálních blbostí. Víc nesmyslně to působí ve světle toho jak se chová k ostatním spolužákům, kdy občas až sebevražedně staví jejich dobro nad svoje. Do toho hystericky dramatizuje naprostý prkotiny ve stylu “fotr mi nepochválil šunku, co sem mu poslal… viděl bych to na konec světa”.

Tamako: I went on a diet.

Takže jakej je závěr? Jde o fajn seriál, ale strašně záleží zda při pohledu na Hachikena vezmete do ruky bonboniéru nebo tlustej klacek… s hřebama… a notně rezavejma. Krom toho seriál nabízí pohodový tempo, zábavný i dramatický momenty, emocionální okamžiky (pokud máte rádi zvířátka), slušný technický zpracování a slušně realisticky ztvárnění života studentů na “hnojárně”, kde je mega silnej důraz na získávání praktickejch zkušeností. Za zkoušku nic nedáte…


Seriál je adaptací mangy od opěvovaný autorky Hiromu Arakawa, která má na triku třebas Fullmetal Alchemist. Další pádnej důvod to zkusit.