Saga of Tanya the Evil

Youjo Senki

The Military Chronicles of a Little Girl

幼女戦記

2017

6/10

Nut

Anime Military Magic

19.11.2017

Pokud obsadíte do hlavní role zlého maníka či manici, tak je to vždycky trošku jako balet v lodičkách na ledě. Musíte namíchat správný koktejl špatných a dobrých vlastností, aby výsledek dával trošku smysl a existovala šance, že se dokážete s výsledkem ztotožnit a třeba i tajně držet palce.


Řekl bych, že základní test je tom, zda byste dotyčného či dotyčnou pozvali na pivo či kafe. Mno a Tanya Degurechaff by se u kafíčka rozhodně vyjímala dobře. Je to trošku nestandardní zlobivka - drobná, blonďatá a tak trošku věčně nakrklá. Možná je to tím, že je reinkarnací klasického šedivě nudného obchodníka, který se za dramatických okolností rozloučí s naším světem. Po znovuzrození se objeví ve světě z alternativní časový linky naší historie. Najednou je z něj blonďatá lolitka. A zjistí, že v tomto novém světě taky kvete magie. A válkami se tu nešetří stejně jako v naší realitě.

Seriálů postavených na alternativní historické lince nám po světě až tolik neběhá a většinou jde o variace na téma “Co kdyby atomovou bombu první objevilo Zimbabwe”. Ve výsledku to zamíchá pořadím v žebříčku vojenských mocností světa, promíchá geografickou situaci a vědecký vývoj se ubírá typicky jinými cestami. Něco samo zůstává stejné v jakémkoliv alternativním vesmíru. Jako že fusekle v sandálech vám nezajistí úspěch u opačného pohlaví nikde.

V alternativním světě našeho seriálu je smutný čas první světové války. A podobně jako v naší historii, kdy nám probíhal konflikt mezi Dohodou a Ústředními mocnostmi, tak i v tomhle světě je to podobné. Jen se nám jednotlivé země jmenují lehce jinak. Pokud máte lehce ponětí o historii, tak se u jednotlivých stran jako Impérium, Říše apod. zorientujete rychle jak orientační běžec s raketovými cvičkami.

Tanya: Teach them what war is all about.

Tanya je ústředním bodem celého seriálu. I když je prezentovaná jako největší zlounská zlounka, tak to (bohužel) nakonec není až tak horké. Ano, jsou tady momenty, kdy se vám příjemně ochladí srdíčko, když se chová jako malý blonďatý démon. Osobně bych ocenil více podobných chvilek v průběhu celého seriálu. Ono se to má i tak, že Tanya nemá nějaké velké cíle a la ovládnutí celého světa, ale spíš si chce tak v poklidu žít… v míru. A ono při válečných konfliktech se tam vždycky najde tuna magorů, kterým rupla žilka v hlavě. Takže ona je v podstatě Tanya docela pohodář a moc nevyčuhuje. Jen třeba nemá ráda poseroutky. Jako hodně je nemá ráda. A z toho pak mohou vznikat nějaké konflikty na pracovišti, kdy dojde k likvidaci výše zmíněných poserů.

Bohužel k její smůle, mystická Bytost X, která je zodpovědná za poslání našeho původního obchodníka do nového světa a jako bonus i v novým těle, tak učinila lehce z ješitnosti. Naše originální postavička byla nevěřící až na kost a to se X moc nelíbilo, takže se zrodil plán jak někoho přimět věřit. Tanya místo toho aby otočila k víře, tak se radši soustředí na vojenské byrokratické kolečka a postupně se zvyšující armádní hodnost. Na to, že jí je 9 let, tak je to slušný výkon - být vojenským esem. Bytost X jí staví do stále kritičtějších situací, kdy magické “kulky” lítají vzduchem o 106 (teď nemluvíme o pornu), aby začala konečně věřit. Tanya se zarputilostí odmítá a tak sledujeme naší démonickou lolitku jak běsní a někde v koutku se vrší slušný kopeček těl nepřátel.

Tanya: Give me the power to destroy the enemies of the Fatherland.

Zajímavých postav je tu pomálu. V podstatě jen Tanya a zbytek je nemastný, neslaný, i přesto, že dostanou dost prostoru. Za zmínku stojí asi jen asistentka Viktoriya Ivanovna Serebryakova (nemohl jsem si odpustit napsat jméno v celé kráse), která je takový protikladem naší blonďaté ďáblice. Vlastní příběh probíhá spíš v rovině bojových akcí. Interakce mezi Tanyou a Bytostí X byly (minimálně pro mě) nezajímavé. Ostatní postavy jsou jednoduché charakterové prefabrikáty - bláznivý vědec, zarputilý velitel, odvážný vojáček, sralbotka, … Ale bohužel díky tomu, celý seriál připomíná tak trošku vojenský simulátor bez nějakého zajímavějšího příběhu či hlubších interakcí mezi postavami.

Nutno podotknout, že pokud nám zbývají jen vojenské ofenzívy a defenzívy, léčky, pasti a podobné radosti, tak v tomhle seriál opravdu exceluje. Akční scény jsou převelice zábavné. Vojenské operace nepostrádají slušnou hloubku, sama Tanya je excelentní stratég. Ač nejsem nějaký velký fanda militaristických filmů či seriálů, tak mix klasické vojenský techniky z období světových válek a magických fireballů byla dost sranda. A ke cti autorů musíme přiznat, že celé tempo seriálu jede na slušně sešlápnutý plyn. Frekvence akčních scén je dostatečně vysoká, aby vás nedostatky seriálu úplně nemlátily přes vaše chlupaté ušiska.

Tanya: The Empire doesn’t have resources to waste on weak soldiers.

Technické zpracování celého seriálu je naprostá dokonalost, což zvláštně vyzní pozitivně v našem případě, kdy gró seriálu je založeno na akčních scénách. Ženské postavičky mají trošku divné ksichtíky, speciálně pokud to srovnáte s manga verzí. Třeba Viktoriya je moc pěkná kočenka, ale v anime verzi vypadá jak nepovedená halloween maska co prodělala experimentální kosmetickou operaci v Albánii.

Pokud pomineme ksichtíky, tak zbytek je mňamka. Nádherné pozadí. Pokud se přichomýtneme k větší bitce, tak se bambilión postaviček fajnově hýbe (tzn. dobré animace) a… umírá (tzn. parádní animace). Namluvení je pohodička, Tanya je oživená ostřílenou harcovnicí, co si vzala do parády i další moje oblíbený postavičky v jiných seriálech. A samozřejmě tady máme i super úvodní znělku, která vás správně navodí na akčnější rytmus seriálu.

Tanya: I’ll slice you into tiny pieces and feed you to the pigs!

Nejsympatičtější věcí na tomto seriálu je fakt, že přináší slušně čerstvý vítr do škatulek, co se na nás sypou každou sezónu. Militaristická řezničina v alternativní dimenzi s modifikovanou historií našeho světa, kde v hlavní roli práská magickou bambitkou ďábelský blonďatý diblík, je prostě slušnou motivací si tento seriál dát.

Já jsem se slušně bavil, bohužel pro vyšší hodnocení bych si potřeboval odnést víc než výbuchy a vražedný škleb prťavé lolitky.

Poslední revize: 11.08.2019