Rokka: Braves of the Six Flowers

Rokka no Yuusha

六花の勇者

2015

7/10

Anime Action Adventure Fantasy Magic Mystery

09.10.2017

Nejsem prototypem mega velkýho fanouška fantasy, takže nespím s mečem u boku a v koupelně místo ručníků nemám zavěšený toulce na šípy. Ale tak nějak ty fantasy světy s polutejícíma drakama a vzduchem vonícím po kouzlech mám rád a občas mám neodolatelnou chuť si do nějakýho zaskočit za dobrodružstvím. A v podobný náladě jsem se pustil do sledování Rokka.


Vlastní příběh je jak z knížky 100 a 1 nejprovařenější fantasy příběhy. Dobře poslouchejte. V Rokka světě se traduje příběh o Velkým breberáckým démonovi, kterej povstane a přemění líbeznou krajinku v oškliváckou ošklivku, která se stane ideální turistickou destinací tak maximálně pro hardcore masochisty. No a legenda dále praví, že povstane šest hrdinů a hrdinek, který turistickej ruch zachráněj. Taky se vám z tý kreativity strachy srolovaly ponožky?

Úkolem prvních epizod je samozřejmě představení jednotlivejch vyvolenejch, který se můžou pochlubit ornamentem, kterej jim vyrašil na různejch částech těla. Jestli vám přijde, že je to nedostatečnej biometrickej znak, kterej z vás udělá hrdinu či hrdinku, tak ano, je to tak. Ale k tomu se dostaneme až později.

Adlet Mayer: What do you think it means to be the strongest man in the world? The strongest man in the world has power, skill, wisdom, heart, and luck.

Prvním panáčkem na holení je Adlet Mayer, kterej krom srandovního jména trpí podivnou uchylkou (pravděpodobně to můžeme označit jako velmi speciální vadu řeči), ale nedokáže pronýst delší větu, aniž by párkrát zmínil, že je nejsilnější maník na světě. Možná si myslíte, že teď přeháním, ale bohužel ne. Ze začátku si budete říkat, co to kurnik je, pak se tomu budete chechtat, mno a bohužel ke konci už budete kvalitně pofňukávat z tý demence a nakupovat balení papírovejch kapesníčků v XXL baleních.

Jelikož legenda nekecá, tak k Adletovi postupně přimícháme dalších 5 postaviček. Goldov je klasickej rytíř, loajální a nudnej. Mora je šéfka organizace, co dohlíží na ostatní svatý, sama je svatá hor. Žádný extrémní schopnosti s tím spojený nemá, ale pár užitečnejch kouzlíček umí. Hans Humpty krom dalšího vtipnýho jména v seznamu nám představuje radosti práce jako nájemnýho vrahouna. K tomu je inteligentní a pohybující se jako kočka (a jako bonus tak i mluví). Nashetania je sice princeznička, ale její bojový schopnosti vypadaj slušně vražedně. Chamo vypadá jako bezpohlavní hromádka neštěstí, ale ve skutečnosti je to slečna a navíc svatá bažin. A jako bonus je to jedna z historicky nejsilnějších svatejch, takže Mora je v roli supervizorky, která v podstatě dohlíží na to, aby Chamo všechno a všechny nepovraždila.

Poslední členem partičky je Fremy Speeddraw, která je podivným přírustkem, protože má vtipný hobby - zabíjí další vyvolený a adepty na vyvolený. Pro mě nejzajímavější postava. Krom Adleta jediná, kde se dozvíme víc do hloubky o její minulosti a motivech, ale na rozdíl od Adleta nemá tu jeho podivnou vadu řeči.

Hans Humpty: Humans can lie with words. And they can deceive with actions. You can’t trust their eyes, voices, or expressions. But when they’re about to die, their faces show the truth, no matter what.

Příběh ze začátku sleduje osnovu klasickej epickej fantasy eposů. A jelikož jsem si dopředu o tomhle seriálu nezjišťoval žádný informace, tak musím říct, že mě vývoj událostí nemálo překvapil. Nemusíte mít ve vitrínce Nobelovu cenu za matematiku, ale pokud jste si spočítali mnou představený postavy, tak tady něco nesedí. Je to přesně tak - 7 hrdinů je víc než 6, o kterejch klábosí legenda.

Když se naše partička konečně sejde u jednoho oltáře a díky dramatickejm událostem je kolem nich zdvižená magická bariéra a tudíž si daj nedobrovolnej kemping, tak jim netrvá dlouho, aby zjistili, že jeden z nich je falešnej vyvolenej a znamení si nakreslil nějakou magickou fixkou. Takže když jedna epizoda najednou opustila všechny akční prvky a byla vlastně čistou konverzačkou na téma “kdo z nás je podvodník”, tak jsem byl překvapenej, ale řek jsem si… to není špatný tam dát takovouhle jednu pohodovou výplňovou epizodku.

Jenže s další a další epizodou zjistíte… aha… takže neměníme jen tempo celýho seriálu, ale v podstatě i žánr. Takže se nelekněte, když začnete najednou sledovat mysteriozní detektivní žánr. A musím říct, že to nevidím jako kaňku na kráse, kdyby to ovšem mělo hlavu a patu.

Fremy Speedraw: Liars always say the same things. “I’ll believe in you. I’ll protect you. I care about you.” I’ll never believe that again… No one will ever protect me. I won’t even think about it. I’ll fight alone, live alone, and die alone. I know… I’ve felt it on my skin and in my body… That it’s better not to believe in anyone than believe and be betrayed!

Hlavní problém je, že autoři nám neřeknou dost o jednotlivejch postavách. V podobnejch případech se většinou chcete zúčastnit zábavný hry a dedukcí si označit jednu postavu jako černou ovci a pak čekat, zda jste se trefili a pokud ne, tak se plácnout do čela, že jste přehlídli pár indicií a šli se stydět do kouta, protože vám Sherlock Holmes vzteky rozdupe dýmku.

Bohužel pár informací se dozvíme pouze o Adletovi a Fremy a hodně postav dokonce začne hrát třetí housle, takže je vám jasný, že ty to nebudou. A místo toho, aby při velkým odhalení falešný sedmičky, vše zapadlo na svý místo jako dobře naleštěný puzzle, tak autoři pointu vytáhnou jen tak ledabyle. A volba je zdůvodněná motivem, kterej je něco ve stylu - když se kácí prales tak lítaj opice. Takže místo perfektně postavený pyramidy, nám je tu představena barabizna slepená… ok… řekněme hlínou.

A mimochodem tímhle momentem nám seriál končí. A to je ta největší kaňka. Celá epická výprava tak vlastně proběhne ve stylu kempování pod stanem na Orlíku. A nejvtipnější je, že úplně na konci, se k partě připojí další vyvolenej/vyvolená, takže… opět 6 není 7. To už jsem si bral trošku osobně, protože to už zavání provokací.

Adlet Mayer: In order to accomplish something, first you had to believe in yourself that you could do it.

Přes uvedený vady na kráse jsem se docela bavil. Kdyby existovala další sezóna (a manga končí v plus mínus ve stejnej moment jako seriál) a povedlo se uzavřít otevřený konce, tak by si seriál zasloužil vyšší hodnocení. Hlavní postava Adlet je trošku otravnej a na pěst, ale Fremy je super. A je tam pár super momentů a kombinace fantasy a detektivky mi přišla osobně jako docela slušná trefa do černýho.

Pokud máte alergii na otevřený konce, tak utíkejte v pantoflích, co vám nohy stačej a nikdy… opakuju nikdy tenhle seriál nezkoušejte. Pokud se spokojíte s docela zábavnou cestou a cíl pro vás není až tak důležitej, tak za pokus to stojí.