Recovery of an MMO Junkie

Net-juu no Susume

ネト充のススメ

2017

8/10

Signal. MD

Anime Game Comedy Romance

29.09.2018

Při sledování hodně seriálů cejtíte, že kvalita buď osciluje lehounce kolem stejný úrovně či často spíš padá pomalinku dolů. Recovery of an MMO Junkie je exotickým kouskem, protože zde kvalita konstantně stoupá a finále je pastva pro oči a uši. A romantický dušičky pravděpodobně vesele zatřepou nožkama.


V příběhu sledujeme Moriko Morioku, která se krom extrémně vtipnýho jména chlubí věcí v anime světě dost nevídanou - jejím věkem. Na dortíku by si musela zapíchnout 30 svíček a docela si máknout při sfouknutí. Po evidentně nekonečným zástupu lolitek konečně přichází změna a máme dospěláckou protagonistku. A drama si teda užijeme hned od začátku, kdy se naše holka rozhodne udělat odvážnej krok a to pověsit svoji úmornou práci v kanceláři na hřebík. K tomu všemu nahodí mód NEET, takže se spokojeně povaluje doma.

Jednoho dne zkusí MMO gamesku Fruits de Mer a trošku jí to chytne. Takže brzo zamává světu za dveřmi šátečkem a naplno se věnuje gamesení. Jakýkoliv sociální interakce v reálným světě napěchuje do sudu a shodí do Mariánskýho příkopu. No a aby k tomu přidala trošku vzrušení, tak si zvolí mužskou postavičku Hayashigi, která je samo nejen atraktivní, ale ohání se mečem. Netrvá dlouho a samozřejmě ve hře proběhne nějaký to kolečko výměny pozdravů a dalších interakcí a výsledkem je, že v online světě si najde spřízněnou dušičku Lily a k tomu takovou miniaturní guildu.

Moriko Morioka: I’m never gonna lose my virginity as a man! Wait, I guess that’s obvious.

Asi se vám nezamotá hlava překvapením, že za milou Lily tahá v reálným světě týpek. Navíc je Lily léčitelka, takže ideální kombo k Hayashimu. Nemusíte bejt výsledkem neetickýho vědeckýho experimentu a fešným křížencem mravenečníka a slona s nejdelším nosem na zeměkouli, abyste lehce vyčmuchali další pravděpodobnej průběh seriálu. Ale pravdou je, že ze začátku moc netušíte o čem to přesně bude.

Startujeme totiž stylem, že většina děje se odehrává ve virtuálním světě. Trošku je z toho cejtit parodickej tón, ale musím přiznat, že ač se tohle neukáže jako hlavní tahoun seriálu, tak ztvárnění je docela realistický. Od úmornýho levelování postav či komentářů na téma dokupování kosmetickejch doplňků ve hře. Mechanika RPG je znázorněná v rámci možností, ale i ve virtuálním světě první housle hraje hlavně tuna dialogů.

Nutno prostě zdůraznit, že Moriko krom gamesení toho moc nedělá. Ono to ani nevyznívá tak, že nahradila reálnej svět tím virtuálním. Ale spíš ho rovnou poslala do míst, kde je tma jak v pytli a nepříjemnej odor poletuje vzduchem (jo, mohl jsem rovnou napsat… do prdele). Není divu, že většina děje je na začátku z prostředí hry, protože nic moc jinýho se neděje.

Moriko Morioka: There’s nothing more refreshing than an online game!

V gameskách jsou techtle mechtle s pohlavím postaviček běžnou praxí. Pokud jste někdy hráli nějakou hru online, tak je jasný, že při pohledu na fešnou čarodějku na bílým koni, jste si občas řekli (a tím taky zdárně odhalili pravdu), zda za tou klávesnicí nesedí 150 kilovej Franta s plnovousem jak Krakonoš. Seriál to trošku hraje i na tuhle notu, takže nějaký to utajování identity tu máme, dokonce jednou i lehounce praskne, že Hayashiho nehraje cápek, ale nikdo z toho nedělá žádný melodrama či si o ní nemyslí, že je podivínka. Dobrá Net etiketa v praxi.

Postupně se nám ale začíná reálnej a virtuální svět prolínat čím dál tím víc. A je pravda, že k tomu přispívaj i nitky osudu, který daj různý postavy dohromady i mimo hru. Samotnej příběh taky není nijak zvlášť komplikovanej a nevybočuje ze standardu. Seriál je hlavně o postavách. Ač je to Moriko a Sakurai (hrající Lily) či ostatní lidi z guildy. I vedlejší postavy jsou docela fajn prokreslený. Většině je věnovaná alespoň část stopáže, takže si užijete i řádku malinkatejch vedlejších příběhů.

Lilac: Seriously. As soon as you want something, it slips out of reach.

I když Moriko zabouchla dveře za reálným světem a navíc zamkla na 42 západů, tak i přes to… jak s oblibou říkávám… svět je malej. Takže i trávení většiny času v online světě jí paradoxně pomohlo najít přátelé a možná i něco víc. K zábavnosti sledování osobního vývoje Moriko pomáhá slušně i fakt, že v tomhle případě nemáme co do činění s 15-letou školačkou. Nedokážu ani popsat jak osvobozující efekt to má. Ne že bych měl samozřejmě něco proti klasickejm školačkám, ale v anime rozhodně je cejtit nedostatek romantickýho poblouznění dospělejších postaviček.

Další velká síla seriálu je v realističnosti veškerýho dění. RPG elementy jsou samozřejmě zjednodušený, protože jinak by do kómatu z nudy upadly i fanatický hráči. Ale sledování psychologickýho vývoje Moriko, změny její pohledu na svět, to bohatě vynahraděj. Seriál pěkně ukazuje i fyzickou proměnu. Pokud zkraje Moriko vychází z bytu, tak jen pokud si chce ulovit v blízkým krámku něco k snědku nebo virtuální kupóny do online hry. A to pěkně stylově… nenalíčená a v teplácích. Postupně jak má větší radost ze života, tak i líp pečuje o svůj zevnějšek. Takže z tuctový Mařeny se nám vyklube postupně pěkná slečinka.

Seriál je v tomhle zajímavej, jak dostává Moriko na lepší kolej svůj život, seriál se zároveň víc soustředí na dění v reálným světě. Ta paralela mezi dvěma světy je zde pěkně prezentovaná a navíc je fikaně synchronizovaná s linií příběhu. Ale neberte to jako nějaký moralizování, pro to tady prostor není. Velkou myšlenkou rozhodně není zatracování gamesení jako takovýho. Spíš pokud máte nějakýho koníčka, ta se mu věnovat na nějaký přijatelný úrovni, aby netrpěli zbytečně další stránky vašeho života. Pak je to v olrajtu. A pokud si pustíte speciální epizodu, tak zjistíte, že se bude gamesit vesele dál. Epizoda je taky hodně dobrá, takže určitě na ní nezapomeňte.

Moriko Morioka: MMO’s really are the best. They’re so warm and caring.

Ač seriál prezentuje docela jednoduchej, formulkovitej příběh, tak se potvrzuje, že minimálně u mě platí, že důležitější jsou postavy a jejich vývoj než vlastní story. Začátek může bejt pro někoho až moc pomalej či dokonce nudnej (speciálně pokud vás vůbec nezajímá RPG složka či gamesky vůbec), ale dejte tomu šanci. Pokud vás zajímá romantický pobláznění postaviček, který se narodily plus mínus před 30 lety, tak je to slušná volba. Těhlech seriálů k dispozici moc nemáme a hlavně úvodní znělka je taková vypalovačka, že bude hned mít lepší náladu.