Puffin Rock

2015 - 2016

8/10

Animation Children

02.09.2017

Mám slabost pro animovaný věci a v srdci mám rezervovaný nostalgický místečko pro starý kreslený český večerníčky. Všichni ty Křemílkové, Rákosníčci a Krtečkové jsou pro mě nesmrtelný. Proto mě vždycky potěší, když zahlídnu něco, co navazuje v měnší či větší míře na tuhle tradici.


Jak to tak bejvá příběh seriálu se odehrává na omezeným teritoriu a v našem případě je to takovej ráj přírody, co se nachází na pidi ostrůvku zovoucí se Puffin Rock. Bystřejší pochopili, že v roli našich hrdinů budou Puffinové (česky Papuchalkové), což jsou takový pěkný zbarvený prťavý ptáčci. Přesněji řečeno naší hrdinkou je Oona - mladá puffina a její mladší mega roztomilej bráška Baba.

Come and play on our little island…

Seriál je určenej těm nejmenším z nás, takže si asi každej dokáže představil náplň jednotlivejch epizod. Jde buď o nějaký přírodní úkazy jako že nad místním rybníčkem vykoukne duha nebo že se při migraci do teplejch krajin staví na návštěvu nějakej opeřenec. Další roztomilý zápletky jsou založený na interakci s dalšíma zvířátkovejma rezidentama na ostrůvku.

Ať už je to soví rodinka v čele s panem Otto, tulenice Silky či věčně baštící rejsek Mossy, kterej když si neláduje svoje malý chlupatý bříško na max, tak minimálně o žrádle přemejšlí. A to samozřejme non stop. Zajímavou postavičkou je taky liška Flynne, se kterou teda kamaráděj ostatní velmi opatrně. Ale i tak bych řek, že maj bejt rádi, že nevěděj co taková lištička podšitá má většinou na svým jídelníčku.

Baba: Fishy-fishy!

Trochu lehkýho dramatu pak do příběhu přinášej hlavní záporáci ostrůvka a to jsou rackové, který jsou zde vylíčený jako agresivní tupci. Takže nás čekaj tu a tam i lehce (opravdu lehce) napjatý situace.

Co se týče technickýho zpracování, tak je to nádhera pohledět. Je to taková ta 2D animace s dětskou perspektivou, všechno je pěkně barevný a má to takovej ten styl pastelkovýho texturování.

Baba: Baba go home!

Dále nesmím zapomenout na maximálně vychytaný namluvení jednotlivejch zvířátek a jako bonus tu máme i roli vypravěče, jíž se levou zadní a s maximálně pozitivním výsledkem zhostil Chris O’Dowd. Je to jeden z důvodu mýho vysokýho hodnocení celýho seriálu, nejen že přináší takovej lehkej dokumentární styl a Puffin rock tak přináší dětem i spoustu faktů o jednotlivejch zvířátkách, ale zároveň ten jeho srdečně-satiricko-vystrašeně-uštěpačně-vtipnej přednes opravdu celýmu seriálu dodává polevu vyjímečnosti.

A samozřejmě musím zmínit veselým hláskem, že seriál má i strašně suprovou znělku.

A nějaký zápory? Jsou to spíš takový maličkosti. Některý příběhy maj tendenci se trošku opakovat, ale proč se párkrát neujistit, že Mossy opravdu sežere, vše co vidí nebo že krab na pláži Bernie si párkrát chce vyhlídnout lepší ulitu, aby se pak vrátil k původnímu modelu. Některý příběhy jsou lehce slabší a člověk cejtí, že by se možná dalo najít čas od času zajímavější téma na ostrůvku. Ale v podstatě sami cejtíte, že tahám nicotný zápory u něčeho, kde skoro žádný nejsou.

Baba: Baba-boo!

Jsem si vědom faktu, že tenhle seriál bude jen pro velmi malej kroužek zájemců. Pokud jste si nasadili do bytu či baráku malý lidičky, co se vám pletou pod nohama, tak je to dobrá volba. Pokud máte infantilní tendence, co pozvedávaj vašemu okolí obočí do zajímavejch vzdáleností, či jste nenapravitelný fanoušci animovanejch záležitostí a ještě líp starý školy českejch večerníčku, tak neváhejte a zkuste něco s novějším datem výroby.

Mno a pokud nespadáte do žádný uvedený škatulky… mno… tak se aspoň usmějte na svět, protože tenhle se seriál se slušně povedl.