Polar Bear Cafe

Shirokuma Cafe

しろくまカフェ

2012 - 2013

10/10

Anime Slice of Life Comedy Josei

01.10.2017

Pokud se vyškrábete na rozhlednu v Hollywoodu a rozhlídnete kolem po 3D animačkách, tak ústředním tématem jsou většinou různý roztomilý zvířátka - od mravenců až po mamuty. V anime světě nám poskakujou nějaký ty chlupáči a poletujou bzučáci, ale seriálů, kde zvířecí říše hraje prim, zas tolik není. Polar Bear Cafe je přesně takovým seriálem.


V jednoduchosti je krása a příběh je přesně takovej. Seriál sleduje všednodenní trampoty zvířatek ve městě, jejíchž oblíbeným zevlovacím místečkem se stane kavárna prozaicky pojmenovaná Kavárna u ledního medvěda a který (pozor, překvapení!) šéfuje Lední medvěd. Zdravý jádro naší zvířátkový partičky tvoří Panda, kterej zevlování povýšil na smysl života. Pak tu máme Tučnáka, sarkasticky hláškujícího borce a pro mě nejoblíbenější panáček v seriálu. Grizzly, kámoš Ledního medvěda, kterej místo káviček a zákusků se rozhod pro sortiment sestávající z alkoholickejch nápojů (ano, otevřel si bar).

Mimo hlavní partičku tu máme tunu dalších zvířátek jako je Lama, Lenochod, Želva a další. Ale seriál není jen o zvířátkách máme tu i klasický človíčky a človíčkačky - Sasako věčně usměvavá servírka, pan trošku trouba Hando, kterej pracuje v Zoo či pandama posedlej květinář Rin-Rin. Ale hlavní elektrický housličky hrajou rozmanitý zástupci zvířecí říše, který žijou stejně jako my lidi - tu si skočej na nákupy, tu si odskočej na koncert, zejedou kempovat do přírody nebo se jen tak rozvalej v kavárně u dobrý kafíčka.

Penguin: I’m in the mood today to be praised by others.

Ač vlastní svět může vypadat jak typickej zástupce ze škatulky podivný záležitosti, tak první věc, co vás na seriálu překvapí je, že stačí první epizoda a přistoupíte na pravidla autorů a budete to brát celej ten svět jako totální normálku. A spíš vás překvapí, že až si skočíte koupit housky do nejbližší pekárny, tak vás neobslouží vlk či jinej chlupáč.

Jako argument 100% integrace zvířátek do lidskýho světa může posloužit fakt, že tu je dokonce Zoo, kde si třeba Panda našel vedlejšák, protože fulltime Panda nestíhá. Ehm, zaslech jsem teď odněkud smích? Je to tak, jedním z důvodu plný palby bodíků u hodnocení je komediální stránka seriálu. Dlouho jsem u sebe nezažil podobný hurónský výbuchy smíchu.

Ohromná síla seriálu je i v tom, že vás strašně rychle vcucne do svýho světa a pokud přistoupíte na pravidla, tak si budete připadat, jak kdybyste v tom světě žili. Pár gagů a vtípků se samozřejmě opakuje, ale pro vás to budou už spíš takový inside vtípky a gagy. Takže se budete už automaticky chechtat např. při zmínce, jak si sakra Tučňák sedá na barovou židličku (což je fyzicky v podstatě mission impossible). Charaktery jednotlivejch zvířátek vycházej totiž nejen z rozdílný fyziologie každýho druhu, ale každej je obdařenej i dalšíma charakterovejma vlastnostma.

Panda: Okey, wake me up when the food’s ready.

Takže Panda je podobně jako pandy ne zrovna mega akční hrdina. Ač panda je papírově šelma, tak v přírodě se převážne povaluje v bambusovejch houštinách a nonstop chrní nebo baští uvedenej bambus. Mimo to je ale naše Panda extrémní narcis a fifinka - jakej má mobil není důležitý, hlavně že má módní obal (samozřejmě ve tvaru pandy) a taky ho málokdy potkáte bez hipsterský kabelky (samozřejmě taky ve tvaru pandy).

Tučnák sice dostává občas kotel od svejch kámošů, ale jeho hláškování jsem si prostě zamiloval. Navíc je to nepoučitelnej romantik, jehož lásko trable s tučnákovejma slečnama jsou pro mě jedním z vrcholů seriálu. A pokud si Tučnáka nezamilujete na první pohled, tak počkejte až se nám panáček v kvádru zmastí po alkáči.

Ostatní zvířátka jsou často vykreslený až do absurdně směšnejch sebeparodickejch charakterů. Lenochod dělá vše v extrémně zpomaleným tempu a to včetně mluvení. Lama hákuje v zoo, ale podobně jako v reálu to není nejoblíbenější výběh, takže buď remcá a závidí popularitu pandímu výběhu nebo má připrdlý nápady jak svojí popularitu zvýšit.

Panda: Chilling and eating bamboo grass is the best thing ever.

Pojďme se podívat a zaposlouchat do technický stránky seriálu. Grafika a animace jsou fajn, i když to není nějaká úroveň, co by vám vyrazila dech. Prostě neurazej, ani nepřekvapěj. Taková zlatá střední cesta. Ale nedá se jí upřít zajímavý kouzlo.

Zvuková stránka seriálu je naprosto excelentní. Úvodní znělka vás naladí na správnou strunu, jednotlivý zvířátka jsou naprosto perfekně namluvený. Taky se namluvení zhostilo docela hvězdný osazenstvo.

Panda: I’m too busy relaxing, so I’ll do it later.

Je vysoce pravděpodobný, že tenhle seriál není pro každýho. Tomu odpovídá i to, že se všeobecně těší vražednýmu kombu - vysoký hodnocení versus relativně menší popularita. Přesto pokud si chcete zarelaxovat a kvalitně se zasmát, rádi si smlsnete na dobrým kafíčku či máte rádi originální podívanou, tak fakt neváhat a hurá po hlavě do toho.