Mushi-Shi

Mushishi

蟲師

2005 - 2014

9/10

Anime Adventure Fantasy Historical Mystery Seinen Slice of Life Supernatural

03.02.2018

Mushi-Shi je strašně zajímavým seriálem, protože hodně věcí dělá jinak než ostatní, je napěchovanej až po okraj originálníma myšlenkama a v anime rybníčku je prostě takovou originální štikou, kterou rádi ulovíte a pustíte si na tývce.


Seriál je zasazenej do alternativního světa připomínající feudální Japonsko - taková komplikovanější doba pro plebs. Pokud jste neatakovali horní pozice společenskýho žebříčku, tak život nebyl zrovna procházkou růžovým sadem. Naprostá většina lidiček se věnovala zemědělství a jen se modlila, zda bude nějaká úroda k ukuchtění kusu žvance, anebo přijde sucho, jiná přírodní katastrofa, a daj si zas velmi extrémní dietu.

I k tak nic moc životu v tomhle světě je zde ještě jedna komplikace - vystrkujou tu růžky tzv. mushi, který nejsou v základě zlý ani hodný, ale realita se má tak, že jejich dopad na životy lidiček většinou přinášej, jemně řečeno, spíš mega trable. Nejde tak úplně o faunu ani flóru, i když podobou připomínaj houby či bezobratlý obyvatele oceánů, co radostně poletujou někde v hlubinách. A aby celá situace byla ještě zamotanější, tak mršky jedny nejsou viditelný běžným okem smrtelníka. Takže si představte, že vám teď po bytě poletujou neviditelný mouchy a získáte lehce představu.

Ginko: Simple yet mysterious. Distant ancestors unlike any plant or animal we’ve ever seen. These groups of odd creatures have induced whispers of fear among man since ancient times.

Ve světě, kde existuje fenomén mushi, je jen logickým krokem existence tzv. mushishi, což jsou jedinci, co mushi zkoumaj víc do hloubky, sbíraj informace po celým Japonsku a taktéž se na svejch cestách snažej pomáhat těm, který přišli do styku s mushi a trošku jim to zkomplikovalo život či je dokonce nenápadně posílá do hrobečku. Ale mějte na paměti, že dopady mushi jsou mnohem komplikovanější než vyrážka na stehnech. Šikovnější mushi dokážou vykouzlit třeba duhu či stroj času pracující na psychedelickejch principech.

Ač práce mushishi má dost znaků vědeckýho zkoumání určitýho jevu, tak seriál víc ujíždí ve folklórním stylu - takže mushi fenomén je spíš o legendách, pověstech a paranormálních jevech.

V seriálu nám spokojeně světem šlape naše hlavní postava, která je tak trošku ve stylu mixu Muldera z X-Files a Indiana Jonese. Nutno zdůraznit, že zde opravdu máme jen jednu hlavní postavičku. Sic se nám tu objevuje opakovaně pár vedlejších postav (a hodně sporadicky), ale za pilu tahá hlavně Ginko. Řekněme docela sympaťák, moc srandy si s ním neužijeme, ale tohle není rozhodně komediální seriál, takže vše je v pořádku. Samozřejmě jako každej správnej mushishi pěkně vidí… svým jediným okem mushi a vůbec má v tomhle ohledu docela zajímavou historii a tudíž připomíná takovou chodící encyklopedii.

Nui: Do not allow yourself to be blinded by fear or anger. Everything is only as it is.

Náš milej Ginko cestuje od vesnice k vesnici a cestou se kochá nádhernou přírodou. Jeho oblíbenou destinací jsou především horský vesničky, ale natrefíme i na rybářský osady. Přeci jenom to jsou místa, kde si mushi spokojeně rochněj. Ginko přistupuje k mushi porblémům, na který na svejch cestách narazí, takovým jemným, neinvazivním stylem a působí spíš jako nezúčastněnej pozorovatel.

Pokud maj obyvatelé zájem o jeho služby, rád pomůže a udělá vše v jeho silách. Pokud ne, přednese svoje varování či radu, a sleduje, jak to dopadne, či se vydá o kopec dál. Je pravdou, že situaci často komplikuje těžkej život v podobnejch pidi osadách. Situace obyvatel je často velmi tristní, ale nějaký to mushi mecheche jim tak opravdu na radosti vůbec nepřidá. To taky ve výsledku znamená, že jen málo epizod nám tu končí takovým tím načančaným happy endem. Často nás čeká tragickej konec a v lepším případě, taková ta zlatá střední cesta - nauč se to břímě pěkně tahat na prohnutejch zádech po zbytek života.

Ale o to víc na radosti přidá nám… divákům. Každá instance mushi potvůrek je jiná. Opravdu smekám pomyslnou kšiltovku před autorovou invencí, ale tohle je nejsilnější bod celýho seriálu. Každá mushi potvůrka je unikátní, se specifickejma vlastnostma, působením na svý okolí a má ještě jedinečnej vzhled. Při sledování si sami připadáte jako mushishi a pěkně si do deníčku zapisujete každýho novýho jedince.

Ginko: They aren’t all monsters to be feared.

Technický zpracování je taky zajímavý. Někoho může odradit až generickej vzhled většiny vedlejších postav. Vesničani a vesničanky vypadaj vedle sebe jak housky v Lídlu, ale vzhledem k epizodnímu charakteru seriálu to pěkně zapadá do celýho promyšlenýho konceptu. Samozřejmě pokud charakter epizody vyžaduje ukázat pěknou slečnu, tak animátoři hnedle zatlačili na štětce.

Pokud postavičky působěj lehce jednoduše, o to krásnější jsou všechny přírodní scenérie, který se nám tu producírujou před očima. Navíc atmosféru krásně dokreslí bublání potůčku či prozpěvování hitovek ptáčkama ve větvích vysokejch stromů. K tomu je tu decentně ambientí hudební složka - převážne minimalistický vybrnkávání, cinkání a další akustický hrátky.

Ginko: Make sure to remember. Every person and place has a right to exist. It’s true for you too. The entire world as a whole is your home.

Mushi-shi nemůžu než doporučit. Tempo je pomalejší, ale perfektně syncnutý s rychlostí, jakou tak probíhá život v zapadlejch osadách schovanejch v horách. Bříška se vám nebudou natřásat smíchy, ale pokud oceníte zajímavej folklór, pověsti a zkoumání neznámýho, tak si budete spokojeně chrochtat při baštění mentální stravy.