Ms. Koizumi Loves Ramen Noodles

Ramen Daisuki Koizumi-san

ラーメン大好き小泉さん

2018

5/10

Studio Gokumi and AXsiZ

Anime Slice of Life Comedy

05.01.2019

Postavit doprostřed seriálu na růžovou dečku hlavní myšlenku, kolem který se bude vše točit, není apriori špatný nápad. Samozřejmě šutr úrazu je v tom, o jakou ústřední myšlenku jde a zda se kolem ní dá postavit zábavný dílko. Tentokrát je idea z rodu nudlovitých a konkrétně jde o Ramen nudle. Krom toho tu bohužel už moc k vidění nebude.


Ono je těžký vůbec vypíchnout hlavní postavu, protože s čistým svědomím bych nominoval v tomhle případě misku s nudlemi. Ale přiznávám, že nějaký postavy jsou potřeba, protože to papání někdo taky musí sníst. A od toho tu máme Koizumi-san. Ta vypadá lehounce jako albínka, ale o to jí víc chutná. Slůvek prohodí jen pár, ale během sezóny jí pusou projedou kilometry a kilometry nudlí. Ramen miluje. Ramenem žije. A ví o každý zapadlý nudloidní vývařovně v celém Japonsku.

Vzhledem k tomu, že je Koizumi-san introvertka a v podstatě funguje jako osamělá vlčice na lovu nudlí. Její rétorika je udržovaná na totálním minimu a je limitovaná na vyřčení objednávky. Aby si naše ouška užili i potěchu z lidských hlásků, tak tu máme nějaký to křoví do počtu. Tím rozuměj další postavy.

Yuu Oosawa: I’m going to have ramen coming out of every orifice in my body.

Předně je to Yuu Oosawa, která si v průběhu seriálu vypěstuje totální obsesi ohledně naší ramen-žroutky. Její stalkerský chování začne lézt na nervy nejen Koizumi, ale bohužel i vám. Sice to přináší do seriálu pár vtipných scének a Yuu není zas tak hrozná, ale i tak se vám tu a tam bude neodvratně v mozku třepotat slovíčko kráva. Kolem ní poskakují, a nutno přiznat, že postupně si taky občas dají ramen, dvě její spolužačky.

A to je Jun, která vypadá, že i občas používá hlavu a často poukazuje na to, že Koizumi se chová možná až moc divně. Že se až moc straní kolektivu a ledová královna v porovnání s ní je rozpálená striptérka na pláži. Plus samozřejmě, že Yuu moc často nahazuje svůj stalkerský režim. A nakonec je tu Misa. Ta reprezentuje archetyp povrchnější slečny, která zas naopak řeší pouze oblíbenost v kolektivu a podobné kravinky. Doba sociálních sítí v praxi.

Bohužel obecně jsou tu alespoň čas od času úsměvný okamžiky, ale jinak je interakce mezi studentkami strohá, schématická a nepůsobí to moc přirozeně. Ač v podobných seriálech obvykle prim hrají postavy, tak zde to opravdu na plný čáře vyhrály nudle.

Misa Nakamura: You know, a girl can’t just be pretty. She also has to have substance.

Bohužel se moc nedozvíme ani o pozadí jednotlivých postav. Ano, jsou tu úsměvný pidi scénky, který nám ukážou, že Koizumi je schopná kvůli Ramen nudlím udělat v podstatě cokoliv. Uvidíme jak leze po horách či cestuje lodí, letadlem, … aby si někde dopřála tu svojí dávku regionálního nudlovitého výtvoru. A když jsem v úvodu psal, že toho opravdu moc nenamluví, tak v případě, že jde o Ramen, tak se evidentně chlupatá deka dá šikovně motivovat. Takže tu a tam se přepne do modu ukecané encyklopedie.

Svým způsobem tak Ms. Koizumi Loves Ramen Noodles spíš připomíná dokumentární seriál. Jednotlivé Ramen žrádelny mapují protějšky v reálném světě, Koizumi taky ráda zaexperimentuje, takže ji nenachytáte při objednávce stejný položky z menu vícekrát. Plusem je, že se nechová úplně jak snobka a její hladové nájezdy odnesou klidně i instantní varianty. Její obsese je asi nejzábavnějším aspektem seriálu.

Misa Nakamura: If it’s for beauty, I can even eat bugs without bugging out.

Jedinou věc, kterou jsem tak úplně nepochopil, jsou porce, které do sebe Koizumi souká. V podstatě to připomíná maximální obžerství v praxi. Pobíhá mezi Ramen obchůdkama, objednává jak nezjednaná a všechno baští rychlostí King Konga, co si zapomněl dát lehkou snídani v podobě tuny banánů. Takže místo toho abych dostal při sledování hlad, tak se mi spíš udělalo šoufl. Samozřejmě pokud máte libůstku, která je častá v asijských zemích, a dělá vám dobře sledovat slečny srkajíce nudle o 106, tak tenhle seriál se vám usadí v TOP 10 žebříčku a nedostanete ho pryč ani hardcore verzí Sava.

Ač nemám nic proti kulinářským show a v podstatě v žánru slice of life tohle téma i vítám, protože s jídlem je často spojená pohoda. Tak to prostě musí být doplněno zajímavými postavičkami a v tomhle vidím největší trabl seriálu. Dokonce to tady dospělo tak daleko, že jedna z nejlepších postaviček je tu malá blonďatá německá holčička Hannah, která nás poctí roztomilostmi v jedné z epizod. A když i takto malá role vás katapultuje mezi nejlepší postavy, tak víte, že tady je něco fakt špatně.

Koizumi-san: Noodles are my only family.

Pokud milujete Ramen nebo si chcete doplnit znalosti tunou poznatků o nudlích, tak neváhejte. Pokud chcete zakusit nenáročnou podívanou, která má jen špetku dramatických situací a povětšinou pluje na vodách pohody, tak můžete zkusit, ale postupujte s maximální opatrností. Existuje asi milion lepších alternativ. Vy ostatní… ruce, hůlky, misky pryč, tohle se tak úplně nepovedlo na jedničku. Škoda.