Miss Kobayashi's Dragon Maid

Kobayashi-san Chi no Maid Dragon

小林さんちのメイドラゴン

2017

10/10

Anime Slice of Life Comedy Fantasy

13.01.2018

Anime seriálů s roztomilejma holkama se nám v současnosti docela přemnožilo. Občas by se šiknul nějakej drobnej čerstvej větřík, hurikán opravdu nepotřebujeme, abychom ve finále měli trošku jinak roztomilý holky dělající trošku jinak roztomilý věci. Miss Kobayashi je právě díky špetce dračího dechu vyjímečným seriálkem.


Prvním příjemným překvapením po všech těch poskacujích školačkách je, že tentokrát máme v roli 25 letou Kobayashi, která každej den šlape do práce, kde hákuje jako programátorka. Její život je lehká rutina až do okamžiku, kdy si pořídí do svýho pidi bytečku novej exotickej doplněk - dračí spolubydlící Tohru. A vzhledem k tomu, že Kobayashi má roztomilou slabost pro služtičky, takže místo běžnýho příspěvku na nájem po Tohru chce jen drobnost, aby se ohákla do ohozu jako služka a pomohla s domácímá prácičkama jako uklidit, uvařit, nakoupit, … Samozřejmě si teď nepředstavujte moderní verzi otrokářství, jelikož tohle je samozřejmě oddechovej slice of life seriál. Jelikož je Tohru zaláskovaná do Kobayashi až po dračí ušiska, tak by ji opravdu ani nenapadlo si stěžovat a místo toho je věčně usměvavá jak sluníčko.

Možná se teď něžně drbete na hlavě a přemejšlíte, kde se dá taková dráčková slečna sehnat. V našem případě zapracuje náhoda. Kobayashi si prostě ráda zarelaxuje u kapky alkoholu. A ty kapky se občas rozmnožej a po alko-spršce se občas semelou zajímavý věci… přesně jako v životě. Mimochodem naprosto výborná epizoda o setkání se odehraje až v pozdější epizodě, tak se nelekněte.

Kobayashi: Don’t take my maid away! She’s mine!

Existence dráčků a dračic v našem světě není v případě tohodle seriálu jen status quo, ale dozvíme se o každý postavě její backstory a obecně načerpáme i dost informací o dracích, jejich světě, zvycích či mýtech. Zatím víte jen o dračici Tohru, ale její pobyt v lidským světě přiláká další zástup draků a dračic, který si zbalej svoje kufříky z krokodýlí kůže a vyrazej na výlet.

Šedivej život Kobayashi se nám tak pěkne zabarví a začne bejt zajímavým dobrodružstvím, místo dosavaddního monotónního pendlování mezi domovem a prací. Jedna velká přednost seriálu tkví ve faktu, že každej drak má unikátní design. Škarohlídové možná podotknou, že u ženskej dračic je hlavní změnou velikost podprsenek a jasnou vítězkou v týhle kategorii je samozřejmě kámoška Tohru - Quetzalcoatl, která si říká Lucoa.

Dalším roztomilým přírůstek je trošku nešikovná Elma či drak Fafnir, kterej neoplívá převelikou láskou k lidskýmu pokolení, ale za to objeví krásu počítačovejch her. Ale mojí nejoblíbenější dračicí se stala rozhodně Kanna, jejíž lidská podoba připomíná žačku základky a na dračí standardy je mlaďounká, i když dle lidskejch měřítek by si na narozeninovej dortík zapíchala slušnou řádku svíček. Navíc to dopadne tak, že taky začně bydlet u Kobayashi, která se postupem času stane takovou náhradní mamkou.

Tohru: Even when I have these thoughts, when I see Kobayashi-san’s face, they all escape my head. Yes. Living with Kobayashi-san… living with Kanna… this is where I belong.

Seriál se tak zaměřuje na každodenní život Kobayashi, draků v jejím okolí. Podobně jako u dalších slice of life tu máte takovej ten hřejivej pocit pohodičkovýho koukání. Máme tu sice již klasický epizody jako dovolenou, blbnutí na pláži či sportovní den, který trošku snižujou originalitu. Ale ohromným pluskem seriálu je rozmanitost postav, slušná hloubka každý z nich, roztomilej humor a hřejivý scénky, kdy i nájemnejm vrahům ukápne u televize slza.

Kouzlo seriálu spočívá i v tom, že pro draky je náš svět velkou neznámou a platí to i opačně. Jejich interakce se světem a občas nějaký to nedorozumění vás vždycky rozesměje či zahřeje u srdce. Ale máme tady i vtipný lidský postavičky a mojí favoritkou je rozhodně spolužačka Kanny a to Riko Saikawa. Okej, musíme přiznat, že její náklonost vhledem k jejímu věku ke Kanně je rozhodně lehce skandální. Vše je naštěstí prezentovaný stylem pojídačů vtipný kaše, takže osobně mi to přišlo neskutečně roztomilý a srandovní.

Seriál má lehce epizodní charakter, ale to neznamená, že by tady chyběl hlubší vývoj postav či jejich vztahů. Určitě bych seriálu nedal nálepku romantika, ale hlavně vztah mezi Kobayashi a Tohru se nám pěkně rozvine. Prostě máte v průběhu celýho seriálu takovej ten fajn pocit, že je to má celý větší hloubku než je pohodička, blbnutí a vtípky.

Tohru: My back!! My back!!

Kanna: I’m so tired I’m gonna die.

Kobayashi: That’s just mean. It totally is me, though.

Technický zpracování je na úrovni, který v našich kruzích říkáme dokonalost sama. No nic jinýho bychom od studia KyoAni ani nečekali, ale už je po úvodní znělce i těm hloupějším sepne žárovka v kebuli, že tady nebude moc, na co si stěžovat. Animace jsou suprový a je tu dokonce i pár akčních scén, který s přehledem do kapsy strčej i čistý akční seriály. A ke všemu je to odlišnejch styl od předchozích KyoAni kousků, takže i bodík za originalitu.

Pokud mluvíme o KyoAni, tak s fan service to nikdy nijak zvlášť nepřeháněj, ale už vzhledem k manga předloze, to zde to ani zvlášť jinak nešlo. Takže se nám tentokrát trošku rozperdili. Osobně jsem se při podobnejch scénkách v seriálu spíš culil jak sluníčko po vychlazeným pivku, ale při čtení určitejch výtek na Internetech, pro jistotu malá poznámečka vedle vertikální čárkou, u malý škrábanice párku a dvou vajíček. Tedy pro prudérnější z vás malý upozornění - vztah Shouta versus Lucoa či Kanna vs Riko by mohl poskrvnit vaše čistý duše.

Tohru: Let’s ask Fafnir again!

Fafnir: Kill th…

Tohru: Let’s not.

Tenhle seriál jsem si maximálně zamiloval, na první pohled je to slice of life s velmi jednoduchou premisou. Ale má to neskutečně relaxační atmosféru a nevtíravý poselství o tom, že když i taková nesourodá Kobayashi rodinka, která se nám tu organickým stylem dá dohromady, se může postupně stát nezničitelným diamantem, kterej nerozbije nikdo z lidský ani dračí říše. A i když navzájem na sebe koukaj s lehkou nedůvěrou v oku, tak nakonec všichni zjistěj, že když nejsou pohromadě, tak ten život je najednou šedivější, smutnější a nemá jiskru. A podobnej pocit budete mít, když si tenhle seriál nedáte. A nezapomeňte, že pokud vám Tohru k TV přinese nějakou baštu k zakousnutí, tak si jen zkontrolujte, zda nemá kratší ocásek.