Little Witch Academia

リトルウィッチアカデミア

2017

10/10

Trigger

Anime Adventure Comedy Magic Fantasy School

20.04.2019

O tomto seriálu se v kruzích, kde lidičky nosí magické klobouky, říká, že je to anime verze Harryho Pottera. Pár společných znaků tu samozřejmě najdeme jako existence školy magie, studenty, bolístky z dětství a tak trošku speciálního protagonistu. S velkou nadsázkou bych se k podobným hlasům připojil, ale naštěstí LWA jde svou vlastní cestou. A rozhodně ji doporučuji všem zakroužkovat na mapě tučným fixem.


LWA franšíza obsahovala do roku 2017 dva velmi povedené kraťásky, kdy dokonce ten druhý vznikl za pomoci crowdfundingu. Lehounce kultovní status je tedy určitě na místě. Takže si dovedete představit, že tuna fanoušků za pomoci alkoholických nápojů oslavila oznámení, že se bude realizovat plnohodnotná série. A to ve velmi slušném rozsahu 25 dílů. Příběhově je to takový trošku reset, lehce úkrok stranou, takže seriál funguje bez problémů i samostatně a nemusíte první zkouknout 2 kratší dílka (i když to samozřejmě vřele doporučuji).

Příběh se odehrává ve světě, kde existuje magie. Ale ta se rozhodně nevyhřívá na pláži v bikinách a relaxačně neucucává koktejl. Její význam a atraktivita pro obyvatele postupem času upadla a začínám nám vystrkovat růžky potvůrka zvaná technologický pokrok. Tím se ovšem nijak zvlášť nenervuje naše úžasná hlavní postavička Atsuko Kagari, které nikdo neřekne jinak než Akko. Ta úplně od malinka milovala magii a speciálně zábavná představení čarodějky, co si říkala Shiny Chariot. Nešlo o žádnou praktickou magii ve stylu, jak proměnit Poděbradku v kvalitní karibský rum, ale cíl Chariot byl především rozdávat radost. A Akko, jako fanynka numero uno, se chce vydat ve stejných šlépějích a trošku zabarvit lidem ten každodenní šedivý svět. A rozhodně by se nám holka nezlobila, pokud by se na své životní cestě se svým velkým idolem setkala tváří v tvář.

Atsuko Kagari: What’s an injury or two or three or four or five or six?! If I say I’ll ride a broom, then I’m gonna ride it! Don’t even try to shake me off now! I won’t even let go to the very depths of hell!

A v tom je tak trošku háček, protože Chariot za záhadných okolností zmizela z povrchu zemského. A druhý (asi vážnější zádrhel) vězí v tom, že Akko je totální magický antitalent. Aby toho nebylo málo, tak ostatní studentky, učitelky apod. povětšinou pocházejí z proslulých magických rodin s rodokmenem dlouhým jak fronta na horký čaj u Eskymáků. Akko je dcerkou v naprosto běžné rodince a místo původu se může pochlubit tak maximálně sbírkou kartiček s Chariot. Paradoxně má Akko problém se vůbec dostat do školy, protože jediná cesta tam vede na koštěti. A ač každá čarodějka zvládá tento dopravní prostředek od mala, tak Akko vám s ním tak maximálně zamete podlahu. A i když se seriál chlubí tolika díly, tak ani ten rozsah nebude stačit, aby se naučila koště ovládat. Takže se z toho stane takový roztomilý a opakující vtípek. ZVykejte si, bude jich víc.

Příběh se nám tak vesele rozjíždí hned od první epizody, kdy ji svezení do školy Luna Nova nabídne spolužačka Lotte. Samozřejmě by to nebyla Akko, aby se přímá cesta nezaklikatila a čekalo nás první dobrodružství, ke kterému se nám přichomítne další studentka Sucy. Prostě trable a neplechy hned od začátku. A těch tahle naše hlavní trojka zažije tunu. Ale hned při prvním holky objeví legendární koště Shiny Chariot a samotná Akko tak započne svoje hledání sedmi magických slov, které jak věří ji umožní její vysněné setkání se svým idolem.

O ihned první epizodě jsem se rozepsal více z několika důvodů, protože vás šikovně naladí na vlnu, která se ponese celým seriálem. Akko zažije spoustu dobrodružství, které většinou tak nějak souvisí s magií. Podíváme se do zajímavých světů, potkáme rozmanité stvoření a užijeme si zábavu se spoustou elixírů, kouzel a magických artefaktů. Pokud milujete košatý world-building, tak budete ve svém živlu. Nad fantazií studia Trigger nezbývá než smeknout klobouk i s holubicí zavrtanou ve vaší kštici.

Lotte Yanson: Akko wouldn’t run away! She’s pouring everything she has into making what she believes in happen! She may be stubborn, but that’s what makes her Akko!

Druhý a ještě silnější aspekt seriálu je samotná Akko, která je jednou z mých nejoblíbenějších postav vůbec. Seriál ji staví do roli outsiderky, ale to neznamená, že někde tiše sedí v koutě a skuhrá na těžký osud. Její neskutečná vůle stát se čarodějkou, konečně odpálit nějaké to kouzlo či nastartovat koště je neskutečně inspirativní. Je tu její veselá povaha, která je nakažlivá jako mor a neštovice v jednom. A taky to, že je tak trošku nemehlo a i když všechno myslí dobře, tak se to vždycky nějak zvrhne špatným způsobem a vesmír se pak škodolibě hihňá někde v koutu, kde černé díry dávají dobrou noc. To je prostě mix, kterému jsem nemohl odolat.

Samotný seriál mi přišel extrémně vtipný, ale přiznám se, že grimasy, které předvádí Akko mě automaticky posílaly do říše smíchu. Asi jsem se nikdy tolikrát nezasmál věcem, které asi normální obecenstvo ponechá absolutně v klidu. Seriál je prostě úžasným příběhem o dospívání. Ano, jednotlivé díly působí občas trošku epizodně, ale pokud tu máte epizody o závodu na košťatech, oživování kostlivce či stavbu obří létající lodě, tak kdo by si stěžoval? A mezitím Akko při hledání magických slov zjišťuje stohy zajímavých informací o historii magie, potká oldschoolové čarodějky a objeví útržky o zapomenutých legendách. Díky tomu, že je to čarodějnické nemehlo, tak se tak stává pro nás přirozeným průvodcem rozkošným světem magie.

Ale víte co je nejlepší na seriálu, který se točí kolem magie. Ano, že je to magii! Seriál je celý protkaný konfliktem mezi novým světem, kde probíhá technologická revoluce, a světem magie, kde vládnou tradice a legendy. A zde na scénu přichází Andrew, který má rigidně a nudně naplánovanou budoucnost, jelikož je z významné rodinky a v budoucnosti jeho i země není rezervované místo pro magii. No minimálně tomu věří do doby, než se setká s Akko, která jeho názory trošku s elegancí sobě vlastní zkoriguje. Dokonce vzduchem proletí i pidi šíp Amora a Andrew se nám do čarodějky zakouká. Každopádně dobrodružství, která tahle dvojka spolu zažije patří k vrcholům seriálu a chemie mezi nimi funguje neuvěřitelně.

Ursula Callistis: Never forget, a believing heart is your magic.

Další úžasnou postavou je Diana Cavendish, která je již velmi mocnou čarodějkou i ve svém nízkém věku a pochází z velevážené rodiny. Ale jak to tak většinou chodí nic není tak růžové jako prasátko v oblečku Hello Kitty. Ač Diana není z existence Akko úplně na větvi (jemně řečeno). I tak si postupně najdou tyhle dvě totální protějšky k sobě cestu. A s nimi zároveň i dva myšlenkové proudy, které se lehce perou v průběhu seriálu. Kultivovaná Diana reprezentuje filozofii, pro kterou je tradice a rodinné jméno vše. Naproti tomu je tu Akko, který prostě to zatracené koště nenastartuje a nenastartuje, ale zas ukazuje, že kdokoliv i bez jména a talentu s dostatečným zápalem může studovat magickou školu a pokud je vytrvalý jak křeček na točícím kole, tak třeba i dokončit.

Jelikož toto by nestačilo na 24 epizod, tak seriál přináší i starý dobrý koncept hlavního záporáka. Přes lehce epizodní charakter seriálu a cíl předhozený na začátku v podobě hledání magickým slov, tu tedy máme ještě něco k dobru… nebo spíš k zlu. I když vlastní motiv pro pikle není kdovíjak originální, tak to seriál činí samozřejmě pestřejším. Přesto to všechno vlastní příběh není kdovíjaký zázrak. Je to jeden z mála kazů, co jsem našel. Jak říkají kuchaři či řidiči hovnocucu… občas je to v tomhle směru lehounce řídké. Takže lidi, co nejsou fanoušci pomalejšího tempa, budou pravděpodobně krčit nosíky.

Na druhou stranu je tu tuna věcí, jejíchž jsem totální fanda. Technického zpracování seriálu je naprostá bašta, protože animace jsou absolutně neskutečné. K tomu jsem si zamiloval skoro všechny postavičky, které v seriálu pobíhají či poletují. Každá má svoji hloubku a charakter. Skoro všem důležitějším postavám je věnovaná epizoda či část epizody. Povrtáme se v zajímavé backstory či zažijeme zajímavé dobrodružství v příběhových odbočkách. Užijeme si world-building rozpracovaný do detailů. A nechybí 10 vagónů vysmátosti v podobě humoru. A pak je tu samo Akko. A to v jakékoliv podobě. Od té chvíle co začne experimentovat s kouzlem na transformaci, tak se situace pro diváky lehounce zkomplikuje.

Atsuko Kagari: She has a huge and luxurious room all to herself. That’s right, she’s an aristocrat. Aristocrat!

Vždycky když zahlédnu na Redditu diskuzi o tom, jaké anime byste doporučili dětem, tak vždy padne jméno LWA. A není se čemu divit, protože přináší úžasný mix humoru, dobrodružství, světa magie a zábavných charakterů. A to vše bez toho, aby vzduchem létala krev či spodní prádlo. Objektivně řečeno si možná seriál tu desítku nezaslouží, ale prostě Akko. Enough said!