Laid-Back Camp

Yuru Camp△

Yurukyan

ゆるキャン△

2018

9/10

C-Station

Anime Slice of Life Comedy

13.10.2018

CGDCT žánr se velmi málokdy chlubí nálepkou revoluční. A tohle anime není výjimkou. I přesto můžeme vysledovat pidi změny tendence jak to pojmout zajímavěji. V žánru roztomilejch holek tak už nestačí, že se rozkošně hihňaj. Novodobým trendem je, že maj definovanou agendu a věnujou se nějakýmu hobby. Může to bejt pečení koláčů nebo háčkování kulichů, ale divákům to dosazuje na jejich obyčejný dortíky nezbytný třešničky, který tomu daj lehký grády zajímavosti. A tak koláče postupně líp chutnaj, kulichy líp kulichujou, … No, holky v Yuru Camp△, jak už z názvu plyne, milujou kempování. A tím nám začíná cesta za perfektním kempováním…


Tenhle seriál se stal proti všem předpokladům příjemným překvapením sezóny. A slovo přijemný je v kontextu nesmírně důležitý, protože se jedná o velmi silnej přírustek do iyashikei žánru. Je naprosto fuk, zda při sledování budete sledovat, jak vám kobylky požíraj úrodu rajčat a vichřice odnáší střechu do ztracena. Přesto budete mít dobrou náladu a budete se culit jak sluníčko.

V seriálu budeme sledovat malý a rozkošný dobrodružství školaček. Nadeshiko je jen těžko přehlédnutelná a potvrzuje anime pravidlo, že holky s růžovejma vlasama jsou trošku potrhlý. Plná energie, věčně v pohybu a taky při chuti. Vždy úsměv na tváři. Pozitivní je, že jídlo nejen převelice ráda baští, ale vesele vám i nějaký ukuchtí. S přimhouřením oka je tak seriál i tak trochu o vaření. Ale proč ne, k pohodě to často patří.

Další holkou na kempování je Rin. Ta se chlubí modrou barvou vlasů (mojí oblíbenou) a je to takovej protiklad Nadeshiko. Je rozvážná, rozumná a lehoulince introvertka, co má ráda svůj klid a čas pro sebe.

Nadeshiko Kagamihara: I wonder if it still counts as camping if I sleep in the car.

Právě Rin krom rozkošnýho drdolu, které je námětem hodně vtípků, přináší do seriál prvek, kterej byste nečekali. Člověk by předpokládal, že seriál půjde v prošlapanejch a osvědčenejch stopách - holky si natrénujou kempování a na konci sezóny vše vyvrcholí hromadnou kempovačkou. Místo toho Rin preferuje výlety pod stan sama. Zprvu na kole, později dokonce na mopedu. Právě její sólo výlety jsou relaxačním kořením seriálu.

Připomíná to skoro až mini cestovatelskej seriál po kempovacích místech v Japonsku. A nutno připomenout, že jednotlivý místa jsou založený na skutečnejch lokacích. To všemu přidává kouzlo, kdy vše má inspiraci i v realitě. Zajímavým faktem pak je, že seriál měl přímej vliv na zvýšení cvrkotu v uvedenejch kempech. Hádám u nás na Orlíku byl dopad rovnající se nule.

Ač technicky je zpracování seriálu fajn, tak to není na úrovni, že byste začali totálně slintat. Ale nutno přiznat, že kvalita pozadích je mňamkoidní. Krásný pohledy do krajiny vám vyrazej dech a speciálně pokud z mlhy vykoukne majestátná hora Fuji. Do toho scénka Rin jak si pohodlně sedí před stanem, čte knížku a ucucává čaj. No mám hned sto chutí to tady u klávesnice zabalit a na pohodu se svalit na gauč. Pohoda sálající z tohodle seriálu je opravdu nebezpečně nakažlivá.

Chiaki Oogaki: It’s more memorable when you have to struggle a little.

Vzhledem k tomu, jak je seriál postavenej, tak Nadeshiko by si moc nezakempovala a to by byla ohromná škoda. Proto nám tu do mixu připadne pár dalších postaviček. A to sou hlavně spolužačky Aoi a Chiaki, který maj v rámci školy svůj kempovací klub. Řekněme, že oproti Rin postrádaj nejen zkušenosti ale i pořádnější vybavení, ale zápalu maj habaděj. A taky maj klubovnu s půdorysem, z kterýho by vás i s minimálně lehkou klaustrofobií klepla pepka. Přesto se Nadeshiko stane pyšnou členkou.

Právě jejich zápal pro věc je neskutečně inspiriující. Všechny si najdou brigádičky, aby měly penízky na vybavení a kujou kempovací pikle. Vlastni nakupování občas připomíná lehoulince teleshoppingovou seanci, ale není to nějak přes míru. I když dalším zajímavých faktem je, že merchandise spojenej se seriálem se prodával o 106.

V týhle souvislosti musím zmínit ještě další prvek seriálu - po delší době nám tu děj komentuje vypravěč. Z velký části jde o zajímavý kousky informací a není to na úrovni totálních kravin, jako že nečůráte proti větru nebo že mokrý dřevo (nebo vy, pokud nedodržíte první pravidlo) nehoří nejlíp. Občas se u jeho hlášek i zasmějete. Tu a tam doporučí nějaký kempovací nářadíčko.

Nadeshiko Kagamihara: In life, everything “just kind of” happens, dear.

Samozřejmě při zamíchaní karet osudu Rin a zbytku holek často dochází k vzájemným interakcím. Ono je taky super, že ač jde o dva styly kempování, tak seriál je vzájemně nehodnotí nebo nedej bože jeden z nich odsuzuje (a je nám jasný, že na zadek naplácáno by dostala Rin). Prostě každej podle svýho gusta… Ale minimálně pokud nám seriál ukazuje nějakej vývoj, tak je to u přístupu Rin, která stále preferuje sólo kempovačky, ale rozhodně pochopí, že není špatný si občas vyrazit na výlet s kámoškama. Ono taky, ruku na srdce, Nadeshiko se nedá říct NE. A navíc se musím přiznat k tomu, že ještě teď s úsměvem vzpomínám na její kultovní pokřik Riiiiin-chaaaaan.

Seriál se nesnaží za každou cenu o humorný vložky, pohodička má přednost, ale párkrát se opravdu zachechtáte nahlas. Ono až s překvapivou lehkostí má v některejch scénkách naprosto geniální komediální časování. K tomu je třeba přičíst i další postavičky ve vedlejších rolích. A jsem rád, že seriál naťuknul i některý záležitosti, který hráli dost důležitou roli v mejch vlastních kempovačkách jako třeba… alkohol. Ne že by holky začaly tajně popíjet, ale při kempování potkáte různý lidi… I když se většina z nich seriálem jen mihne, tak do něj zapadnou jak kostička v puzzle. Ségra Nadeshiko Sakura, Ena a její roztomilej hafan a mnoho dalších.

Minami Toba: If I become a club advisor, I’m going to have less time to sit back with a drink and watch foreign dramas.

Tohle je přesně ten typ seriálu, kterej neskutečně klame. Všechno nasvědčuje tomu, že půjde o klasickej kousek, kterej bude dobře koukatelnej, ale nijak zvlášť nebude vybočovat z davu. Ale prostě má v sobě velmi tajnou ingredienci, kterou nedokážu pojmenovat, ale která z něho dělá neskonale zábavnou relaxační jízdu. A pokud sami máte nějaký zkušenosti z kempovaček, tak vám to trošku připomene tu úžasnou atmosféru, kdy v noci popíjíte dobrej drink dle vašeho výběru a kafráte s kámošema a kámoškama. Tak se přestaňte bránit… a přidejte se do tajnýho spolku přikrývek! Já sám sem rozhodně členem.