Konohana Kitan

このはな綺譚

2017

8/10

Anime Slice of Life Fantasy Seinen

01.04.2018

Poklidná vesnička, mysteriozní atmosféra, krásná příroda a hlavně hotýlek s lázněma, kde se odehrává náš příběh. Je tu plno roztomilejch holek, co maj ušiska a vesele vrtěj ocáskama. Postupně ale zjistíte, že seriál nabízí mnohem víc…


Naše hlavní listička Yuzu dorazí jako nová zaměstnankyně do hotelu Konohanatei a je to trošku nešika, taky chvilku trvá než se v práci rozkouká. První epizoda vás naladí na vlnu klasickýho CGDCT show z pracovního prostředí, ale jak se ukáže s dalšíma dílama, tak je to jen jeden dílek puzzle. Samozřejmě tenhle žánr vždy staví hlavně na charakterech a Yuzu si prostě musíte zamilovat od prvního okamžiku. Její ultra pozitivní pohled na svět je extrémně nakažlivej (a s krátkou inkubační dobou) a její bezprostřednost a interakce s ostatníma postavama jsou zlatým hřebem seriálu.

Ostatní chundelatý slečny z prvu k Yuzu přistupujou s notnou dávkou nedůvěřivosti a k tomu samozřejmě přispívá její výše zmíněnej talent o něco zakopnout či rozlejt. Ale postupem času dospějou k neúprostný pravdě, že Yuzu je prostě zlatíčko a přesne ten typ holky, na kterou je vždycky spoleh a ve finále je to prostě slečna co má každej rád. Je třeba zdůraznit i její talent v komediální oblasti, protože její úsměv ve tvaru kosočtverce se stane opravdu legendarním.

Okiku: The foxes here are all good people. Except Sakura.

Nezastírám, že slečny třepající ušiskama a vrtící ocáskama esteticky imponujou části komunity. Myslel jsem si, že do tohodle tábora nepatřím, ale musím přiznat, že nakonec jsem došel k závěru, že na tom něco je. Krom Yuzu tu máme další zajímavý a originální postavy jako šéfující Kiri, tomboy Natsume, roztomilou Ren, divnou Sakuru či překrásnou Satsuki. Prostě tu máme velmi slušně přeliškováno a každej si lehce vybere svoje oblíbený postavy.

Interakce mezi nima je jednou ze silnejch zbraní seriálu. Speciálně Yuzu a Satsuki ze začátku působěj jako oheň a voda, ale postupem času zjistěj, že jsou víc kompatibilní než by si kdy pomyslely. Bacha, tím nechci říct, že by se nám tu rozjelo hardcore směrem k yuri prasárničkám, ale balancování na tenký hraně vibrátoru tu rozhodně je. Ale je to takový to romantický pošťuchování a většinou to vyústí v humornou situaci a místo vzdechů tu tedy máme spíš hihňání.

Kiri: We could check by stripping her down. There’s something hot about playing with your own body.

Ale to co seriálu dodává tu správnou štávu (a není na začátku přímo do očí bijící) je aura mystičnosti. Nejenže si všimnete, že návštěvnící nejsou klasický turisti s foťákama a konzervama s lunchmeatem, ale často jde o mysteriózní postavy různejch bůžků, duchů a bohyní. Takže přirozeně si začnete klást otázky jako:

  • kde se vlastně nachází Konohanatei?
  • jaká je backstory ostatních postav?
  • je to fikce? je to realita? je to současnost? je to budoucnost? kam se mi ztratila levá ponožka?

Takže krom romantickýho pošťuchování, lehounkýho fan servisování, gagů a vtípkování se nakonec dočkáme i kritickejch epizod, co nám world building posunou na úplně novej level. Nejenže se dozvíme backstory většiny postaviček a sakra sakra sakra speciálně malá Yuzu je sladší než čokoládová poleva, ale zkoukneme i tuna mystickejch epizod. Vždycky jsem měl slabost pro příběhy založený na existujícím folklóru, ale že se v seriálu dočkám i starýho dobrýho cestování časem mi vyrazilo dech. Samozřejmě tu stále hodně věcí zůstane pod pokličkou a vše nám není naservírováno jak pro stupída. A sám jsem zastáncem tohodle přístupu, kdy správná míra záhad a tajemství bez odpovědí je vždycky vzrušující. Můžete si v poklidu zafantazírovat.

Yuzu: You’re cute when you’re small, but I miss the normal you.

Ne každá epizoda je (vzhledem k mýmu hodnocení) dokonalost sama, občas se nám struktura rozplizne a některý epizody působěj lehce výplňovkově a neposunujou celej příběh či postavy žádným směrem. Z hlediska kvality je jízda celým seriál lehce hrbolatá, ale pokud jste zrovna na vrcholu kopečku, tak to stojí za to. Opravdu bych nečekal, že seriál v pozdějších epizodách sklouzne i do tak emocionálně silnejch epizod. Ano, přiznám bez mučení, občas sem si i lehce fňuknul.

Technický zpracování je naprosto v pohodě, není to absolutní špička samozřejmě, ale nemůžu si stěžovat. Krásný pozadí, občas jednodušší, ale pořád super animace, hudba na začátku i na konci nezvykle pomalejší, ale perfektně se hodící k náladě celýho seriálu. Každopádně to co musím vyzdvihnout do nebejskejch výšin je namluvení postav. Všichni odvedli super práci, ale speciálně Yuuko Oono, co namlouvá Yuzu, je neskutečná. Totálně vdechla postavě nejen život, ale i nakažilovou dobrou náladičku.

Natsume: It’s all right. Girls are cuter with a little meat on them.

Pokud máte rádi slice of life, tak je tenhle seriál skoro povinností. Speciálně proto, že přináší čerstvej vítr originality do žánru, kterej je často zasazenej do moderní doby a hemží se školačkama. K originalitě by nestačilo jen holkám přikreslit uši a ocásky, ale speciálně zasazení až do magický atmosféry okolo Konohanatei, kterej je zabydlenej mystickejma postavičkama a příběhama, tomu dává to finální pošťouchnutí směrem k hodně zajímavýmu seriálu, kterej můžu jen směle doporučit.