Kong: King of the Apes

2016

4/10

Animation Children

15.07.2017

Nebudeme chodit kolem horkých rýžových nudlí a rovnou se smíříme s faktem, že tenhle seriál je primárně určený pro věkovou kategorii, která má jednociferný věk. Přesto věřím tomu, že můžu s čistým svědomím říct, že to není žádný veledílo a není problém si vytáhnout z klobouku mnohem lepší 2D či 3D záležitosti pro děti.


Většina filmové tvorby pro škvrňata nemá jasně určenej rok, v kterým se příběh odehrává, tady na férovku máme červěně zakroužkovanej rok 2050. Důsledkem je, že tady sice nemáme až takový technologický vychytávky, ale zajímavejma gadgetama se nám to tu docela hemží. Je trošku divný, že do tohodle světa přinesem našeho opičáka Konga. I nejpomalejším z klubu maratónskejch želviček zableskne v kebuli žárovka a ejhle je to samozřejmě ždímačka filmů o přerostlý opici - King Kongovi.

Příběh je o tom, že ještě relativně prťavej Kong se dostane do spárů pytláků a je zachráněnej do rodiny našich hlavních postav. V kostce to jsou hlavně dva bráchové Lukas a Richard Remy. Plody jejich bratrský “lásky” budem sledovat celej seriál.

Botila: Richard, you may be a genius, but you’re not very smart.

Lukas je bojovníkem za přírodu a ochránce zvířátek. Prosáklej kladnejma vlastnostma až do morku kostí. Jelikož vyrůstal s Kongem od malička, tak si k naší skartovačce na banány vypěstoval citovej vztah. Jeho brácha Richard je z jinýho světa. Živý zvířátka nesnáší a má bionickou obsesi, což vyvrcholí v jeho transformaci v bionobota (kombinace živý tkáně, robotickej částí a elektroniky). Je to trošku ironie, protože bionika studuje živý organismy a poznatky uplatňuje při vývoji novejch technologií. Takže ve stručnosti maník, co znechuceně frká při představě poškrábání jakýhokoliv zvířátka za ušima, staví technologie inspirovaný přírodou a v podstatě vyrábí rozmanitý robotický dinousary jak Baťa cvičky.

Richard má na svým seznamu úhlavních nepřátel opičáka Konga, takže zpachtlí nějaký ty intrikářský kousky a výsledkem je, že Kong i Lukas se stanou uprchlíky. Seriál je pak o tom, že Richard vymejšlí další padouchářský techtle mechtle a Lukas s Kongem se je snažej překazit.

Richard: Between your knowledge of animals and my engineering skills, you could join me… as my partner.

Jelikož Kong je mentálně na úrovní tříletýho dítěte, tak náš hlavní eko terorista Lukas potřebuje k ruce nějakej tým. Ten tvoří jeho dlouholetej kamarád Doug “Jonesy” Jones - dreadatej techno geek, kterej vás svejma skillama nijak zvlášť nepřesvědčí. Jediná věc, která vás donutí ho alespoň akceptovat je jeho slabost pro Botilu - bionickou androidku, ke který se vrátíme za chvilku. Takže tu máme alespoň jednu fetiš.

Kolem klaďáckýho týmu se točej ještě pak nějaký děti. Jelikož ekologickej podtext asi nestačil jako ústřední motiv, tak tu máme multikulturní podhoubí. Takže pokud máte slabost pro angličtinu se španělským a čínským akcentem, tak si užijete svoje.

Richard je evidentně samostatnější, takže má jen jednu parťačku - Botilu. Všechny postavy v seriálu jsou černobílý do takový míry, že pohled na duhu u vás vyvolá závratě. Klaďasové jsou bez škraloupu a záporňák Richard je klasickej cartoonovej zloduch, co má neudržetelnej tik, kdy před dovršením jakýhokoliv ďábelskýho plánu začne pronášet nekoněčný monology, aby dal klaďasům čas mu plán překazit. Jediný body, co tady dám autorům, je že řešej i finanční stránku věci. Takže to je překvapivě docela realistickej pohled, kdy náš hlavní padouch nemá nekonečnej budget, takže tu a tam hne i zadkem, aby získál další finance na svoje kruto plány.

Botila je paradoxně jediná postava, která působí živě. Má nejlepší hlášky v seriálu, vetšinou si dělá prdel z Richardových neúspěchů. I když většinou sleduje vlastní cíle, tak tu a tam udělá i nějaký dobrý gesto a zlepší si karmu.

Botila: Yes, eavesdropping on the elderly is the pinnacle of villainy.

Celej seriál působí extrémně ploše a bez života. K tomu přispívaj nejen naprosto nerealistický postavy, kde to lehce zachraňuje Botila, ale i technický ztvárnění. Ano, klasická kreslená animace odjela na dovolenou do Jugošky a místo toho je nám tu prezentovaný 3D-čko. Ač screenshoty působěj ještě docela fajn, tak animace je dosti žalostná. Vše působí prkenně. U jednotlivejch 3D modelů se s polygonama dost šetřilo a s texturama nepřehánělo.

Seriál se dost soustředí na bitky Konga s bionobotama, který Richard vyrábí jak na běžícím pásu. A z nějakýho podivnýho důvodu jde vesměs o různý dinousaury. Což mi přijde divný, protože děti většinou hned utíkaj do fanclubů různejch dinosaurů a tady budou čučet, jak dostávaj na čůmák.

Ke špatnýmu dojmu přispívá i v podstatě neexistence hudební složky v celým seriálu. A pokud si i při akčních scénách v pozadí nevýrazně bublá repetitivní a nudná skladbička, tak z epický bitky se stane jen nemastná, neslaná podívaná.

Richard: This body is useless.

Mám z tohodle seriálu rozporuplný pocity. Na jednu stránku se zabejvá problémama reálnýho světa jako ekologie, rapidní technologickej pokrok, kterej nemusí znamenat jen plusy ale i nebezpečí při zneužití, apod. Na druhou nám na tyhle otázky odpovídaj naprosto nerealistický ztvárněný postavy. Pofiderní technická kvalita seriálu zas odradí ty, kterým stačí ke štěstí pěkně koukatelný 3D-čko. Doporučuju postupovat s krajní opatrností, pro hodně malý caparty může bejt zajímavý vše ingorovat a soustředit se na akční scénky přerostlý opice mlátící bionický dinosaury. Jak se zdá, tak já ke štěstí potřebuju trošku víc.


PS: Pokud na to budete čučet z tabletu přes Netflix aplikačku, tak pro děti může bejt zajímavý, že je tam interaktivní prvek. Kdy sbíráte koukáním na epizody artefakty, kterýma si můžete odemykat další epizody a mini bitkařský scénky.