Hinako Note

ひなこのーと

2017

6/10

Anime Slice of Life Comedy

09.09.2017

Žánr, kdy roztomilý holky dělaj roztomilý věci, je naplněnej seriálama s fajn humorem a vše má nádech všednodenních radostí i starostí. Z tohodle hlediska Hinako Note nijak zvlášť nevybočuje. Přesto má - říkejme tomu WTF kouzlo nechtěnýho, kdy si dost často při sledování seriálu odfrknete stylem “co to kurnik šopa u všech tuřínů je”. A buďme rádi za každej prdík chaosu do zatuchlý místnosti normálnosti.


V hlavní roli tu máme Hinako, která žije na vesnici, a brigádničí jako strašák do zelí s prima platem ve formě zeleniny, co dostane od farmářů. Určitě zajímavá forma vedlejšáku, ale vzhledem k tomu, že Hinako je taková dost puťkoidní a komunikace s lidma je pro ní kardinální problém, tak je to asi fajn volba. Každopádně už takhle na začátku je tu první WTF. Funkce strašáků je nám všem asi jasná, v našem pojetí je to strašák do zelí, kterej vyhlásil válku zajícům, v anglicky žvanících zemích je to pak třeba scarecrow, co zas zle pokukuje po vránách. A v Itálii zas nemaj rádi vrabce se svým Spaventapasseri.

Společným znakem všech strašáků je plašení zvířátek, Hinako však funguje přesně navopak. Zvířátka ji milujou. Takže po každodenní šichtě na poli se vždycky okolo ní chlupatci a opeřenci namnožej stylem, že si může otevřít soukromý zoo.

Hinako: For some reason, I was always being put to work as a scarecrow.

Ale Hinako nám naservíruje bez mrknutí očka další WTF momenty. Už jsem zmínil, že má putkoidní tendence a její slibná kariéra strašáka je na tom založena. Pokud se totiž dostane do pro ní stresový situace, což v postatě může znamenat, že když má někomu odpovědět na pozdrav či jakejkoliv dotaz, tak se promění v živou sochu ve tvaru písmene T (tedy základní strašácká pozice ve strašácký kamasutře). I přes tenhle handicap se paradoxně rozhodne, že její životní vášní se stane divadlo.

Jelikož vesnice není to pravý ořechově-lískový pro realizaci divadelník choutek, tak se rozhodne přestěhovat za studiem do Tokya a samozřejmě i zkusit nějaký ty divadelní techtle metchtle. Bydlení najde v domku, kde se v přízemí nachází prodejna knížek a malá útulná kavárna. Domáckou je tichá a klidná Chiaki. Působí dospěle a byla členkou dnes již zaniklýho divadelního klubu na střední škole Fujimiya, kam chodí i další obyvatelka domku Mayuki. Takže má Hinako od začátku slušný konekce.

Mayuki je pak blonďatá a prťavá roztomilá slečna, která je dokonce o rok starší než Chiaki. A poznáte ji naprosto lehce, protože neudělá krok bez šatiček služebný.

Poslední obyvatelkou domku je pak rozkošná Kuina, která miluje knížky (kdybyste netušili, co láska ke knížkám znamená, tak to si je přečtete a pak sníte) a k tomu si vzala dost podobnej koníček - jídlo. Takže stručně řečeno, pusu nám holka nezavře.

Kuina: I love reading, and books are basically my friends. I adore them so much, I want to eat them up.

Na první pohled seriál odsejpá tak jak bychom v tomhle žánru čekali. Postavičky jsou zábavný a líbivý a řešej úsměvný kravinky. Krom naší čtyřky za zmínku stojí především Yua. Ač bychom čekali, že seriál bude hlavně o tom, jak se Hinako nakonec oťuká a bude schopná i díky divadlu překonat svojí stydlivost a přestane se stavěním T-ček (jo, občas byste jí za to dali už tečku), tak seriál postupně ztratí vytyčenou cestu a promění se nám spíš na epizodní styl.

Pokud se obáváte, že seriál je hlavně o divadlu (a pro mě to není zrovna zajímavý téma), tak se nebojte. Jo, holky nakonec dohromady daj vlastní divadelní soubor, ale všeobecně se to točí kolem divadla míň než jsem čekal.

Technická stránka je sladká jak kokteilová višeň, speciálně chibi animační střihy jsou jedny z nejlepších, jaký jsem viděl. Hudba i namluvení postav je taky na vysokým standardu, takže otázkou zůstává… co má tenhle seriál za problém?

Yua: Yeah, well, I look cute in anything.

Příběh nám poskakuje divnejma přískokama, úskokama a kotrmelcema. A chybí tomu nějakej, alespoň drobounkej směr a postupně se nám to s dalšíma dílama zhoršuje. Vtípky, co vás na začátku bavily, se s dalším a dalším opakováním proměněj v uspávací palice v držení nařachanejch neandrtálců.

A druhej zásadní problém je úplně nesmyslná frekvence fan services. Jako že tu máme plážovou epizodu je už u podobnejch seriálů v podstatě standardem, ale jak to tady autoři stříhaj mi přišlo až komický. Pokud v ostatních seriálech alespoň použijou nejminimálnější základ práce s kamerou stylem: slečně spadne kabelka, sedne si na bobek, aby ji sebrala, a my zjistíme RGB hodnoty barvy jejích kalhotek. Tak to je starej dobrej prověřenej způsob. Tady kamera sjede bez pádu čehokoliv.

A samozřejmě… aby to nebylo tak nápadný, tak občas se z čista jasna začnou slečny hromadně převlíkat a podobný akce. Korunku všemu pak nasazuje 9 letá ostřílená dětská herečka, která má (s prominutím) kozy jako vozy. To sem si už řek, že si fakt někdo ze mě dělá prdel. Opravdu, Japonsko? To když si jí mamka přivezla z porodnice, tak jí dala dudlík, plenky a podprsenku? To je náš poslední WTF hřebík do rakve.

Ruriko: You should all practice on your own now.

Pokud jste nenapravitelný fanoušci tohodle žánru, tak jo, dejte si to. Vtipný scénky tu jsou, WTF momenty taky, a často se jim zasmějete ještě víc. No pro ostatní… v daným žánru je to jen lehce nadprůměrnej kousek, takže radši mrkněte jinam.