Helix

2014 - 2015

5/10

Tall Ship Productions, Kaji Productions, Muse Entertainment Enterprise, Lynda Obst Productions, and Sony Pictures Television

Drama Thriller Fantasy Science Fiction

29.04.2017

Mám slabost pro kousky, kde se vyskytuje nějaká záhadná nemoc, virus, parazit (bonusový body, pokud je odněkud z vesmíru), … a vše se odehrává v prostředí sněhu, ledu, kde stupnice teploměru atakuje záporný čísla. Řekněme taková roztomilá a ideální kombinace pro čučení v letních měsících. Trable nastanou, když místo osvěžujících ledovejch kostech v koktejlu dostanete teplý pivo naservírovaný parazitem v ohozu číšníka.


Nutno zdůraznit, že ze začátku seriál jede v přesně v tom správným stylu a vcelku úspěšně se drží sice ne extra originálního, ale aspoň dobře odsejpajícího tempa příběhu. Problémy seriálu začnou vybublávat na povrch pomalinku. Je to takovej ten plíživej průser a la ninja v obchodu se shurikenama. Osobně bych byl naprosto ok, kdyby byla zachovaná původní premisa - záhadnej virus v arktický oblasti a CDC (Centers for Disease Control and Prevention) snažící se odvrátit katastrofu. Nějaký to koumáníčko při čučení do mikroskopů, nějaký to nakaženíčko, karanténa, mrtvolky, …

Bohužel místo toho nám zde Cameron Porsandeh (tvůrce seriálu) bez studu prezentuje důsledky svýho dobře pěstovanýho OCD, kdy totálně nerozdejchává scénáře, který maj hlavu a patu. Při starý dobrý hlášce V jednoduchosti je krása, dostává pravděpodobně hodně ošklivou vyrážku v bederní oblasti. Takže do příběhu tuhle přimíchá jednu mysteriozní záhadu a támhle přišoupne další. Většinu rozklíčujete sami, ty co ne, tak buď se nikdy nedočkáte rozuzlení či pointa je typu no to snad ne. Extrémní fantasmagorie často nefungujou no.

Alan: What am I looking at, a rescue?

Winger: Just the opposite. They’re going to kill everything.

Další stín na seriál hází ansámbl herců, který tancujou v B-éčkovým rytmu. Navíc jsou postavy seriálu všechny žalostně nesympatický a chovaj se povětšinou jak neskutečný trotlové. Kdybyste chtěli s nějakým týpkem ze seriálu jít na pivo či pipku pozvat na panáka, tak holt ve finále radši sedíte sami doma a do zblbnutí dokola brmláte slovo idiokracie jako svojí mantru.

Pokud se mrknu na technickou stránku věci, tak to musím říznout dle sezón. První je dost fajn, scény v interiéru vypadaj dobře a speciální efekty nedělaj ostudu. Samozřejmě v krajině, kde je jen sníh a led a tedy vám stačí jen jedna barva, se situace docela zjednodušuje. Druhá sezóna (ke který se dostanem později) už lehce pokulhává, hodně věcí se odehrává v exteriérech a připomíná to hru na kovboje a indiány někde na vesnici. Prostě docela nízkonákladová podívaná.

Amy: I don’t know that I’d let anyone do this to me without anesthesia.

Sarah: I can’t tell you what to do if I’m taking a nap.

Abych jen nedrbal, tak většinou nezmiňuju grafiku, typografii, … ale je to oblast, co se mi na seriálu líbila nejvíc. Ono taky v situaci, kde tuna věcí stojí za prdku, je dobrý vyštrachat jakýkoliv bonusy, který jsou k dispozici. Takže… vlastní poster je hodně fajnově graficky vyvedenej, u znělky zas jako kontrast k duchu seriálu ducá veselá hudba, která se vždycky zpomalí (efekt a la když vypnete gramec s hrajícím vinylem) před startem seriálu a na konci opět stejnej efekt, jen v reversním pořadí, takže zrychlovačka. V tomhle ohledu je prostě seriál docela stylovej a povedenej.

Většinou nijak zvlášť nerozlišuju jednotlivý sezóny seriálů, ale tenhle je v tomhle ohledu opravdu speciální. Nejenže se totálně změní prostředí, tuna postav, ale i duch seriálu. Celkový hodnocení není žádnej zázrak, ale pokud by existovala pouze první sezóna, tak by to nedopadlo tak žalostně. První sezóna je prostě docela slušnej thriller, kde si občas dá logika šlofíka, ale ve finále to docela dobře odsejpá a o napínavý chvilky tam není nouze.

Kyle: Come on, things are intense enough without you screwing with my head.

Sarah: Look Kyle, we really need to talk.

Kyle: About what? A five hundred year old man?

To pravý peklo okořeněný neštovicema přichází až s druhou sezónou. Ještě v žádným seriálu jsem nezažil takovou otočku v kurzu jako zde s příchodem sezóny numero 2. Nejenže se teploměr pomate díky přesunu děje na tropickej ostrůvek, ale trošilinku se nám obmění i postavy. Jako novej výchyt nás celou sezónu budou provázat časový posuny - co z toho, že vizálně vypadaj fajn, když jsou zbytečný a nedávaj moc smysl. Když během jednoho dílu uvidíte na TV nápis před X lety, tak si řeknete, že se zas někdo ožral u ovládací konzole stroje času.

Příběh je navíc totálně nezáživnej, většina postav prodělala pravděpodobně minimálně experimentální operaci mozku, takže jsou ještě větší trotlové než v minulý sezóně. Už po pár dílech budete vědět, kam to celý směřuje a garantuju vám, že finále to nebude moc pěknej pohled (+/- King Kongovo spodní prádlo po soutěži v baštění fazolí v Bulharsku). Jestli v první sezóně byl alespoň náznak budování napětí, práce s atmosférou apod., tak tady jde už čistě o vizuální bububu. Takže si dáte všechno - od mučeníčka, handjobů až po zfetovaný děti. A vše v prostředí přiblblý sekty. Juhuhu, radujme se z demence, co nám tu kvete přímo ve vzduchu.

Alan: Narvik, Mycrosis, they’re all just symptoms of a bigger sickness; immortals are the real plague.

Pokud se do tohodle veledíla zakousnete, tak opravdu… OPRAVDU… ignorujte existenci druhý sezóny. První je ryze béčkoidní záležitost, ale jako oddechovka se to dá zfouknout bez problémů. Druhá je opravdu silnej materiál, která je schopna snížit promptně vaše IQ na hodně nizoučký hodnoty.

Poslední revize: 07.07.2018