Gravity Falls

2012 - 2016

9/10

Disney XD

Animation Comedy Mystery Fantasy Science Fiction

18.05.2019

Musím se přiznat, že seriál Gravity Falls pro mě připravil jedno z velkých překvapení. Ač se na první pohled tváří, že je jen dalším kouskem z krabičky generických animáků, kde děti vyvádějí rošťárny a dospěláci se snaží udržet krok a zkazit jim jejich plány, které dětská mysl generuje jak na běžícím pásu v továrně na lentilky. Tak nakonec vše dopadlo jinak a musím se přiznat, že jsem se mýlil, hodně jsem se mýlil.


Sourozenci Dipper a Mabel odjedou na letní prázdniny ke strýčkovi Grunkle Stanovi do slušného zapadákova, který se chlubí názvem Gravity Falls. Strejda vám pravděpodobně hned padne do oka, protože se může pochlubit tunou vlastností, kterým neříkáme kladné. Takže má nejen bohatý trestný rejstřík, ale i slovník. Před civilizací se schoval v lesích, kde provozuje extrémně pofidérní krámek, který slouží jako past na turisty. Jeho trik spočívá v tom, že rýžuje na místním folklóru, takže vám s úsměvem na tváři prodá třeba králičí bobky, které vám představí jako ledvinové kameny bájného jednorožce. Seriál začne v docela klasickém duchu, který byste při podobné premise čekali. To znamená, že Stan není nadšený z toho, že se mu děti pletou pod nohama při provádění jeho kšeftíků a naopak sourozenci fungují lehce stylem hrom do police, takže naopak jim Stan často kazí jejich rošťárny.

Ale už v tento moment, budete řádně spokojeně pomlaskávat, protože kvalita charakterů atakuje horní příčky charaktero-metru. O strýčkovi již pár věcí víme a také nás notně pobaví jeho bručounství a vrtochy, ale sourozenci nejsou vůbec pozadu. Dipper je neskutečně dobrodružná povaha, které nedá žádná záhada spát. Mabel jde naopak do všeho po hlavě, je hyperaktivní a pravděpodobně vám vykecá díru do hlavy. Samozřejmě jak to tak mezi sourozenci chodí, tak tu a tam nějaký konflikt vyplave na povrch, ale i tak za všech okolností drží spolu a neváhají ani sekundu pomoci druhému když je ouvej.

Wendy: I think I’m gonna go stare at a wall for a while and rethink everything.

Ale samozřejmě tu máme pěknou řádku dalších postav. U Stana pracuje maximálně vyklidněný Soos, který má duši dítěte a také ohromnou pivní duši. Už jen jeho tón hlasu vás přesvědčí, že je vše ok, i kdyby vám nad hlavou soptila sopka. Pak je tu taky puberťačka Wendy, která je pro každou srandu a Dipper na ní může oči nechat. A pak samozřejmě, jak se dá očekávat, je tu tuna postaviček z městečka, které jsou vesměs minimálně bláznivé. Každopádně podobné postavy v jiných seriálech působí jen jako exoti pro rozjetí nějakého fórku. Zde si pamatujte, že je tu vždycky něco navíc, další rovina. I postava, co na vás náhodně vybafne z poza rohu, bude pravděpodobně hrát později významnější roli či přinejmenším se dozvíme její hodně košatou backstory.

Třeba Soos působí jako 100% ňouma, ale počkejte, když se někdo dostane do stavu, kdy mu hoří půda pod nohama. Pak se promění jak po zásahu kouzelným proutkem do jeho notně vyvaleného bříška v supermana a začne situaci řešit s chladnou hlavou. A takhle je to tady s každým. Stan nebude bručet non stop, Mabel nebude věčně dobře naladěná i s tím svým extrémně roztomilým prasátkem a Dipper zjistí, že ne jen dobrodružstvím živ je člověk.

Ale po spíše epizodním pojetí seriálu na začátku, kdy se extrémně zasmějete, určitě si zamilujete Mabel jako já a užijete si i drobných dramat, postupně seriál přehodí výhybku. Dipper najde záhadnou knížku, kde jsou popsané všechny mytologické bytosti údolí a další záhady, a v ten moment nahodí režim akčního Fox Muldera. A co ze začátku vypadá jen jako pouhé zpestření prázdnin se nakonec rozkošatí do stromu ještě větších záhad.

Stan: Sometimes I think: Is this all there is? Is life just some kind of horrific joke without a punch line? That we’re all just biding our time until the sweet sweet, release of death?

Postupně vám dojde, že za kulisou kresleného seriálu se skrývá mnohem víc. A hlavně, že je to celé extrémně dobře napsané. Není divu, že autor Alex Hirsch odmítl pokračovat v dalších sezónách, když tohle bylo napsáno na míru. Prostě příběh, co má start a konec. Žádné zbytečné natahování, vytahování klišé a seriálových stereotypů z řídké polévky či jiné záchvaty padoucnice scénáristů tolik běžné u seriálů made in USA.

Asi málokdo by hádal, že z prázdninového vegetu se nakonec může stát boj o to, aby nám celý vesmír nezamával neutrinovým šátečkem. A to vše v neskutečně vybalancovaném tempu. Žádné zbytečné natahování, vše je na svém správném místě jak dílky puzzle skládačky.

Samozřejmě nemám v úmyslu nahodit režim spoilování, ale připravte se nejen na detektivní práci, rozkrývání záhad a mystérií, ale i na extra šťavnaté finále i s převelice zákeřným hlavním zloduchem. I když po cestě samozřejmě potkáme další řádku postav, které zrovna neaspirují na to stát se dobráky od kosti. Seriál také extrémně dobře pracuje s očekáváním fanoušků. Ty v průběhu, kdy se seriál vysílal, samozřejmě zaplavovali boardy teoriemi, konspiracemi a klasicky hlavně blábolením. A hlavně v průběhu druhé sezóny jsem měl pocit, že nejen seriál schválně nahazuje další šťavnaté pasti pro fanoušky, ale tu a tam se smiluje a nějakou záhadu rozluští. Ale vše v přirozeném rytmu, kdy prostě vše do sebe začne zapadat jak naleštěný hodinový strojek.

Dipper: So maybe I don’t have muscles, or hair in certain places, and sure, when a girly pop song comes on the radio, sometimes I leave it on! ‘Cause dang it, Top 40 hits are in the top 40 for a reason, they’re catchy!

Seriálu se neskutečně dobře povedlo vybalancovat epizodní události a neztratit z dohledu ani na chvíli hlavní téma seriálu, hlavní dějovou linku. A ta je pravděpodobně lehce temnější než by kdokoliv očekával. Nabízí se tak paralela se seriálem X-Files. Taková ta fajn kombinace vtípků a srandiček, vystřídaná velmi vážnými událostmi, temnými brrrr… případy.

Technické zpracování je naprosto bez chybičky. Jak vidíte i na okolních obrázcích, tak graficky jde o vskutku roztomilou záležitost. Pokud k tomu připočtete, to co na obrázcích nevidíte, tedy animace, tak ty se taky nestydí. Ale to co tomu dává ten pověstný šťouch, co to posouvá do nebeských výšin, je namluvení postav. Všichni odvedli perfektní práci, ale speciálně Kristen Schaal jako Mabel je učiněný zázrak. Vždycky jsem si myslel, že nikdo nedokáže na západě namluvit moe postavy, aby to neznělo trapně. Ale Kristen by to rozhodně jako z mála dala.

Stan: See, I lied to you. In addition, I’ve been parking in handicapped spaces, shoplifting fireworks, and smuggling endangered animals across multiple state lines. Also, you’re fat.

Gravity Falls ukazuje, že lámat hůl, chůdy či sněžnice nad novodobými animovanými seriály ze západu je předčasné. V tomto případě se opravdu podařilo na jedničku a máme tu výjimečné dílko, které každému doporučuji zkouknout. Zasmějete se, zadumáte si nad záhadami, budete sedět na krajíčku gauče při napínavých scénách.