GATE

Gate: Jieitai Kanochi nite, Kaku Tatakaeri

GATE(ゲート)自衛隊 彼の地にて、斯く戦えり

2015 - 2016

7/10

Anime Action Military Adventure Fantasy

26.05.2018

Tenhle seriál u některejch jedinců vyvolává zajímavý reakce a tudíž můžeme směle říct, že je trošku kontroverzní. Ale ruku na srdce, myslím, že to není až tak žhavý jak se nám to militaristicky smaží. U vojenskejch kousků se prostě dá čekat trošku tý logiky ve stylu zelenejch mozků, ne?


Isekai žánr se v současnosti veze na vlně popularity a GATE je (za mě) povedeným přírůstkem. Příběh začíná lehounce zmateně a bez přikrášlení musím říct, že první epizoda je docela špaténka. Ale minimálně zažijeme na vlastní oči historickej okamžik, kdy se v Japonsku zčistajasna objeví portál, kterým přihopsaj na koních i pěšo zajimavý fantasy postavičky. A místo přátelskýho uvítání s tunou umně zabalenejch dárečků… v prackách třímaj meče… velký a ostrý meče.

Samozřejmě když to srovnáte s vybaveným moderních armád, tak nebudu nijak zvlášť spoilovat, když řeknu, že krom týhle potyčky se nějaká velká (a úspěšná) agrese z rukou obyvatel fantasy světa nekoná. Naopak Japonsko vyšle armádu a na druhý straně brány vytvoří vojenskou základnu. V seriálu tak budeme převážně sledovat osudy posádky, která se tam uvelebí. Dění budeme sledovat očima Youji Itamiho, prvního poručíka, kterej je ve svým volným čase zažraným fanouškem mangy, fantasy světů a postaviček, který maj kočičí ušiska… ženskýho pohlaví, takže řekněme, že konečně se jeho práce lehce stane i koníčkem. Protože samozřejmě fantasy svět za branou nabízí draky, starou dobrou magii a samozřejmě i ušatý slečny.

Rory Mercury: Ruling over death means ruling over life. Death is the climax of life. To have the best death, you must honor life.

Takže zjednodušeně taková malá invaze proběhne opačným směrem - na jedný straně JSDF (Japan Self-Defense Forces) a na druhý… no křováci s lukama a šípama. Vzhledem k tomu, že armáda si s sebou přiveze i tanky, vrtulníky a dokonce stíhačky, tak nemusíte bejt Nostradamus, abyste si udělali obrázek o výsledku takovejch potyček. Ale na druhou stranu je jasný, že je to svým způsobem docela zábava. Ale pokud by seriál jel v tomhle stylu celou dobu, tak bychom se asi uzívali k smrti. Protože jediným tvrdším… šupinatým oříškem jsou tu jen draci epickejch rozměrů.

Seriál je zajímavější z několika důvodů. Youji Itami je zvědavej na novej svět, takže proběhne nějakej ten turismus a doplní si soukromej harém. Ano, seriál sleduje klasickej modus operandi harémovek, ale v tomhle případě je tu jen pár lehounkejch ecchi momentů, jinak je to docela na pohodu. Holčičí partu tvoří Tuka Luna Marceau - elfka, Lelei la Lalena se ohání magií a Rory Mercury je polobohyně a apoštolka boha války, která se zas ohání sakra brutální halapartnou. Samozřejmě poslední zmíněná je největším a nejzábavnějším seriálovým klenotem. Nesmíme taky zapomenout na zrzku Piñu Co Ladu (ne, jméno jsem si opravdu nevymyslel). To je dcera místního císaře a stane se vyjednavatelkou mezi Japonskem a místním císařstvím.

Lelei la Lalena: Only humans, with their short lifespan are driven to solve every problem they encounter. It is how they live.

Dalším zajímavým faktem je, že v isekai máme většinou transport jen jedním směrem, ale tady furt probíhá minimálně komunikace diplomatickejma kanálama. Itami a spol. se spolu vydaj i do našeho světa. Škoda, že s touhle myšlenkou autoři nelaškovali víc, protože to byla pro mě jedna z nejzábavnějších epizod. Slečny nakupující hadříky nebo Piña a její novej objev v podobě zajímavýho žánru mangy, kde se k sobě mužský protagonisti docela maj.

Jak sami vidíte, seriál nabízí docela rozmanitou řádku pochutin. Kdo má rád akci, tak si určitě přijde na svý. Samozřejmě i místní honoraci brzo dojde, že přímý boje nedávaj moc smysl a uchýlej se ke guerilla válce a tahání politickejma nitkama. Klasickej kujem pikle styl se rozjede ve velkým a trošku zabrouzdáme do politickýho žánru. Je tu i dost oddechovej epizod a občas seriál jede v dost relaxačním tempu. World building samotnej není špatnej a postavy jsou zábavný. Ale jak to tak bejvá, u draka vždycky nenajdete jen zlatej poklad, ale občas i jeho veledílo po prvním ranním kafíčku.

Rory Mercury: Girls are happier when they’re the only one you’re nice to.

Hodně lidí kritizuje seriál za přehnanou propagaci JSDF. A vše možná tu a tam připomíná (i když třeba jen jako podprahová zpráva) náborový video do světa, kde vládne zelená. V seriálu jsou diplomatický rafání na mezinárodní úrovni a samozřejmě Japonsko resp. JSDF vždycky vyjde ze všeho jako parta andělíčků na nevinným pikniku. Ale osobně mi to přišlo v pohodě a to sem na propagandistický vojenský záležitosti plný patriotismu (koukám na tebe Hollywoode) dost háklivej.

Větší problémy jsem viděl v jinejch oblastech. Příběh (a to hlavně v druhý půlce seriálu) je trošku bordýlek. Ona kombinace militaristický akce říznutá politikou není úplně můj šálek kávy. Bohužel díky událostem, který na nás vybafnou, je tuna postav, který mě bavily, odsunuta do pozadí. A to u mě dost utlumilo nadšení. Seriál rozhodně nestojí moc na komediální složce, ale naprostá absence vtípků taky ke konci docela nudila.

Youji Itami: Did you know, if a colony of ants gets rid of the laziest one, another one will just start being lazy instead?

Zábavnej seriál, kterej vkročí do jinýho světa doslova v kanadách. Slušná akce, špetka humoru a docela rozmanitá snůška postaviček. Příběh má cestou určitý problémy udržet vaši pozornost, ale úplně špatnej taky není. Technický zpracování je naprosto v pohodě. Neohromí. Ale ani neurazí. Prostě fajn jízda fantasy světem s dost zábavnejma momentama. Občas promíchaná s nudnějšíma okamžikama, ale naštěstí v ne tak velký koncentraci, takže kóma nehrozí.