Galavant

2015 - 2016

6/10

ABC Studios and Rhode Island Ave. Productions

Comedy Musical Fantasy

13.05.2017

Pokud se podrobněji mrknete na seznam žánrovejch tagů u tohodle kousku, tak zahlídnete vražednou škatulku zovoucí se muzikál. Nebudu chodit dlouho kolem studený kaše ani rozteklejch nanuků, ale pro mě osobně je to naprosto děsivá věc a postrach. Jedinou záchranou naštěstí je, že celej seriál je svým způsobem hodně podivnej a navíc okořeněnej dost přiblblým humorem, takže muzikál do toho blázince docela sedne.


Příběh se odehrává ve středověku lehce šmrncnutým pohádkovou polevou. V hlavní roli tu máme Galavanta, což je typickej hrdina, jehož jedinou misí je najít princeznu, dát ji pusu, oženit se a po svatbě zjistit, že jim to neklape v posteli. A přesto se jim samozřejmě narodí synátor, kterej dostane jméno Hloupej Honza a hippie dcerka, která miluje květiny, tak vyfasuje v občance Šípkovou Růženku.

Naštěstí brzo zjistíme, že nebudeme sledovat klasickou pohádkovou strukturu příběhu. Jeho vyvolená, princezna Madalena má trošku jiný představy o životě. Starý dobrý prašule nejsou špatnou alternativou, takže to proběhne celý lehounce jinak a Galavant dostane ultra ostrý kopačky kanadama s krajkou.

Isabella: You’ve been screaming like a castrated hyena for the past ten minutes.

Galavant si následně po fiasku zrekapituluje život a rozhodne se pro perspektivní kariéru alkoholika a povaleče. A příběh by nám v tuhle chvíli v podstatě mohl skončit happy endem (nebo ne?), ale celý se nám to zas lehce zkomplikuje.

Galavantovi se do života přimíchá další ženský stvořeníčko Isabella (ztvárněná herečkou Karen David, kterou mám rád) a příběh se nám v tu chvíli slušně rozjede.

Když už mluvíme o hercích a herečkách, tak samotnej Galvant (Joshua Sasse) mě nijak zvlášť nepřesvědčil. Mallory Jansen v roli Madalleny je správná potvora, ale seriál táhne hlavně neurotickej, despotickej chlap bez koulí Král Richard, kterýho výborně ztvárnil Timothy Omundson. Jeho věrnej souputník se honosí jménem Gareth (Vinnie Jones), kterej za něj dělá černou práci.

Galavant: I feel like I’m back to my old self again. King Dick’s not gonna know what hit him.

Seriál je trošku bizardní podívaná. Lehce to máme říznutý ve stylu Monty Python. Půlka fórků už byla slyšena a viděna x-krát v minulosti - takovej ten trapas, kdy je vám pointa jasná hned na začátku a jen čekáte kdy se na světlo konečně vyhoupne překvapivá pointa. Další srandičky jsou ale zas naprosto dokonalý, kdy se válíte po podlaze jak Roomba po zásahu kulovým bleskem.

Ač se příběh odehrává ve středověku, tak v dalších dílech se nám tam objevuje i dost fantasy prvků jako magie a různý fantaskní stvořeníčka. Samozřejmě v rámci udržení bláznivosti příběhu na přiměřeně bláznivý úrovni, tak tuna aspektů přichází i z našeho současnýho světa jako profesionální plánovač svateb (a pravděpodobně je to i stejnej chuj jako v našem světě). Takže jen se připravte, že je tu hromada sebeparodujících prvků.

Nepřehlédnutou součástí je bohužel i ta muzikálová. Takhle vlastní písničky nejsou jak z Disney dílny. Textová část je samozřejmě, jak se dalo čekat, notně opepřená narážky, dávkou vulgarit a dvojsmysly. Takže čas od času se dá u toho i ušklíbnout. I když je to lehce smutnej škleb. Ale pokud máte k muzikálům přístup jako já, tak budete trpět jak ve frontě na poště, kde jako bonus rozdávaj něco zdarma.

Galavant: Can’t we just have a normal adventure?

Přese všechno mě seriál docela bavil. Tedy hlavně první sezóna. Ta má slušnou (i když lineární) příběhovou linku a je víc napěchovaná vtípky z tý kvalitnější kategorie. Není to majstrštyk, kterej má potenciál atakovat horní příčky vaší seriálový hitparády. Ale i tak pořád slušná jízda.

Druhá sezóna nám postavy seriálu rozmetá nejen zeměpisně, ale i zápletkově. A i když bychom v první sezóně intelektuální hloubku hledali marně, tak tady je to už hodně řídkej guláš. Vypadá to, jak kdyby autoři ani existenci druhý sezóny nečekali (a malý poděkování herců při startu tomu nasvědčuje). Takže scénář šel kvalitativně hodně dolů. Vše je roztahaný. Struktura seriálu brečí v koutě. A u vtípků se spíš už tahalo z nádoby těch horších kousků. Skoro jak kdyby šlo o nádobu porcelánovýho typu. Ale naštěstí zde pořád najdeme hodně vtipný scénky jako nezapomenutelnou bitvu mezi obry a trpaslíky.

Galavant: Can we just focus? We’ve got a castle to storm! The sun’s almost perfect for hero lighting… I should do some push-ups.

Pokud jste fanouškem muzikálů, nevadí vám injekce podivný a bláznivý zábavy, a při sledování pohádek vám nenaskakuje vyrážka na divnejch místech těla, tak vyzkoušejte. Nemám přehled, ale myslím, že moc muzikálovejch seriálů po světě neběhá. Není špatný si zkusit jednoho chytit.

Pokud máte podobný preference jako já, tak PLAY tlačítko zmáčkněte asi jen v případě zajímavejch okolností. V mým případě to bylo o tom, že první sezóna byla celá free na iTunes store a jelikož věci dotahuju do konce, tak jsem byl v pasti a odpálil pak i druhou sezónu. Naštěstí celková stopáž je asi 6 a půl hodiny, takže se nejedná o nějak zvlášť velkou časovou investici.

Poslední revize: 18.08.2018