Futurama

1999 - 2013

9/10

The Curiosity Company, 20th Century Fox Television, and Fox Television Animation

Animation Comedy Fantasy Science Fiction Drama

19.01.2019

Futurama není seriálem, který je asi nutné někomu představovat. I já sám sem ho viděl X-krát, ale představte si moje překvapení, když jsem zjistil, že jsem v minulosti nikdy neviděl poslední dvě sezóny. Takže se pojďme spolu vypravit do budoucnosti… Jelikož i pro mě se na konci cesty skrývalo ještě nějaké to překvapení.


Pravděpodobně jste někdy zahlédli animovaný žluťáky, co se vesele proháněli po obrazovce. Taky se tam už prohánějí od roku ‘89. Jde samozřejmě o kultovní seriál Simpsonovi. A možná Matta Groeninga začala iritovat žlutá barva a uznávám, že pravděpodobněji prostě jen chtěl zkusit něco zbrusu nového. Scénáristé si dali pár pivek a hodili nápady na papír a tak nějak vznikl seriál Futurama. Nevím, zda v té chvíli už autorský tým tušil, že se rodí něco fajnového, ale minimálně vznikla originální premisa. A ta místo klasického tématu západních animáků, které se točí okolo dysfunkční rodinky v zapadákově, sáhla po něčem zajímavějším. A tím je život na Zeměkouli v budoucnosti, kde je dysfunkční už naprosto všechno.

Philip J. Fry je naší hlavní poflakující se postavičkou. Při jednom extrémně smolném dni jako poslíček s pizzou, kdy život vypadá na pikaču, spadl do kryogenické komory a probudil se do nového světa po 1000 letech. Můžeme říci, že si slušně zdříml. Naštěstí se ukáže, že se i v nové době potuluje jeden z jeho příbuzných. A to je prototyp klasického bláznivého profesora. Jmenuje se Farnsworth a užívá si naplno svojí senilitu. Vlastní rozvážkovou službu, takže se nás milý Fry stane opět poslíčkem. Jen si holt rozšíří sortiment zboží.

Lidi se obklopují lidičkami z podobného těsta jako oni sami a tak není překvapením, že se celá firmička Planet Express hemží extra podivnými existencemi, magory a exoty. Tím pádem se od první chvíle Fry cítí v novém kolektivu jako ryba v tůňce.

Bender: Bite my shiny metal ass!

Je tu jednooká Leela, chlastající a kouřící neřád - robot Bender, dreadatý účetní Hermes, zbohatlická asiatka Amy či šílený krabí emzák Zoidberg, který předstírá, že je doktor a nepředstírá, že je houmelesák. Pokud bych vzal v úvahu i vedlejší postavičky, tak to sepisuji do aleluja. Úžasnost světa Futuramy je v existenci množství různých podivných postaviček, které často vykouknou na světlo při víc příležitostech. Takže pokud v jedné epizodě zahlídnete růžového robota s vtipnou anténkou, tak klidně na vás vybafne znova… tím teď myslím zmíněnou anténku… až v další sezóně.

Postavy jsou opravdu klenotem seriálu a málokdy zažijete, aby vás při takovém množství osobně žádná z nich vysloveně neštvala. Ale tady se to prostě podařilo. I u neskutečných exotů jako je třeba kapitán Zapp Brannigan se budete bavit. Místo toho abyste ho kopli na malý dvorek a připravili si masivní bič. A pokusili ze při tomto extrémní výcviku z něho toho absolutního trotla vymlátit.

A to mě přivádí k dalšímu úžasnému aspektu seriálu a to jsou drobné reference a vtípky, kterými se seriál hemží jak les otravným hmyzem za letního dne. I událost bez jakýkoliv signifikance na vás vybafne jak nakrklá vojenská hlídka a najednou se vám nad hlavou rozsvítí imaginární žárovka a všechno začne dávat smysl. Samozřejmě je tu také tuna pop-kulturních odkazů, ale vzhledem k tomu, kdo za seriálem stojí, se to dalo čekat.

Turanga Leela: Just make a simple cake. And this time, if someone’s going to jump out of it, make sure to put them in after you cook it.

Seriál je sci-fi záležitostí a musím smeknout klobouček, protože využívá prostředky tohoto žánru na 100%. Na obrazovce zažijete všechny klasické propriety od cestování časem, zkoumání exotických planet a jejich obyvatel, mutanty, roboty, inteligentní opice, mimozemské invaze až po extrémně bláznivé vynálezy především z rukou profesora. A taky mě bavilo, že svět v budoucnosti není ve stylu přetechnizované cyberpunkové vize. Ale spíš je stylizovaný jako steampunková retro záležitost.

Seriál jede v epizodním stylu, ale je tu dost prostoru pro různé paralelní příběhy, dlouhodobější události táhnoucí se přes X epizod i sezón. Předně je to samozřejmě velká prdel. Nechci si hrát na intelektuála, ale většina kreslených seriálů pro trošku odrostlejší publikum jede většinou ve stylu sitcomů. Zde je samozřejmě taky tuna slapstick komediálních scének a jednoduchého situačního humoru, ale na druhou stranu velmi často je nutno koukat mezi řádky. I jednoduchá hláška ve finále může být trefným sociálním komentářem či utahováním si ze sci-fi klišé z jiné filmové franšízy. Samozřejmě, když zahlédnete laserové mečíky či panáky v hrozných elastických uniformách, tak i váš pes rozšifruje, že jde o Hvězdné války a StarTrek.

Professor Hubert Farnsworth: There’s no scientific consensus that life is important.

Škoda, že seriál byl ukončen trošku předčasně, protože čísla nevypadaly dostatečně sexy pro televizi. Sice poslední 2 sezóny mi přišly lehounce slabší (ale to může být tím, že sem je viděl poprvé, jak jsem zmínil v úvodu), ale kreativní dech určitě nedocházel. Renesance přišla později a seriál si vysloužil nálepku kultovní záležitosti. Důkazem je i docela slušná sbírka Futurama filmečků, které přišly po seriálu. Tuna hlášek pronikla do obecného povědomí. Aneb kdo by z vás nevěděl, že na smrti snu-snu není úplně všechno na pikaču, ale i na piču. Nebo že roboti musí konzumovat alkohol ve velkém, jinak se dostanou do slušného maléru v podobě kocoviny.

Ať se děj odehrává v budoucnosti, tak ukazuje, že se v podstatě nic moc nezměnilo. Lidstvo řeší ty samé problémy stále a stále dokola. A pravděpodobně vždycky bude. Ano ve srovnání se současnými seriály působí Futurama něžněji. Není to brutálnější jízda vesmírem jako třeba Rick and Morty a postavy dokáží říct vtipnou hlášku aniž by tam 10x zaznělo fuck. Futurama má skoro takové devadesátkové retro aroma. A musím říct, že mně vonělo jako pekárna v ranních hodinách.

Fry: This is a cool way to die!

Kreslený seriál Futurama považuji osobně za špičku západní produkce. Viděl jsem ho několikrát a i při dalším sledování jsem vždycky našel něco nového a jak trouba jsem se smál znovu stejným vtípkům. Ano, k dokonalosti mu chybí pár krůčků. Některé epizody se zas 100% nepovedly a některé vtípky nejsou až tak vtipný. Ale i tak si myslím, že by ho každý měl zkouknout jako já. Stačí tedy jednou. V tomhle má seriál na druhou stranu trošku plus, že se nejedná o nekonečný TV plivátko. Sakum prdum je to 140 epizod a to je oproti třeba Simpsonovým jen kapka v moři.