Flip Flappers

フリップフラッパーズ

2016

8/10

Anime Sci-Fi Comedy

12.08.2017

Je to nemilosrdnej a zároveň i věčnej souboj, kde vítěz nezná slitování. A občas nám to dopadne tak, že forma vyhraje nad obsahem. Osobně jsem s tím naprosto ok, protože pokud je forma v kvalitě Flip Flappers, tak člověk nemůže mít námitky. Dlouho jsem neviděl takovýhle grafický orgie, z kterejch jsem si sed na prdelku.


Takhle… obsah není přímo špatnej, ale příběh je trošinku divnej. A to hlavně proto, že pokud odebereme opatrně kávovou lžičkou pěnu okolo, tak nám zůstane jádro, který je v podstatě klasickým hrdinským příběhem, kde vyvolenej či vyvolená je na cestě plný překážek, kdy se dopracuje nakonec k pár klíčovejm hodnotám jako přátelství a ve finále ukáže prostředníček hlavní zlounce či zlounovi a pošle ho kam slunce nesvítí a měsíc relaxuje.

V našem příběhu se týhle hrdinský role zhostí školačka Cocona - normální sympaťanda, co žije se svou babičkou. Ta jednoho dne čirou náhodou potká slušně ztřeštěnou a energetickou zrzku Papiku, která ji přivede to světa Čistý iluze, což je taková veselá alternativní dimenze, kde jsou nastolený divný pravidla fungování světa a vše je zabydleno bizarníma příšerkama a postavičkama.

Flip flapping!

Svět Čistý iluze není jen o dobrodružstvích, který často připomínaj psychedelický blouznění starýho indiána. Naše holky kopou za tým složenejch z docela podivnejch existencí. A úkolem je v alternativním světě sbírat krystaly. Není to úplně procházka zahrádkou s bonsai stromkama, protože je tu ještě nepřátelská frakce, která se snaží o něco podobnýho. A pokud máme střed zájmů, tak co z toho plyne? No ano, bojůvky. Pokud k tomu připočítáme, že jednotlivý světy maj často unikátní pravidla fungování a ne zrovna vždy přátelsky nakloněný potvůrky, tak dobrodružství je často dobrodružstvím s velkým D.

Cocona: What in the world was that?

To že světy jsou občas útulný jak rybník s rodinkou piraní je důvodem, že holky potřebujou nějaký to eso v rukávu. A eso vytáhnou, když využijou sílu krystalů a proměněj se ve stylu magickej anime show v mlátičkový holky.

Pokud by byl příběh jen o sbírání krystalů, tak by to asi byla nuda. A to že s Papikou kamkoliv cestuje i robot TT-392 s přezdívkou Bu-chan by asi nestačilo k naplnění představ o epickým příběhu. Ač epizodní zápletky jsou fajnový - např. Yayaka a její dilema, ač členkou konkurenční frakce, tak má ráda Coconu apod. Tak hlavní příběh se chová stejně bláznivě jako světy a na rovinu musím přiznat, že se připravte na momenty, kdy začnete odříkávat WTF mantru, protože nebudete mít absolutní tucha, co se to právě na obrazovce odehrává. Podobný bubáci zmatenosti na nás začnou vyskakovat hlavně v druhý půlce sezóny. A ač grafický zpracování neztrácí ani kousek z kvality, tak příběh se postupně podivně zašmodrchává a je to pro mě hlavní důvod, proč se hodnocení nechlubí čistě kulatou desítkou.

Papika: I’ll catch you if you’re about to fall.

Tématiky Čistý iluze dala autorům tohodle seriálu, tedy studiu 3Hz, do rukou mocnou zbraň a to možnost kreativního vyblbnutí s jednotlivejma světama. Od mýho oblíbenýho psychedelickýho ztvárnění postapokaliptickýho světa ve stylu Mad Max, tedy písek, písek a zase písek. Přes futuristický město budoucnosti ve stylu Tron. Až třeba po jeden bláznivej svět s tak pochmurnou atmosférou až sem se oklepal.

Umělecký ztvárnění už jsem vychvaloval. Vaše očka opravdu zaplesaj. Neskutečně krásný statický obrazy v pozadí a geniálně zvolená paleta barev k tomu. Hudební složka i spolu se zvukovejma efektama excelentní.

qr3ETInqs.

Tenhle seriál je unikátní v tom, že má v sobě prvky ze všeho a stále drží slušně pohromadě. Máte chuť na sci-fi? Máme. Horror? Máme. Drama? Taky. Slice of life? To si pište, že jo. Osobně jsem víc preferoval cca první půlku sezóny, protože šlo o takovou volnou jízdu. Hafo věcí zůstalo s nálepkou “vylož si jak chceš, nebudeme prozrazovat víc” a tuhle cestu povětšinou preferuje, protože můžu použít vlastní fantazii k tomu, abych si věci vyložil po svým.

Když se ale autoři rozhodnou odkrejvat věci a vysvětlovat je, tak vás dostanou do situace, kdy to občas přestává dávat smysl. Přitom hlavní dějová linka je velmi jednoduchá. Nevím proč se tuhle linku rozhodli promíchat v šejkru s LSD.

Pokud máte rádi umělečtější přístup v anime či máte rádi příběhy co plynou stylem prdu ve výřivce, co je ve vakuu a tedy chovající se často nepředvídatelně, tak se připravte na pěkně barevnou jízdu.

Přeju veselej flip flapping!