ERASED

Boku dake ga Inai Machi

The Town Where Only I am Missing

BokuMachi

僕だけがいない街

2016

8/10

A-1 Pictures

Anime Mystery Psychological Supernatural Seinen

11.05.2019

Erased je velmi populární anime seriál, což je i lehce překvapující, protože se nezabývá úplně oddechovým tématem a ani to není akční řežba dětí s ohromnými meči. Místo toho jde o psychologický thriller s prvky nadpřirozena. Ano, cestování časem obecně spíš padá do škatulky sci-fi, ale zde je ten stroj času ne produktem vědce v nějaké laboratoři, ale spíš vlastního mozku.


Seriál je v podstatě obdobou temnější kriminalistické verze hry na kočku a myš, kdy kočka má vražedné choutky a ještě ke všemu jejími obětmi jsou děti. Takže jak se říká v továrně na tmel… trošku přitvrdíme. A hned na začátku musím říct, že hned od první epizody budou rozptýlené veškeré pochyby, zda i podobnou látku je možné zpracovat dostatečně realisticky v 2D. Nutno smeknout klobouček s kopretinou, evidentně to není žádný problém.

Komplikace spíš nastávají u mě, protože vzhledem k tomu, že seriál jede v duchu detektivních žánrů, tak je problematické udržet pusu na uzdě a vše nevyžvanit. Proto nadhodím děj pouze první epizody více do detailů. Zbytek pak je jen na vás, zda se na seriál podíváte či ne.

Satoru Fujinuma: When you tell other people about your dream, don’t you think, “What if the dream doesn’t come true?”

Naším protagonistou je 29letý Satoru, který rozváží pizzu a ve chvilkách volna aspiruje na to stát se kreslířem mangy. Naše až ostudně obyčejná hlavní postava má naštěstí jednu speciální schopnost zvanou Obnovení, díky které by měl pravděpodobně v nejbližším krejčovství slušnou slevu na hrdinský super obleček. V praxi to znamená, že vidí dopředu, co se stane. Takže dokáže například zabránit nehodě, čehož budeme svědky hned v první epizodě. V podstatě sofistikovanou manipulací času přetáčí tak dlouho než dá věci do pořádku.

Pokud budete čekat, že budeme sledovat jeho super hrdinské kousky, tak je tu klasický zádrhel. Satoru nemá nad touto schopností nic moc kontrolu, takže ve skutečnosti si časové posuny spíš zahrávají s ním než naopak. Věci ovšem naberou opravdu rychlý spád, kdy je jeho vysoce sympatická mamka zavražděna mysteriozním zabijákem v klobouku. Samozřejmě ve stylu hollywoodských thrillerů je Satoru nalezen nad mrtvou muži zákona v tom nejhorším okamžiku. Evidentně je to kluk štěstěny s hodně špatným timingem. Ruce od krve, oběť, … vypadá to, že justiční systém bude mít tentokrát velmi lehkou práci.

V tento dramatický okamžik se probere k světu jeho schopnost hopsání časem a tentokrát se povede jeden fakt mega skok. Satoru se přenese do doby před 18ti lety, kdy je 10leté škvrně na základce a my bohužel tak trochu zamáváme šátečkem aktuální časové lince. Bohužel píši proto, že mě ta současnost dost bavila, sympatická spolupracovnice z pizzerie a práce, co vám dá dost příležitosti provádět techtle mechtle s časem. Převážná část děje se ovšem bude odehrávat v minulosti. Ale pár časových skoků ještě zažijeme. Neubráníte se ale pocitu, že v tomto případě jde spíš o berličku k tomu, aby si autor poskládal děj seriálu tak, jak se mu to hodí.

Gaku Yashiro: Good deeds and evil deeds are essentially the same. They’re both just people’s actions to make up for a defect in themselves.

Skok do milosti, kdy se Satoru pohyboval po chodbách základní školy, je samozřejmě příležitostí změnit události minulé a tím i ty budoucí. Protože ruku na srdce, pokud cesta končí v bodě vraždy jeho matky, tak se s tím pokusí něco udělat. Je to tedy ve stylu všech časovkových záležitostí, které všechny staví na jasném faktu, že kauzalita je pěkná děvka.

Takže sledujeme stejné události, co se stali před dávnou dobou, z pohledu Satoru, který je prožívá znovu. A vzpomínky na to, že na jeho škole a v okolí došlo k vraždě X dětí. Za ně byl odsouzený sice lehce podivný maník, ale Satoru je přesvědčen, že vše bylo trochu jinak a spíš měl Jun Shiratori smůlu, kdy si s ním osud zahrál nečistou hru. Odsouzený byl extrémně naivní a přitěžující okolnosti z něj udělali ideálního obětního beránka.

Samozřejmě jak má informace o přesném datu, kdy došlo ke zmizení někoho, tak drží slušné eso v rukávě. Ví, že první obětí byla jeho spolužačka Kayo, které ke vší té smůle, co ji osud připravil, ještě pochází z extrémně dysfunkční rodiny, kde je domácí násilí a šikana na denním pořádku.

Takže v podstatě sledujeme temnější detektivku a mysteriozní drama, kdy Satoru bojuje proti nitkám osudu. Naštěstí v tom není úplně sám, jeho máti má takový šestý smysl a evidentně i ze střípků pochytí, o co tady jde. Ano, časový skok přináší i výhody, logicky je mamka Sachiko v minulosti zdravá jako řípa. Dalšími spolubojovníky jsou pak spolužáci Kenya a Hiromi (ten je jednou z největších záhad seriálu, protože jsem neměl až do konce páru, zda je to kluk nebo holka).

Tak nějak tu tedy máme rozehrané karty, bohužel nic není úplně tak úžasné, jak se nás hodnocení na různých serverech snaží přesvědčit. Ta velká záhada bohužel není ve finále až tak tajuplná. A tím myslím objevení identity vraha. Jelikož většina postav jsou děti, tak počet dospělých spočítáte na prstech jedné ruku. A nemusíte mít přezdívku Centrální mozek lidstva, abyste prstem neukázali velmi rychle na tu správnou.

Sachiko Fujinuma: You should focus on a positive result. Nothing ventured, nothing gained.

Vlastní seriál má velmi dobré tempo po celou sezónu, slušně to ubíhá a přitom nemáte pocit, že je to uspěchané. Různé berličky, které se snaží příběh a postavy dosadit do těch správných pozic, aby vše jelo jak na běžícím páse, sice působí často přeumělkovaně a vykonstruovaně, ale to je známý neduh tohoto žánru.

Osobně mi asi nejvíc vadil až moc velký důraz na časovou linku v minulosti. Když to řeknu na ostro, tak 30cátník v těle kluka se snaží zachránit svoji přítelkyni ze základní školy? Ehm, teď už to nezní tak parádně, co? Pokud k tomu připočtete fakt, že se u jednotlivých postav seriál moc nevytáhl, tak jejich interakce holt trošku vázne. Jasně Kayo je roztomilá, ale v podstatě jednoduchá postava, která ma jediný cíl a to, aby vám ji bylo líto. A celá ta její šílená rodinka působí už jako trochu moc. To je volba no. Buď se nechat zabít vrahem nebo svojí rodinou. Ostatní charaktery tuší, že Satoru není úplně ve své kůži, a speciálně Kenya se snaží jednat dospěleji na svůj věk. Ale ve finále jsou to pořád děti.

Přes tyhle mouchy a další oblíbený hmyz se jedná pořád o velmi slušný seriál, který si holt pravděpodobně vzal až moc velké sousto, takže pár věcí zaskřípe. Minimálně jsem rád, že seriál nevyznívá do ztracena, ale je velmi dobře uzavřený, takže se určitě nebojte poslední epizody. Protože přijde vše, v co jste doufali.

Kenya Kobayashi: Superheroes often get the short end of the stick.

Velmi dobrý seriál, který doporučuji konzumovat po menších soustech, protože se zabývá tématy, které se nehodí k odpolednímu čaji a sušenkám. Technicky k tomu nemám moc připomínek a pouze 12 epizod přináší docela napínavou podívanou, které by si neměl nikdo nechat ujít. V rámci anime jde docela o originální podívanou a to se počítá.