Dexter

2006 - 2013

8/10

Showtime Networks

Drama Mystery Crime Suspense Thriller

29.07.2018

Tak samozřejmě můžete natočit biografickej film o Gándhím, ale co ten náš steak připravit trošku krvavější? Každodenní starosti a radost seriovýho vraha zní jako dobrej námět, ne?


Jeff Lindsay a jeho knížky o Dexterovi daly vzniknout velmi zajímavýmu seriálu, kterej se jednoduše jmenuje jako hlavní postava, tedy Dexter. Sledujeme každodenní cvrkot života maníka, co si našel opravdu zajímavý hobby - zabíjení. A jelikož by si vraždící maniak běhající po Miami asi nevysloužil u obecenstva dostatek sympatií, tak k popularitě mu rozhodně nemalou měrou pomáhá existance kodexu, kterej mu do palice vtloukal od malička jeho pěstoun. S taťkou se budete pravidelně setkávat i vy… v podobě ducha, kterej je občas chytrej jak rádio. Nejdůležitějším pravidlem pravděpodobně je, že v jeho plastovejch pytlích končej pouze vraždící monstra, kterejm se povedlo utýct z chapadel spravedlnosti.

Musím přiznat, že herec Michael C. Hall, kterej vdechnul život Dexterovi, se pravděpodobně našel ve svý životní roli. Přes všechny polehčující okolnosti je samozřejmě Dexter furt pořádnej kousek hardcore sociopata. A jasně… když se kácí prales, tak lítaj třísky. Ale naštěstí se autoři nesnažej až moc o jeho polidštění. Jeho motivací k řádění není nominace na Nobelovu cenu za mír. Nejde o klasickýho mstitele z podobnejch seriálů, kterej se toulá nocí a páchá rádoby dobrý skutky, který nejsou moc tip top z hlediska zákona. Dexter má prostě jen choutky a nemůže si pomoct.

Sergeant James Doakes: Surprise, motherfucker.

Samozřejmě nám tu pobíhaj i další postavy. Nebudu je probírat nijak zvlášť do detailu a to hlavně proto, abych se vyhnul spoilerům. Nemá v tom samozřejmě vždy prsty v gumovejch rukavicích jen samotnej Dexter, ale úmrtnost postaviček v tomhle seriálu je prostě docela vysoká. Jedna ze stálic je tu ale rozhodně jeho nevlastní sestra Debra. Ta jde ve stejnejch stopách jako její taťka a tak hákuje na policejním oddělení.

Tam zakotvil i Dexter, akorát v jeho případě to není detektivní práce, ale role laboratorní krysy. A je samo vždy příjemný spojit práci s koníčkem, takže jeho specializací je analýza krvavejch skvrn.

Obecně je osazení většiny postav dost fajn. Ansámbl je různorodej a zábavnej. Jedinej problém jsem měl jen právě s Debrou. Pokud scénář velel do týhle role obsadit sexy holku, tak konkurz musel probíhat za hodně hluboký tmy. Pokud k tomu připočtu její úžasnou povahu - hysterka, co kleje jak dlaždic. Nedovedu si představit, jak by na nějakej mužskej protějšek mohla mít efekt jako afrodiziakum… spíš je to takovej repelent. Díky tomu většina jejích eskapád působí jako nepovedená komedie, což rozhodně nebyl původní záměr autorů.

Dexter Morgan: I’ve lived in darkness a long time. Over the years my eyes adjusted, until the dark became my world and I could see.

Seriál probíhá ve dvou hlavních rovinách. Dexter je si samozřejmě vědomej, že funguje a myslí jinak než ostatní. Například příslušníci běžný populace se z venčení vrátěj se psem domů. Naštěstí je připravovanej od mala na tuhle výzvu, kdy musí zapadnout do davu a nijak nevyčuhovat. Asimilace v praxi. Paradoxně je tak Dexter hercem v reálným životě. V seriálu to vytváří takový to oblíbený napětí, který nikdy nezklame a funguje - chytěj vlka v kůži beránčí či to uličníkovi zas projde?

Speciálně při situaci, kdy Dexter má přístup k hodně interním informacím, který kolujou policejní stanicí. A tak musí často řešit morální dilema, zda případ vyřeší standardní policejní cestou nebo krvavější cestou seriovýho vraha. O dramatický chvilky tu prostě není vůbec nouze. O krvavý samozřejmě taky ne, ale útěchou vám může bejt fakt, že samotnej Dexter pracuje rychle a s chirurgickou přesností a rozhodně do jeho repertoáru nepatří starý dobrý protahovaný mučeníčko apod.

Dexter Morgan: Tonight’s the night, and it’s gonna happen again and again and again. Has to happen…

Seriál se drží svýho modus operandi, kdy v každý sezóně sledujeme menší případy, ale zároveň jeden hlavní případ, což je většinou nějakej jinej Dexter - tedy seriovej vrah v jeho revíru. Mezi tím tu vybublávaj na povrch nějaký ty osobní dramata. Vztahový bouřky, hurikány a další příznaky pěknýho počasí… a taky romance. Byrokratický šplhačky v hodnostech na policejním oddělení. Zapáchající bomby z minulosti, co se vynořej v momentě, co je nejmíň čekáte. Seriál přináší prostě od všeho špetku a výsledek je docela chutná pochutina.

Technická stránka je dost úžasná. Už jen úvodní znělka je jedna z nejlepších, jakou jsem měl tu čest vidět. Tempo vyprávění je pomalejší, je tu hodně monologů našeho hlavního hrdiny, ale rozhodně by vás to nemělo poslat do kómatu. Kvalita se drží více méně na stejný úrovni s každou sezónou. Tedy krom posledních, kde už je znát pokles k horšímu. Bohužel je to taky jeden z těch seriálů, kdy úplně poslední epizoda je hodně nepovedená (slušně řečeno).

Dexter Morgan: It’s strange to have a creation out there. A deeply-mutated version of yourself, running loose and screwing everything up. I wonder if this is how parents feel?

Pokud překousnete nepovedenou poslední epizodu, která nám to opravdu uspokojivě neuzavře, tak můžu seriál jen doporučit. Přináší slušnou nadílku napětí, vzrušení, kriminálních případů a zajímavejch charakterů, který často maj nějaký to temný tajemství. Slušná, občas pomalejší, ale pořád kvalitní jízda ulicema Miami.