Cowboy Bebop

カウボーイビバップ

1998 - 1999

8/10

Sunrise

Anime Action Adventure Comedy Drama Sci-Fi Space

09.06.2018

S tímhle seriálem je to komplikovanější, protože si vysloužil nálepku excelentní kultovka a to z mnoha důvodů. Ale i zvědavá sousedka Vomáčková s bombarďákama s potiskem Hello Kitty se určitě ptá… pokud ke Cowboy Bebopovi přistoupíme s čistou hlavou a s odstupem času, jde opravdu kultovní status ruku v ruce i s kvalitou?


Vzhledem k roku vzniku seriálu musím uznat, že technická stránka je na takový úrovni, že jsem byl elegantně teleportovanej ping pongovou smečí na nejbližší asteroid. Opravdu obdivně hvízdnete při sledování vyšperkovanejch animaček a to speciálně v akčních scénách (a je jich tu jak máty v mojito party kbelíku). Nožky se vám rozvibrujou při originálním soundtracku, kterej překvapivě jede na jazzový vlně a ještě s větším překvapením k seriálu parádně sedne.

Nařachaná technická stránka je sice fajn, ale sama o sobě neudělá ze seriálu pecku. No… ostatní stránky naštěstí v tomhle případě slušně synchronizovaně tancujou. Nejzajímavější je asi svět samotnej, protože tohle je prostředí, co mám fakt rád. Příběh se odehrává v roce 2071, kdy se naše rodná hrouda Země stala neobyvatelnou žumpou a lidstvo se rozprsklo na různý planety a měsíce potulující ve Sluneční soustavě.

Jet Black: It’s a known fact that human beings go insane if they don’t eat.

To trošku zkomplikovalo situaci policii, kdy se neřádi najednou můžou schovávat doslova po všech čertech. Jako berlička v potírání zločinu se slušně chytla profese lovců odměn. A asi není překvapením, že sledujeme právě dobrodružství dvou vypečenejch lovců odměn, co se proháněj vesmírem v kocábce, co se zas jmenuje Bebop. A jelikož lidičkám, co se živěj touhle poctivou a těžkou prací, se říká kovbojové, tak záhada názvu seriálu je tím taky rozšifrovaná.

Průběh seriálu je takovej lehce pseudo-epizodní a ač to často začne okamžikem, kdy je na nějakou kriminální makovici vyhlášená odměna a naší posádce zablejskaj očka, tak přesně jako v životě se to většinou lehce zamotá. Kvalita je lehce kolísavá, máme tady pár epizod, který odhalej trošku tajemství z minulosti našich postav. Máme tady čistě epizodní kousky, který občas působěj trošku parodicky a pak epizody, co se snažej pohnout s hlavním příběhem naší posádky.

Když už mluvíme o posádce, tak hlavním panáčkem je Spike Spiegel, narozenej na Marsu, praktikující Jeet Kune Do (fanoušci Bruce Lee spokojeně třísknou hlavičkama do dřevěnýho prkna) na zloduších a s cigaretou v koutku pusy. Jelikož je Spike trošku zevlák, tak je dobře, že druhá půlka Jet Black je zas naopak docela makač, taky je namakanej a k tomu bejvalej polda.

Ale posádka se nám po pár dílech rozroste a další hladový krky - Ed (lehce androginní 13 letá hackerka, hodně… hodně divný stvoření), Faye Valentine (hdoně… hodně sexy stvoření, šikovná kočanda s ohozem, co i puritány donutí slintat) a taky nám tu pobíhá zajímavej pejsan Ein.

Spike Spiegel: I felt like I was watching a dream I’d never wake up from. Hmm. Before I knew it, the dream was all over.

Důvod proč si seriál vysloužil status kultovního kousku a to speciálně na západě je, že je to anime, který je tak trošku v západním duchu. Je tu opravdu tuna různejch odkazů, hříček a vtípků postavená na západních popkulturních odkazech. Jak to často bejvá ve sci-fi, tak svět je multikulturní a samozřejmě jsou tu cejtit vlivy japonský kultury, ale je to v nižší koncentraci než je u anime zvykem.

Hlavní postavy jsou dostatečně rozmanitý a zajímavý, i když jsou to na první pohled ty největší klišoidní archetypy, který byste ve vesmírným sci-fi čekali. Zamračenej polda, co problémy řeší pěstí nebo zbraní, “kung-fu” fešák s horkou hlavou, nebezpečná kočka a připrdlá, ale zároveň geniální hackerka. A samozřejmě roztomilej hafan jako bonus. Hloubce určitě přidá pomaličku odkrytá minulost jednolivejch postav. Ono totiž zajímavou charakteristikou seriálu je fakt, že chronologicky startujeme od okamžiku, kdy ty opravdu velký a důležitý události se v životě postav už staly. Takže celou dobu nám tu poletuje slušně naducanej mráček takový příjemný nostalgie. Občas i slušná depka díky historickejm událostem.

Ed: Lesson! Lesson! If you see a stranger, follow him.

Přesto jsem si mentálně neutvořil nic moc pouta k jednotlivejm postavám. Jo, všichni jsou dostatečně cool a na první pohled mega zábavný, ale prostě sem měl celou dobu pocit, že tomu něco chybí. Znáte to, všechno je pěkný, dobře se na to kouká, ale nedokážete se do těch postav vžít a jejich osudy jsou vám tak trochu fuk. Jako v životě, když jiskra nepřeskočí… tak nic nechytne.

Musím říct, že to pro mě byla docela i záhada, protože je to přesně žánr, co mám rád a podoba světa seriálu je v mejch očích načančanej dortík se šlehačkou. Sci-fi, lidičky roztroušený po planetách a měsících. Tuna starý technologie; ghetta, kde kvete výměnnej obchod; nelegální praktiky, kam se člověk podívá. Zapadlý bary a lidi, co žijou ode dne ke dni. Taková ta multikulturní, nedokonalá, ale lidská budoucnost. Ne žádný naleštěný star trekovský pindy.

Opravdu si sám nejsem jistej, proč to u mě nezabodovalo vejš. Taky se přiznám, že jsem udělal chybu, že jsem v tomhle případě vyjímečně šáhnul po dabovaný verzi. Po hysterickejch výkřicích ve stylu, že jde o nejlíp nadabovaný anime, jsem tomu dal šanci v Angličtině. A prostě kecy v kleci. Na Cowboy Bebop: The Movie jsem pak mrknul v originálním znění a bavilo mě to o moc víc.

Jet Black: A woman’s heart is as fickle as the skies of Ganymede.

Nostalgie je sice super věc, ale holt někdy má tendenci vás zaslepit. Takže pro hodně západních fanoušků jde o kultovní seriál, jež sledovali na přelomu století v tývce, v originálním znění a přišlo jim to něco jako super epickej kosmickej epos. A rozhodně jde o velmi povedený dílko. Exekuce v praci se opět skoro přibližuje k ideálu, ale přesto mě tenhle svět a postavy nevtáhnuly, jak bych si představoval. Velmi slušná podívaná, kterou bych pravděpodobně doporučil všem, ale sám si odnáším lehký zklamání. Čekal jsem mnohem lepší jízdu. Uvidíme se v kosmu, kovbojové…