Citrus

2018

6/10

Passione

Anime Drama Romance School Shoujo Ai

15.12.2018

Pokud koumáte nad tím, o jakej citrusovej plod tu půjde, tak vás lehounce zklamu. Bohužel nejde o slaďoučkej pomeranč, ale spíš půjde o sortiment z košíku s citrony nebo limetkami. Ač má seriál hodně fajn momentů a v mnoha aspektech exceluje, tak bohužel jsem se ve finále tvářil trošku kysele, protože výslednej dojem je opravdu trošku rozpačitej.


Předpokládám, že v případě tohoto seriálu víte, do čeho jdete. A drobná průprava se tady rozhodně šikne. Ano, máme tady starý dobrý lesbický laškování ve stylu, že láska je slepá a shlídla se v pirátský módě, takže ke všemu ještě nosí pásku přes oko. Drobná fascinace incestem je v Japonsku v módě, takže byli jste varováni. Teď se pojďme mrknout na vlastní příběh. Yuzu Aihara se přestěhovala do novýho města, jelikož máti se znovu vdala. To znamená novou školu a přátele. A překvapivě i novou ségru Mei. Což zní jako věc, o který byste měli normálně vědět, ale život vám holt čas od času naservíruje zajímavý překvapení.

Po první epizodě budete mít pravděpodobně velmi dobrej pocit podobně jako já. Pěkně vás navnadí úvodní znělka, slušný animace a parádní design postaviček. Seznámíme se s novou školou, kam Yuzu bude ťapat každej všední den. A pravděpodobně později s menšími komplikacemi než svůj první den. I ze zaměření seriálu správně tušíte, že půjde o dívčí školu. A ke všemu ještě s konzervativními pravidly. A jelikož Yuzu se nám v průběhu celýho seriálu bude promenádovat v módních ohozech a účes měnit častěji než Fantomas, tak samozřejmě už při prvním dni se z Yuzu stane taková lehká rebelka.

Yuzu Aihara: It’d be way easier if I could take it easy.

Yuzu je velmi fajn napsaná postava. Je to sympaťačka, která ráda řekne nahlas, co si myslí. Trošku ztracená v životě, ale rozhodnutá zjistit co je to láska. A tak její vyjukaný eskapády romantickýho rázu začínaj. Mei je naopak tichá, těžce nepřístupná, která jde tvrdě za svým cílem. Možná dle pravidla, že protiklady se přitahujou (a dle japonskejch pravidel se to vztahuje evidentně i na příbuzný), se seriál hlavně soustředí na vztah mezi Yuzu a Mei.

Pokud vás zajímá, kam až tvůrci zašli, tak je to na jednu stranu hodně platonický a na druhou překvapivě docela… kontroverzní. Pusinkuje se tu hodně. Až to tu a tam připomíná líbací simulátor pro nenapravitelný romantiky. Na druhou stranu tu máme už nechvalně proslulý scény, který vypadaj v podstatě jako znásilnění. Chápu, že je nutný v seriálu vytvořit nějakej konflikt a v tomhle případě spíš melodrama, ale na rovinu tohle byla trošku demence. A nejhorší je, že podobný scénky se opakovaly v průběhu celý sezóny. Jak kdyby naše holky byly zakletý. Jedný z nich zvlhly kalhotky (rozuměj, že byla nadržená), ale druhá hrála Zagorku (a samozřejmě její spodní prádýlko mělo stejnej problém). No a druhej den si holky role otočily.

Matsuri Mizusawa: You can earn money if you send old guys masturbation pics.

Tohle ustavičný přehazování míčku je v podstatě náplní celýho seriálu. A to je trošku trabl, protože nám to kurvítkuje celkovej dojem. S tím souvisí další problém. U podobnejch seriálu tak trošku automaticky předpokládáte, že bude slušně zaplněnej vedlejšíma postavama. Ale tu je pusto jak na Sahaře v sezóně písečnejch bouří a přemnoženejch škorpionů. A to je ohromná škoda. Máme tu například zábavnou švitorku Harumi, spolužačku Yuzu ze školy. Bohužel se nám tu neobjevuje dostatečně často. Ale s scénky s ní jsou obecně jedny z mála, který maj komediální charakter. Krom toho v seriálu moc humoru nenajdete.

Pak se tu tu v podstatě jako duch zjeví další kámoška z minulosti - Matsuri. Pár vtipnejch a uchylnejch hlášek rozvíří vodu, ale jinak je v podstatě její zakomponování do příběhu dost zbytečný. A poslední za zmínku asi stojí Himeko, která je spíš otravná než jakýmkoliv způsobem zajímavá. Ještě tu a tam samozřejmě kdekdo udělá svojí premiéru či derniéru, ale dopad na příběh je dost marginální.

Yuzu Aihara: Relationships aren’t games. Don’t sum them up with cheap words like winning or losing!

I přes pomenší ansámbl by to za normálních okolností nebyl zas tak velkej problém. Trabl vězí ve faktu, že veškerá interakce mezi postavičkama stojí za vyliž… (vyberte tělní otvor dle vašich preferencí). Dialogy zněj jak z pera retardovaný opice, co slítla z palmy kokosem na kokos. Jsou nepřirozený a točej se dokola pořád o tom samým (ať je to cokoliv). Dramatickejch chvilek si užijete dosyta a že jich tu je, ale všechny jsou klišoidní. Jak vytrhaný stránky scénáře romantickejch seriálů odehrávajících se v Bohnicích.

Místo přirozenýho romantickýho vztahu mezi holkama si užíváme nepřirozenýho melodramatu. A to je velká škoda, protože tu první variantu bych zkouknul milerád. Krom toho to není problém neatraktivního stylu vyprávění, spíš naprostá absence vývoje v příběhu i postavách. Seriál si nedokáže udržet vaši pozornost na žádný frontě. Přitom je to v podstatě premisa, na který seriál začíná - Yuzu a její oťukání se životem. Od tohodle by se bez problémů odpíchnul i skokan o tyči, co si vypíchnul oči při bouřlivější oslavě zlatý medaile. Místo toho přešlapujeme na místě a aby to nebyla taková nuda, tak to opepříme fan service. Tak to se určitě dalo vzhledem k tématu trošku čekat. Ale abych seriál ohodnotil vyšší známkou, tak bych potřeboval o trošku víc ke štěstí.

Kayo Maruta: Your makeup, your top button, your non-approved ribbon, your blouse, your accessories, your fake nails, your bag, and your skirt length are all in violation of school rules.

Technicky vymazlenej seriál, kterej bohužel slušně zaostává v ostatních aspektech. Ač postavy jsou na první pohled zajímavý, tak interakce mezi nimi nezaujme. Občas se dostaví i stará dobrá známá… nuda. Fanoušci yuri si přijdou pravděpodobně na svoje. Pro nás ostatní tenhle citrus zůstane lehce nepovedenou a kyselou záležitostí. Převeliká škoda, protože potenciál tu určitě existoval. Nic moc velká úspěšnost yuri seriálů tímto nebyla přetržena. Snad se v budoucnu zablejská na lepší lesbický časy.