Breaking Bad

2008 - 2013

9/10

Drama Crime Suspense Thriller

05.11.2017

Tenhle seriál asi netřeba nikomu z vás představovat, alespoň nějaký útržky informací z něho slyšel každej a navíc je častým hostem různejch “top” seznámků. Takže pověst o vysoký kvalitě ho předchází a musím souhlasně zabrmlat, že pověsti v tomhle případě nelžou.


Ač jste asi seznámení s jeho kriminálním aliasem Heisenberg, tak Walter White se nám uvede jako naprosto tuctovej padesátník, kdysi geniální chemik a momentálně učitel chemie na střední škole. Z principu si jede ten svůj tuctovkovej život bez nějakejch zásadních vzrušujících momentů, ale jak se říká, občas je nejlepší, když se nic neděje.

Jednoho dne se dozví zdrcující zprávu o tom, že má rakovinu plic. Náš milej Walt místo toho aby dal v ten osudovej moment volnej průběh emocím či začal špekulovat o smyslu života, tak jeho analytickej mozek nastartuje v hlavě kalkulačku a lehce si spočítá, že až zaklape bačkorama, tak jeho rodina se bude brodit fekální jezerem až po krk. Počty jsou jednoduchý - plat středoškolskýho učitele, hypotéka, 2 auta, studující synátor, dítě na cestě, manželka v domácnosti, … Žbluňk!

Walt: We tried to poison you. We tried to poison you because you’re an insane, degenerate piece of filth, and you deserve to die.

Další velká životní změna nastává po takřka osudovým setkáni se svojím ex-studentem Jesse Pinkmanem, kterej má zajímavej koníček a zároveň způsob obživy - doma vaří meth a kulantně řečeno - stará se i o distribuci. Walt postupně zavětří a tak to daj chlapi dohromady a jelikož je Walt ješita, tak samozřejmě výrobní postup patřičně upraví a na svět přichází jejich legendární krystalickej metamfetamin hydrochlorid v modrým odstínu.

Právě vysoce nepravděpodobná dvojka, která to dá nakonec dohromady, je jedním z největších klenotů seriálu. Nejde jen o stránku herců, protože naše dvojka je výborně zahraná, ale to že nemaj v podstatě vůbec nic společnýho - ať jde o pohledu na svět, věk či jejich zázemí. Nakonec ukáže, že v týhle nebezpečný branži stačí v podstatě jen taková maličkost, že prostě na druhýho neuděláte podraz. To samozřejmě neznamená, že by bylo nouze o dramatický situace.

Krom nich se nám tu motá hafo dalších postav - Hank, kterej dělá u DEA (protidrogová jednotka) a je paradoxně roznětkou startu Waltova businessu. Jeho manželka Marie je ségra Waltovi manželky Skyler, takže do toho máme nějaký ty rodinný dramata. Hank je sice docela jednobarevná postava, ale jeho tvrdošíjnost je docela zábavná. Ségry jsou trochu jiná kapitola… jak z Necronomiconu. V podstatě budete celej seriál přemejšlet, od který z nich byste utíkali rychlejc. Chápu, že krom intenzivních scén na drogový scéně, to bylo třeba trošku okořenit i “doma”, ale grrr… se mi ježej chlupy na zádech jen si na ně vzpomenu.

Saul Goodman: Look, let’s start with some tough love, all right? Ready for this? Here goes: You two suck at peddling meth. Period.

Seriál samozřejmě nabízí další slušnou snůšku zajímavejch postaviček - hlavně z kriminálního prostředí. Rozmanitý charaktery od drobnejch zlodějíčků, podvodníčků až po hardcore narkobarony. To je další velká deviza seriálu, protože je zajímavý sledovat záporáky v akci, jakejma motivama se říděj apod. Škoda, že to autoři trošku zazdili na konci seriálu. Je jasný, že úmrtnost postaviček v týhle oblasti je vysoká jak počet much na sloním bobku v Africe, takže holt nám v průběhu seriálu přicházej nový postavičky, ale poslední výměna partou necharismatickejch šašků, který vypadaj jak náhodně sebraná parta ze IV. cenový, se opravdu nepovedla.

Když už řešíme sezóny, tak první je naprostej seriálovej sen. Vyborně napsaný, natočený, zahraný, ozvučený a s tím správným černým humorem okořeněný… a to vše v naprosto úchvatným tempu servírovaný. Pravděpodobně bych považoval za neskutečnej zázrak, pokud by se autorům povedlo udržet stejný tempo po celou stopáž seriálu. Takže bohužel jsme často svědky, že nám to začne trošku skřípat a některý epizody pak působej jako výplňovky. Občas máte pocit, že scénaristický kormidlo dostane volnost a odpluje do vod zvanejch “nemám tušení jak dál”.

Walt: You clearly don’t know who you’re talking to, so let me clue you in. I am not in danger, Skyler. I am the danger. A guy opens his door and gets shot, and you think that of me? No! I am the one who knocks!

Další mínuska se hodně špatně hledaj, tak pojďme na pluska. Celej seriál je opravdu nadprůměrnej filmařskej majstrštyk. Pokud oceníte technický věci jako práce s kamerou, barvy, světla, časování nebo i třeba hudbu, tak seriál nabízí bezpočet mega silnejch scén, který vás přesvědčej, že nejde o stupidní rychlovku natočenou v Argentině mezi kulisama z papíru.

Pokud se nám občas příběh dostane do slepejch uliček, tak pozitivní zprávou je, že příběh je s koncem poslední epizody uzavřenej. Což vám možná přijde normální, ale poslední dobou jsem měl smůlu, že většina hranejch seriálů končila epizodama, kterých bych osobně všechny pojmenoval pracovním názvem demence. Ono teda na konci se nekoná žádný velký překvapení, myslím, že každýmu je od začátku jasný, jak to skončí. Zabávnější je cesta, jak se dostat k cíli. Ale ono popravdě řečeno, ono přes ty všechny dramatický a povětšinou i akční scény (často produkující pár mrtvolek), jde ve svý podstatě hlavně o psychologický drama. A ono sledovat jak se mění Walt i Jesse je opravdovým pošušnání, a občasný flashbacky vám skoro vyrazej dech… proměna obou je neskutečná.

Mike: Just because you shot Jesse James, don’t make you Jesse James.

I pokud se tenhle seriál netrefil svojím námětem do vašeho vkusu, tak osobně si myslím, že by ho měl zkouknout naprosto každej, kdo má rád televizní seriály. I přes drobounký mušky se jedná o nadprůměrnej filmařskej zážitek.