Akashic Records of Bastard Magic Instructor

Rokudenashi Majutsu Koushi to Akashic Records

RokuAka

ロクでなし魔術講師と禁忌教典

2017

7/10

LIDENFILMS

Anime Action Magic Fantasy School

08.09.2018

Seriál není založenej na nijak zvlášť vyšperkovaný a kreativní premise, ale proč si po bambiliontý nedat chutnej mix studentek, magický školy a trošku divnýho učitele? Zní to lehce jak scénář lechtivý filmu natočenýho v Bradavkách… pardon… v Bradavicích. Ale musím přiznat, že určitý kouzlo v tom je. Harry Potterů by moh vyprávět.


Sistine a Rumia jsou studentky na imperiální magický akademii a nejsou to žádný flákačky, studium maj rádi a chtěj se rozhodně něco novýho naučit a vylepšit svoje magický skilly. Proto je pro ně trošku šok, když dostanou novýho učitele, kterej se jmenuje Glenn Radars. Charisma se mu nedá upřít, ale zdá se, že trošku postrádá ten správnej učitelskej zápal. I proto má seriál název jakej má, protože ano… panáček je trošku bastard.

Jeho oblíbenou činností je si dát dvacet a svoje studenty a studentky nechat ve víru samostudia. Sistine je nejen roztomilá, ale taky ušatá holka od rány, takže se jí nová situace moc nelíbí. Z toho plynou zábavný přestřelky mezi ní a Glennem. Seriál tak ze začátku jede spíš v komediálním rytmu a není to vůbec špatný. Samozřejmě brzo zjistím, že Glenn není takovej kazimág jak se ze začátku jeví a název seriálu tak trošku postupně přestane dávat smysl.

Glenn Radars: Jeez, so I’m just replacing a trash can?

Každopádně svět, ve kterým se nám příběh odehrává, už ze začátku ukazuje, že magie tu není jen pro srandičky typu přikouzlení si makovejch buchet či transmutace babičky na slizkou ropuchu. Jelikož je nedílnou částí světa, tak samozřejmě i armáda zavětřila zelenejma čumákama, a magický jednotky se staly nedílnou součástí armádních jednotek. A postupně i v seriálu nám na povrch vybublávaj nějaký ty střípky z minulosti našich hlavních postav. Občas v odstínu zelený.

A speciálně u Glenna jsou lehce krvavějšího rázu, takže po pár epizodách nám skončí naše pohodička a nastoupěj i akčnější scény. V týhle chvíli bych rád vehementně poplácal po zádech magickej systém, kterej tu máme. Užijeme si ho ve škole a pak hlavně při magickejch soubojích. Samozřejmě je tu hodně i ruční práce s kudličkama, pestičkama a dalšíma serepetičkama, ale pokud jde o magii, tak mi přišla prostě hodně zajímavá. Jednoduše řečeno je vše založeno na skládání slov a alespoň pro mě se jednalo nejen o originální systém, ale světe div se i systém, kterej dával smysl.

Bohužel v momentě, kdy Glenn přestane bejt bastardem a vyklube se z něho někdo, komu na studentech záleží a je v jeho zájmu je i něco naučit, tak se stane bastard ze samotnýho seriálu. Protože pokud hledáte anime, kde vyprávění je marný jak zájezd eunuchů na planetu Eroticon VI, tak jste na správný adrese.

Glenn Radars: Well, you know, I may hate magic, but still… I went too far.

Vzhledem k tomu, že velkým problémem je, že seriál obecně směřuje od nikam do … nikam a žádná postava nemá jasně definovanej jakejkoliv cíl, tak sledujete to hemžení tak nějak bez zájmu. Do toho seriál najednou najede na režim, kdy začne házet do mixu příběhový linky bez ladu a skladu. Samozřejmě klasicky tu máme mega zlou tajnou notně bububu organizaci, nějakej ten hlavní záporák na nás taky zle zablejská kukadly, ale holt přijde na párty pozdě a už nestihne mít nějakej větší dopad na průběh seriálu. Takže je chudinka pátý kolo u vozu, jak rybář uprostřed pouště.

Dalším problémem, jak se seriál rozjede, tak asi v rámci hry o to, aby vás co nejvíc šokoval, tak přibude krve. Litry a litry krve… působí to cele docela nesmyslně, protože v magickejch bitkách byste spíš čekali výsledek v podobě čmoudících tělíček po zásahu magickým paprskem smrti než krvavý bifteky. I přes to, že postupně dospějete k závěru, že většina zápletek nemá šanci na rozmotání do konce sezóny, tak autoři dostali super nápad tam naházet další a další klenoty ze seznamu - věci, co musíte integrovat do anime, abyste byli úspěšný.

Takže tu máme dokonce klasickou plážovou epizodu, abych se dozvěděli o novejch módních trendech ohledně plavek. A jelikož seriál dokáže udělat drama i z mlíka po záruční době, tak jedna taková událost tu kulminuje dokonce i v klasickej magickej turnaj. Kterej bohužel není moc magickej… alespoň co se týče zábavy. Ach jo, z tohodle seriálu prostě čouhá ohromná červená cedule s nápisem nevyužitej potenciál. A místo toho, aby ho autoři řádně využili, tak zabíjej čas na kravinkách.

Celica Arfonia: The onws who accomplish something are the fools who keep pressing onward.

Celkově vzato je to zmatená podívaná, kde se prostě namíchalo moc ingrediencí. Díky tomu i postavy dostanou málo prostoru a zůstanou tak celou dobu na úrovni generickejch archetypů. A to je převeliká škoda, protože ušatá Sistine i citlivější Rumia měly potenciál. A tím myslím víc, než se stát kousky v hypotetickým harému Glenna. Krom toho je tu samo i pár dalších zajímavejch postav jako Celica, profesorka na univerzitě, která se evidentně těší slušný slávě. Nebo třeba Re=L, taková lehce berserkr lolitka.

Jednotlivý ingredience prostě nejsou úplně špatný. Jsou tu super momenty nebo chvilky, kdy se slušně zasmějete. Bohužel jak na kalendáři odškrtáváte pozdější epizody, tak je z toho všeho větší a větší zmatek. Některý vyústění zápletek vypadá jak zpíchnutý mega horkou jehlou. Hodně je jich nevysvětlenejch a skončej potupně ve ztracenu. Škoda, že seriál neubral trošku na uměle vygradovanejch dramatickejch situacích a nesoustředil se víc i na vlastní svět. Pokud je jeho nedílnou součástí používání magie v každodenních situacích, tak by se určitě hodilo ho prozkoumat víc do hloubky.

Vlastní technický zpracování je zlatá střední cesta. Všechno je jak má bejt, nijak zvlášť nevybočuje od standardu, ale popravdě zázraky jsem ani nečekal.

Glenn Radars: What’s this crap about magic being great?

Klasickej fantasy flák, kde máte všechno, co potřebujete k dobrý podívaný - magie, ušatý slečny, akce, humor a pár záhad k rozřešení. Bohužel na jednu sezónu je to až moc obsahu, takže výsledek působí docela nedovařeně. I přes všechny zjevný chyby jsem se často slušně bavil. Pokud máte pro podobný seriály slabost, tak doporučuju minimálně na zkoušku.