Ascension

2014

6/10

Levens, Blumhouse Productions, and Sea to Sky Entertainment

Drama Fantasy Science Fiction

01.07.2017

Asi nejvtipnější věc na tomhle seriálu je ta, že ho viděl skoro každý. Mini série mají jednu kladnou vlastnost a to, že celková stopáž vás nedonutí si zlámat hnáty, hodit se marod a tajně dokoukat všechny ty “nekonečné” seriály, co máte na seznamu. Otázka je, co nám autoři při celkové 4hodinové stopáži naservírovali na mramorový stolek.


Příběh zní dost nadějně. John F. Kennedy v roce 1963 posvětí projekt kolonizační vesmírné lodi s pěkným názvem Ascension, která si na mapě zakroužkuje Proxima Centauri a vydá se na dlouhou… stoletou… cestu. Už z odhadované délky letu je nám jasné, že loď bude tzv. multigenerační. To sice komplikuje nábor první posádky, ale minimálně pro mě je to dost zajímavé téma obecně. Bohužel seriál se ve finále nálepkou sci-fi v podstatě chlubí neprávem. Ve skutečnosti je to spíš soap opera lehounce pokapaná sci-fi omáčkou.

Do seriálu skočíme po hlavě v okamžiku, kdy se na palubě stane historicky první vražda a to přesně po 51 letech od startu. To trošku zamotá hlavu posádce. Izolované prostředí má tyto tendence, vzpomeňte si na klasické detektivky. Nemusíte být zrovna geniální matematici, abyste vydělili stovku dvěma a došli k závěru, že loď je právě na souřadnicích, kdy se ještě může otočit a letět zpět na Zemi nebo pokračovat k plánovanému cíli. Hrdelní zločin tedy přinese dilema i o dalším průběhu samotné mise.

If spending 6 months learning to put on lipstick and talk in a breathy whisper is your idea of fun.

Zní to docela zajímavě, že? Bohužel vyšetřování vraždy není nijak zábavnou cestou, kdy hačáte na kraji křesla a z té napínavé podívané si hryžete nehty a klopíte do sebe tunu smažených brambůrků. Proto může být pro někoho zajímavým faktem, že seriál nabízí o trošku více, protože má ještě alternativní dějovou linku. Ta se odehrává na Zemi ve stejným čase.

Samozřejmě ve finále každému bude hned jasné, že za tím vším bude trošku víc a nebojte, dočkáte si i nějakých těch příběhových bomb. Samozřejmě vidíte, že jsem správně vychovaný a hodný kluk, takže nespoiluji jak drbna nadopovaná sérem pravdy. Ale řekněme na rovinu, že si posádka nezabrala kajuty na lodi dobrovolně, ale tak trošku je někdo unesl. Takže ano, druhá linka je taky vyšetřovačka a bohužel ještě nudnější než vyšetřování mordu. Samozřejmě při tomhle netypickém pracovním náboru se nebrali vagabundi, ale vědci s expertízou v různých oborech. Fantomas by prostě měl z této dějové linky převelikou radost a krom zmíněných brambůrku by se začal ládovat i buráky. Pokud si i tak myslíte, že nejsem nakonec tak hodný a nespoilovací bastard, tak důvodem je fakt, že většina rozuzlení je neskutečně předvídatelná. Vsadil bych se, že po 10 minutách budete tušit o co tady jde.

Wow! Agatha Christie would be impressed!

Největší problém Ascension je, že logika snědla plato prášků na spaní a pak si šla na benzínku koupit láhev vodky. Opravdu nechápu situace, když jste hozeni do seriálového světa, který vám předhodí jak tuleně lednímu medvědovi a který je zároveň postavený na nožičkách z papíru.

Jako díry ve scénáři a logické přešlapy jsou už taková klasika. Ale když je špatný už základ, tak je to neskutečný zádrhel. Pokud máte loď zaplněnou od spodních doků k horní kupoli vědci, tak prostě očekáváte, že průměrné IQ na lodi bude minimálně trojciferné. Místo toho tady máme notně zdegenerovanou a dekadentní společnost, která se za 50 let nehnula totálně nikam. Vědecký pokrok je čistá nula, sociální situace připomíná zpátečnický kastovní systém ze středověku a třešinkou na dortu je pak fakt, že béčková přehlídka herců ten celý prkenný dojem jen umocňuje. I když některé dialogy byly tak hrozně napsané, že můžete být herecký génius, a přesto budete na plátně vypadat jako retard. A přesně tak to plus mínus dopadlo.

Demografická situace na celé lodi je uzavřený svět ve stylu tahle loď není pro starce a děti a zbytek chlastá šáňo a provozuje připrdlé řiťolezecké rituály adaptované jak z nějaký argentinské telenovely.

According to the ship’s radar, we’re heading towards a massive ion cloud, unlike anything we’ve seen.

Každopádně pořád je to v jádru sci-fi a dokud zápletky nedojdou do klimaxu, tak jsou docela zajímavé. Super momenty se tu a tam najdou a ten hlavní nápad celého seriálu není úplně blbý. Sice realizace kulhá jak válečný veterán po slalomu na zaminované sjezdovce, ale svoje chvíle slávy to má. A ono není vůbec špatné se nad seriálem jen tak zamyslet a zahrát si soukromou hru třeba na téma - napiš top 10 logických kravin. Nebo se zamyslet, jak by se dal realizovat seriál postavený na stejné premise lépe.

Atmosféra není k zahození, hlavně ze začátku je budovaná fajnovým tempem hlemýždě. Bohužel je cítit, že autorům začala hořet koudel u prdelek a začali víc používat berličky, jak posunout děj kam potřebovali. Některé dějové linky jsou svedeny to slepých uliček a prdelek. A samozřejmě finále celé série… no… po třetí už slovo prdelka nenapíšu!

Cryogenic, no response!

Scrubber Room, no response.

Are you gonna tell me what happened?

Chápejte, viděl to každý… takže se radostně připojte k davu. Pokud občas vypnete mozek nebo budování fungujících světů a logika děje je vám šumák, tak se na to nekouká zas tak špatně.

Poslední revize: 01.06.2019