Aldnoah.Zero

アルドノア・ゼロ

2014 - 2015

6/10

A-1 Pictures and TROYCA

Anime Action Mecha Sci-Fi

10.06.2017

Mecha záležitosti jsou většinou v duchu - partička A zaútočí na partičku B, která se mlátí do prsou, protože jejich vojenská technologie je X let napřed. Pak máte v podstatě dvě možnosti. Napadnuté chuděry se uchýlí k partyzánskému způsobu boje. Pak zuby, nalakovanými nehty útočí na nepřátelské mecha ze zálohy anebo se jim povede šlohnout technologicky nařachaný mecha stroj od nepřátel, hlavní hrdina usedne do koženého křesílka a z nepřátel nadělá sekanou. Co to bude v tomhle případě?


Bylo nebylo, bude nebude, lidstvo šlo houbařit na Měsíc a místo hříbků našlo hyper bránu, která umožnila pohodlnou cestu na Mars. To samozřejmě těžce zjednodušilo kolonizaci Marsu. Zvídavější z vás napadne, když se na Měsíci najde hyper brána, tak co při houbaření v mechu a kapradí najdeme na planetě, která káže nosit červenou, pokud chce být IN? A taky že ano, osadníci na Marsu objeví technologii s podivným názvem Aldonah, která je mnohem dál než cokoliv lidstvo vymyslelo na Zemi a udělá automaticky z kolonie vojenskou velmoc, která se nedá jen tak ignorovat.

Takže samozřejmě první konflikt se dá čekat a výsledkem je slušná mela. Pár maníků si užene slušné PTSD a třešničkou na dortíku je pak i zničení Měsíce (vlkodlaci zamáčknou slzu). Jediným pozitivním výsledkem mega exploze je fakt, že se obě strany dohodnou na příměří, který je tedy stabilní jak strýček Skrblík ve zlatém dole. Při tomhle křehkém status quo začíná děj seriálu. Sice jsme o nějakou tu srandu přišli, ale při aktuální situaci je jen otázkou času, kdy příměří odejde s grácií antilopy do věčných lovišť.

Princess Asseylum Vers Allusia: I thought I was going to bring peace. I thought that I could bring it about myself, but really I was just acting like a spoiled child with a new toy.

Začátek vypadá dost nadějně. Je to takový mix politického thrilleru a akce. Navíc vše napovídá tomu, že bude zvolená cesta, kdy lidstvo začne hrát slepou bábu v ruinách měst a rozjede partyzánskou válku. Ano, řekněme, že pozemšťané dostali přes prsty. Bohužel se tak nestane a ruku na moje mechanické srdce, příběh směřující tímhle směrem by mi sedl mnohem víc. Bohužel mise zní - nakopat mecha zadky Marťanům (zde si říkají Vers), takže si dáme pěkně konflikt v plná parádě.

A je třeba mít na paměti, že náš pozemský fotbalový tým je složený výhradně z dětí (jak velí tradice anime seriálů). Hlavním útočníkem za tým Země je Inaho Kaizuka - týpek s charismatem zeleně natřené škeble. Ten je hlavním mozkem ve vymýšlení bojových strategií. Ač většina jeho instrukce jak někoho sejmout jsou podložené analýzou, kterou čaruje z klobouku, tak evidentně nosí v kalhotách packu pro štěstí zmutovaného králíka, která musí vážit minimálně 10 Kg, protože naprosto každá předpověď mu vyjde na 100%. Pokud myslíte, že bude potřebovat nějakého kvalitního pilota či piloty v exekuci svých plánů, tak to zase prrr… Inaho je samozřejmě taky špičkový pilot, protože na rozdíl od “pěšáků” používá i úhybné manévry. Kdo to kdy viděl, že? Přitom všichni ostatní poslušně čekají na stejné pozici jako solný sloup a nechají se trefit raketou. A co se v pozdějších dílech promění v cyborga, tak ostatní jsou od té doby v podstatě poskoky, co mu můžou tak maximálně naleštit jeho mecha stroj a zavěsit vonný stromeček u průzoru. Pokud milujete přechytralé všeználky, tak už si hledejte volné místo na těle, kam si necháte vytetovat jeho ksicht.

Lt. Kouichirou Marito: Like hell anyone’s safe. We’re all on the battlefield now.

Obecně musím smutně konstatovat, že postavy seriálu jsou slabou stránkou seriálu. Máme tady veterána první války Marito, který má slušné PTSD a věčně otevřenou láhev. Sliboval jsem si, že jeho příběh trošku víc rozvinou, ale vzhledem k tomu, že Inaho všechno vyřeší sám, tak je zbytečný (přesně jak si sám myslí). To je asi tak vše z týmu Země.

U Marsu je to lehounce zajímavější. Máme tam kliky, jedna nosí kalhotky a trenky s holubičkami a je tedy pro mír. Druhá chce rozjet vojenskou mašinerii na maximum a rozdrtit Zemi na molekuly. Ta spodní prádlo nenosí. Asseylum je princezna z Marsu, co přijela projednat mírové podmínky. Vcelku zajímavá postava, ale jelikož si ji v druhé sérii moc neužijeme, tak se stane v podstatě vedlejší postavou. Osud, který se bohužel nevyhne mnohým zajímavějším postavám.

Pak tady máme tunu maníků z Marsu, co se ohánějí šlechtickými tituly a pohazují při tom svými blonďatými kadeřavými kšticemi. Už z formulace asi chápete, že tohle je věc, co mě rozesmála nejvíc. Sice se Versáci pořád ohánějí rozsáhlými nerostnými a dalšími zdroji, co se nám tady povalují na Zemi. A oni chudinky nemají nic. Ale evidentně půlka jejich průmyslu na nehostinném Marsu vyrábí tužidla, kondicionéry, šampony a barvy na vlasy. I možná z toho důvodu mě bavila služebná princezny Eddelrittuo, protože paradoxně má jediná stylový účes a samo je roztomilá celá.

No a dostáváme se k další hlavní postavě, která dostane (hlavně druhou sezónu) nejvíce prostoru a to Slaine Troyard - blonďatý kokos původně ze Země, který dělá mezi Vers maníky přidržtašku. Každopádně jeho postava se nám vybarví v druhé sezóně. A přiznám se, že to moc nedává smysl, aby se tenhle blonďatý záprdek stal tím čím se stane. Ač někdo může podotknout, že alespoň někdo v tomto seriálu má nějaký vývoj, emoce, apod. Tak přesně v ten moment připomenu existenci tohoto subredittu /r/fuckslaine. Howgh.

Count Cruhteo: Regardless of scientific advances, there are some primitive techniques we retain because there are occasions when they can be quite effective.

Ač příběh či postavy kvalitou připomínají dřevnaté kedlubny, tak technická stránka je velmi dobrá a díku tomu má seriál hodnocení jaké má. U nových mecha věcí je samozřejmě nemožné předpokládat, že by šlo o starou dobrou ruční animaci - takových masochistů už moc nežije. Ale 3D je vkusné - nepůsobí to jako pěst na oko. Hudební stránka i zvukové efekty jsou na podobné úrovni, tedy fajn.

Vlastní akční scény jsou taktéž ok. Není to přeplácané efekty, kdy se vaše televize promění ve stroboskop. Pokud vynecháme větší bojové scény, kde se to mlátí hlava nehlava, tak většina je založená na tom, že nějaký blonďatý Vers čapne mecha stroj a jde si to vyřídit na férovku na Zemi. Jeho mecha vozítko vždy disponuje unikátními vlastnostmi (možnost klonování, rozložení na více částí, speciální vlastnosti štítů apod.) a úkolem pro naše hrdiny resp. pro Inaho je ho přelstít a zničit. Dobře se na to kouká, dobře se to poslouchá.

Pokud ale zapojíte i mozek, tak je to horší. Krom postav a příběhu je další problém, že celý svět je plochý jak Ruská gymnastka. Naprosto chybí seznámení s historií světa, ve kterém se příběh odehrává. Z historie se dozvíme jen pár kousků, ze Země neuvidíme naprosto nic - jen bojovou loď, na který poskakují naši hrdinové. Žádné politický jednání, tahání nitek, … Všechny dojmy o seriálu, co si uděláte na začátku, se prostě odpaří jak pára nad friťákem.

Podobně u Vers. Ty si všichni krouží na orbitu, občas pošlou nějaký mecha stroj dolů a tím to hasne. Vůbec se nedozvíme, jak to vypadá na Marsu. Jak pokročila terraformace Marsu. Jak tam žijí obyčejní lidi. Když porazí Zemi, tak k čemu to celé bude? Existuje nějaká agenda krom ovládnutí trhu na vlasové produkty?

Rayet Areash: I will never trust them. Every last Martian is the enemy to me.

Mecha žánr se netěší přehnané popularitě. V minulosti pro fanoušky byl výběr mnohem širší. Takže pro zaryté fanoušky je to určitě docela zajímavý kousek. Pokud vám nevadí příběh, který nejde moc do hloubky, nepotřebujete světy vybudované na solidních základech a pominete množství děr jak v ementálu v příběhu a jediná věc, co vás zajímá, je akce, tak v tomhle ohledu by vás to nemělo zklamat.

Ostatní, co si chtěj okořenit život trochou mecha pepře, tak bych doporučil mrknout na něco jiného z daného žánru.

A speciální skupina lidiček (kam zařadím i sebe), která se prostě rozhodla tohle zkouknout jen proto, že se jim líbil název. Tak těm asi není pomoci.

Poslední revize: 04.05.2019